6 Najbardziej skutecznych praktyk podczas ubierania chorujących dzieci

Gdy maluch choruje, bardzo ważne staje się odpowiednie jego ubranie. Dzięki niemu możemy nawet skrócić czas trwania infekcji. Jak jednak ubrać dziecko, które ma katar, gorączkę lub chorobę zakaźną?

jak ubrać chore dziecko

Co jest mitem, a czego warto się trzymać? / fot. materiały prasowe

Czapeczka nie będzie potrzebna

Do niedawna wielu rodziców, szczególnie najmłodszych dzieci, ubierało je w czapeczki. Niepotrzebnie w ten sposób podnoszona jest temperatura głowy i całego ciała. Szczególnie podczas gorączki powinniśmy porzucić pomysł korzystania z czapek. Oczywiście zasada ta dotyczy momentów, gdy dziecko przebywa w mieszkaniu. Poza nim, np. na wyjście do lekarza okrycie głowy będzie potrzebne.

 
Skarpetki dla chorujących brzdąców

Skarpetki mogą być przydatnym elementem garderoby podczas choroby malucha. Pomogą one zatrzymać ciepło i uchronią przed dodatkowym przeziębieniem. Wiele jednak zależy od upodobań dziecka oraz stanu jego zdrowia. Poprzez nieowłosioną skórę na podeszwie stóp nasz organizm w prosty sposób reguluje ciepłotę organizmu. Jeśli więc nasz maluch ma gorączkę i chcemy obniżyć temperaturę jego ciała, bawełniane skarpetki będą zupełnie zbędne. Gdy jednak brzdąc marznie, więcej ciepła możemy dać mu właśnie przez okrycie stóp.

 
Jak ubrać gorączkujące dziecko?

Za gorączkę u dziecka uznaje się temperaturę powyżej 38 stopni Celsjusza. Gdy przekroczy ona 37,5 stopni, mówimy o stanie podgorączkowym. Są to wartości wyższe niż w przypadku dorosłych, co wynika z brakiem umiejętności właściwej regulacji temperatury przez maluchy, szczególnie te najmłodsze.
Prawidłowe ubranie gorączkującego dziecka jest bardzo ważne w procesie zdrowienia i regulacji temperatury. Początkowo powinniśmy zadbać o dobre jego okrycie. Przyda się bawełniana, wygodna bielizna lub pidżama i ciepły koc. Gdy już gorączka przestanie rosnąć, powinniśmy zrezygnować ze szczelnego przykrywania. W przeciwnym razie łatwo możemy doprowadzić do przegrzania młodego organizmu. Musimy również zadbać, by ubranko malucha było cały czas suche. Jeśli więc nasza pociecha intensywnie się poci, niezbędne będzie częste jej przebieranie. Punktem wyjściowym powinny więc być lekkie, często zmieniane ubranka i luźne okrycie kocem czy kołdrą. Pamiętajmy, że o przegrzanie małego organizmy jest bardzo łatwo, a mogłoby ono być bardzo niebezpieczne.

 
Ubiór dziecka przeziębionego

Zupełnie inną sytuacją jest przeziębienie bez gorączki. Wtedy cieplejsze ubieranie i wygrzewanie dziecka nie jest potrzebne, co więcej może być dla niego szkodliwe. Przeziębiony maluch może nosić ciuchy, które zakłada na co dzień. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy chorobie towarzyszy uporczywy kaszel. Przy zatkanym nosie i kaszlu warto obniżyć temperaturę w pokoju (do około 18 stopni) dziecka oraz zadbać o podniesienie wilgotności powietrza. Wtedy logicznym posunięciem jest cieplejszy ubiór, by maluch nie zmarzł.

 
Dobierz strój do aktywności malucha

Tak naprawdę ubiór dla dziecka, które choruje, niewiele będzie różnił się od tego dla malca zdrowego. Pod uwagę musimy jeszcze wziąć formy spędzania czasu przez naszą pociechę. Jeśli czuje się dość dobrze, bawi się i porusza po mieszkaniu, nie warto dokładać dodatkowych warstw ubioru. Mogłoby to spowodować zwiększoną potliwość i podnieść temperaturę ciała.

Nieco inaczej wyglądać musi odzież dla dziecka chorego, które leży. Wtedy niezbędne będzie dodatkowe okrycie. Nie mówimy tu jednak o szczelnym opatuleniu pięcioma kocami czy grubą pierzyną. Wystarczy ciepła, polarowa czy dresowa pidżama oraz koc lub średnia kołdra. Gdy choruje maluch poniżej pierwszego roku życia, nie powinniśmy korzystać z luźnych okryć większych. Dla bezpieczeństwa lepiej jest zastąpić je śpiworkami. Nie zwiększamy wtedy prawdopodobieństwa śmierci łóżeczkowej, do której mogłoby dojść pod dużą kołdrą czy kocem.

 

Nie zapominaj o wietrzeniu i uzupełnianiu płynów

Gdy mamy w domu chorującego malca, musimy pamiętać o wietrzeniu pomieszczenia. Oczywiście robimy to, gdy dziecka akurat w nim nie ma. Nagrzaną pociechę nie wprowadzamy również od razu do pokoju o mocno obniżonej temperaturze. Dbamy o małe różnice w stopniach Celsjusza. Do procesu zdrowienia konieczne jest również odpowiednie nawadnianie dziecka i utrzymanie dużej wilgotności powietrza.

 

źródło: Partner BT

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>