7 zasad kupowania kosmetyków naturalnych

Kosmetyki naturalne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Powstaje coraz więcej sklepów z kosmetykami naturalnymi, w tym również sklepów internetowych oraz hurtowni. Czy jednak wiemy, jak jak je wybierać? Nie każdy kosmetyk naturalny, jest faktycznie zdrowy. Niestety, termin kosmetyki naturalne nie jest jednoznacznie zdefiniowana przez prawo, dlatego zdarza się, że producenci oznaczają kosmetyk jako naturalny, choć w rzeczywistości nim nie jest. Poniżej przedstawiamy 7 zasad kupowania kosmetyków naturalnych, a także kilka praktycznych informacji

Kosmetyki naturalne

Cała prawda o kosmetykach naturalnych / fot. materiały prasowe

Kosmetyki naturalne – czyli jakie?

Kosmetyki naturalne są to produkty, które zawierają w swoim składzie elementy nie szkodzące naszemu organizmowi. Kosmetyki stosowano od zarania dziejów. Pierwsze z nich były absolutnie naturalne, a do ich wytwarzania wykorzystywano to, co dawała natura. Jednak, kosmetyki takie nie były trwałe, dlatego zaczęto stosować różnego rodzaju „ulepszacze”. Niestety, wiele z nich jest niekorzystnych dla naszego zdrowia, powodując podrażnienia, ale również choroby.

Aby kosmetyk mógł zostać przez kupującego uznany za naturalny:

 • w jego składzie powinny być naturalne składniki roślinne i mineralne,
 • nie powinien zawierać  produktów pochodzących z przemysłu petrochemicznego, składników syntetycznych, a także składników pochodzenia zwierzęcego (z wyjątkami: mleko, miód etc.),
 • nie powinien zawierać surowców, które pochodzą z roślin modyfikowanych.
 • Uwaga! Zdarza się, że bardzo dobre firmy oferujące kosmetyki ekologiczne i kosmetyki naturalne, stosują składniki syntetyczne. W niewielkich ilościach są one dopuszczalne. Niestety, są substancje, których nie można uzyskać droga naturalną, np. kwas salicylowy, sorbowy, czy alkohol benzylowy.

  Dobrej jakości kosmetyki można zakupić w sklepach z kosmetykami naturalnymi – stacjonarnymi, ale też w sklepach internetowych. Znajdziemy w nim kosmetyki dla niemowląt, kosmetyki dla mężczyzn, kobiet, a także dla osób ze skórą szczególnie wrażliwą i wymagającą.

  foto1

   

  Jak kupować kosmetyki naturalne?

  1. Sprawdź firmę i jej filozofię

  Sprawdzenie informacji na temat konkretnej firmy nie jest dziś trudne. Wystarczy kilka minut, nawet będąc w drogerii, aby w Internecie sprawdzić, czy firma jest godna zaufania i jakimi wartościami się kieruje.

  2. Zapoznaj się ze składem kosmetyku

  Przeanalizuj wszystkie substancje, które zostały użyte do wyprodukowania kosmetyku. Za pierwszym, czy za drugim razem będzie to da ciebie męczące, ale w końcu zachowanie to stanie się Twoim zdrowym nawykiem. Oczywiście lista substancji zabronionych jest długa. Jeśli których ze składników wzbudzi Twoją ciekawość, możesz sprawdzić go w intrenecie lub zapytać sprzedawcy.

  3. Nie sugeruj się opakowaniem

  Opakowanie kosmetyku kojarzy się z naturą? Jest zielone, znajdują się na nim grafiki roślin?  A może na opakowaniu został umieszczony napis BIO lub EKO? Niech Cię to nie zwiedzie! Najważniejszy jest skład kosmetyków naturalnych.

  4. Unikaj parabenów

  Kosmetyki ekologiczne nie powinny zawierać parabenów, a więc groźnych substancji, które mogą powodować zaczerwienienie, pokrzywkę, świąd skóry.

  5. Unikaj SLS, SLES

  SLS i SLES to chemiczne substancje, nazywane również detergentami, które najczęściej dodawane są do szamponów oraz do środków myjących. Ich celem jest zwiększenie pienienia się produktu.

  6. Sprawdź hierarchię składników

  Sprawdzając skład kosmetyków należy pamiętać, że składniki pojawiają się w takiej kolejności, jaka jest ich faktyczna ilość w produkcie. Jeżeli niepewne substancje znajdują się na końcu listy i występują w śladowych ilościach – nie jest źle. Gorzej, jeżeli znajdują się na początku listy.

  7. Pamiętaj, że cena nie świadczy o jakości

  Wybierając kosmetyki, nie kieruj się ceną. Nie zawsze najdroższy kosmetyk jest najlepszy i na odwrót: nie każdy tani kosmetyk jest zły.

  Kupując kosmetyki, zawsze pamiętaj również o tym, aby dobierać je do swojej cery. Nie kupuj również kosmetyków pochopnie i w pośpiechu. Postaraj się znaleźć drogerię, która spełnia Twoje oczekiwania – sklep Siberica oferujący różne marki naturalnych kosmetyków to jedna z wielu ciekawych propozycji. Wybór jest dziś duży – można korzystać zarówno ze sklepów  online z kosmetykami naturalnymi, jak i stacjonarnych.

  KOMENTARZE

  DODAJ KOMENTARZ

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>