8 FAKTÓW O WŁOSACH ROSNĄCYCH NA CIELE

W czasie wojny najlepiej radzą sobie ci, którzy dobrze poznali swojego wroga. Podobnie jest z walką z włoskami – jeśli dobrze je poznasz, możesz z nimi wygrać. Przed Tobą garść informacji, które pomogą Ci poznać i wyeliminować wciąż powracający zarost.

Zwalcz wroga skutecznie! / fot. materiały prasowe

Zwalcz wroga skutecznie! / fot. materiały prasowe

Fakt pierwszy – Włosy są drugą (po szpiku kostnym) najszybciej rosnącą tkanką w ludzkim organizmie.
Włosy pokrywające ludzkie ciało są nam w zasadzie niepotrzebne. Niestety – pomimo tego, że praktycznie nie spełniają żadnej wyraźnej funkcji, gdy próbujemy się ich pozbyć – wciąż odrastają. Prędkość wzrostu zależy przede wszystkim od genów i gospodarki hormonalnej w organizmie. Większość włosków rośnie z prędkością około 0,6 – 1,3 cm miesięcznie i bez wyeliminowania macierzy nie można ich powstrzymać zachowując zdrowie.

Fakt drugi – Włosy na ciele jednego organizmu rosną z różną prędkością w zależności od powierzchni.
Prędkość wzrostu włosa jest uzależniona przede wszystkim od grubości skóry, pod którą znajduje się cebulka. W związku z tym włosy pod pachami rosną nawet 2x szybciej od tych na nogach czy rękach. W związku z tym trudno jest rozplanować zabiegi depilacyjne tak, by jednego dnia raz lub dwa razy w tygodniu pozbyć się włosków i mieć po prostu z głowy.

Fakt trzeci – Włosy utworzone są z martwych komórek – tylko korzeń jest żywy.
Włoski, które są widoczne na skórze są stworzone z tkanki pozbawionej funkcji życiowych. Żywy jest wyłącznie korzeń włosa, który znajduje się pod naskórkiem. Łodyga włosa powyżej naskórka jest martwa, a jej trwałość zależy od tego, jaką kondycję ma korzeń, który ją wytworzył. W związku z tym, jedyną skuteczną terapią usuwania zbędnego owłosienia jest depilacja laserowa, polegająca na usunięciu korzenia i pozbawieniu go możliwości wypuszczania łodygi.

Fakt czwarty – Gdy jest ciepło, włosy rosną szybciej.
Wysoka temperatura otoczenia stymuluje żywe komórki do rozmnażania. Gdy jest zbliżona do temperatury ludzkiego ciała, mobilizuje skórę do pracy wywołując poza wydalaniem potu, przyśpieszenie wzrostu jej wytworów: włosów i paznokci. Jeśli utrzymujesz wysoką temperaturę wokół siebie – możesz zauważyć przyśpieszenie powrotu owłosienia na ciało po zabiegu depilacji.

Odsłoń gładkie ciało! / fot. materiały prasowe

Odsłoń gładkie ciało! / fot. materiały prasowe

Fakt piąty – Wszystkie mieszki włosowe, które wytwarzają włoski w danym organizmie powstały, gdy jego płód ma zaledwie 5 miesięcy.
Mieszek włosowy to wąska rurka ukryta głęboko w skórze. Na jego dnie znajduje się dobrze unerwiony obszar aktywności tkankowej z macierzą zarodkową włosa. Takich mieszków w skórze jest bardzo wiele, ale wszystkie zostały wytworzone przez organizm jeszcze na etapie życia płodowego. Oznacza to, że trwała degradacja mieszków włosowych na zawsze uniemożliwia pojawianie się nowych włosków na skórze. Depilacja laserowa laserem diodowym polega na usuwaniu cebulek w fazie wzrostu (anagenu). Po zakończeniu serii zabiegów nie ma możliwości zatem na powrót usuniętych włosków. Po jej zakończeniu na ciele mogą pojawić się jedynie włoski, które w czasie zabiegów były w fazie uśpienia (telogenu). W związku z cyklicznym pojawianiem się włosków – zabiegi depilacji laserowej należy przeprowadzać w wyznaczonych przez specjalistę odstępach czasu.

Fakt szósty – Mieszki włosowe są całkowicie niezależne od siebie.
Usunięcie jednego mieszka nie ma wpływu na eliminację pozostałych. W związku z tym jeśli chcesz pozbyć się wszystkich włosków, zabiegi depilacji laserowej muszą być wykonane bardzo dokładnie. Mimo tego, że czasami mamy wrażenie, że jeśli coś ma być dobrze zrobione, najlepiej zrobić to samemu – w przypadku usuwania zbędnego owłosienia najlepiej oddać się w ręce specjalistów. Osoby, które są doświadczone w wykonywaniu zabiegów depilacji laserowej, na pewno nie pominą żadnego obszaru, a cała sesja depilacji zajmie im mniej czasu, niż gdyby była wykonywana przez Ciebie samodzielnie.

Fakt siódmy – Nie ma różnicy między włosami męskimi i żeńskimi pod względem cyklu wzrostu i struktury.
Struktura włosków oraz cykl ich wzrostu jest jednakowa u kobiet i mężczyzn. To, jak wyglądają, zależy między innymi od tego, z jakim natężeniem oddziałują na nie hormony płciowe. Szczególny wpływ na ich jakość ma testosteron, którego podwyższenie powoduje wzrost zagęszczenia i grubości włosków. Warto zaznaczyć, że większe zagęszczenie włosków może występować też przy wsparciu progesteronu, który występuje w wysokim natężeniu u kobiet w pierwszych miesiącach ciąży i jest czasami wykorzystywany w antykoncepcji.

Fakt ósmy – Wysoki poziom stresu osłabia włosy.
Jeśli dużo się stresujesz, Twój organizm wytwarza kortyzol, który uzyskując wysoki poziom może uszkadzać macierz włosa. Gdy już zdecydujesz się na depilację laserową, by usunąć niechciane włoski – postaraj się unikać stresu, by jak najwięcej włosków było w fazie wzrostu i laser mógł wychwycić jak najwięcej rozwijających się cebulek.

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>