Olejki młodości

W ostatnim czasie mocno podbijają kosmetyczny rynek. Nic w tym zaskakującego, bowiem ich skład może spokojnie mierzyć się z najlepszymi kremami czy balsamami. Olejki to niezwykłe kosmetyki, które przygotowała dla nas sama natura, a kobiety intuicyjnie sięgały po nie od wieków. Obecnie, kiedy ich skład dokładnie przebadano, wiemy już na czym opiera się ich pielęgnacyjna siła.

fot. materiały prasowe

Olejki nie zawierają wody, przez co wydłużone jest ich działanie pielęgnacyjne. Aplikuje się je pojedynczo, w mieszankach i dodając do innych kosmetyków, aby wzmocnić ich właściwości / fot. materiały prasowe

Dlaczego te naturalne olejki odmładzają? Dlatego że, obfitują w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę E. Wspomagają one regenerację bariery lipidowej naskórka, wygładzają skórę, zapewniają jej odpowiednie nawilżenie, hamują tworzenie się zmarszczek. Olejki nie zawierają wody, przez co wydłużone jest ich działanie pielęgnacyjne. Aplikuje się je pojedynczo, w mieszankach i dodając do innych kosmetyków, aby wzmocnić ich właściwości.

Przedstawiamy 5 wybranych olejków, które obecnie uchodzą za „urodowe przeboje”. Oto one:

Macadamia – olejek ten powstaje z miąższu orzechów makadamia. Posiada lekko orzechowy zapach i żółty kolor. Oprócz witamin zawiera skwalen (składnik m. in. płaszcza hydrolipidowego skóry), lecytynę i duże stężenie kwasów tłuszczowych. Chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, nawilża ją, zmiękcza, wygładza oraz silnie ujędrnia. Wspomaga też regenerację komórek i stymuluje mikrokrążenie. Olejek ten jest przede wszystkim polecany do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej, dojrzałej, zniszczonej. Bardzo pomaga przy podrażnieniach słonecznych. Warto też by sięgnęły po niego osoby zmagające się z cellulitem i rozstępami. Jak zrobić olejek na cellulit? Należy porcję olejku do masażu połączyć z 5 kroplami olejku geraniowego lub jałowcowego. Świeżo przygotowana miksturę należy wmasować w partie objęte cellulitem. Taką czynność należy ponawiać codziennie po kąpieli.

Kokosowy – olejek ten otrzymuje się z tłoczonych na zimno świeżych orzechów palmy kokosowej. Ma gęstą konsystencje masła oraz biały kolor. Wyróżnia go piękny delikatny zapach. Zawiera przede wszystkim kwasy tłuszczowe, witaminy C, E i z grupy B oraz liczne mikro- i makroelementy. Nawilża, regeneruje, zmiękcza skórę, chroni ją przed pierzchnięciem i przed słońcem, łagodzi podrażnienia. Doskonale sprawdza się przy pielęgnacji cery suchej, ale również swędzącej i łuszczącej się. Można go też używać jako kremu do twarzy (należy jednak uważać, bowiem zdarzają się po nim wypryski) oraz balsamu do ciała. Sprawdza się również jako środek łagodzący otarcia skóry, odparzenia, zadrapania. Jak zrobić regenerujący peeling? Należy 2 łyżki olejku kokosowego wymieszać z 3 łyżkami gruboziarnistej soli. Gotowym peeling należy raz w tygodniu wymasować całe ciało. Taki zabieg natłuści i nawilży skórę.

Arganowy – olejek ten znany jest wśród ludów berberyjskich Maroka. Obecnie kosmetycznym hitem jest również w Europie. Tłoczy się go na zimno ze świeżych orzechów drzewa arganowego, czyli arganii żelaznej. Jest szczególnie cenny ze względu na dużą zawartość kwasów omega 6 i 9 oraz witaminy E. Wzmacnia barierę hydrolipidową naskórka, poprawia elastyczność i nawilżenie skóry, przeciwdziała jej starzeniu się, regeneruje ją i wzmacnia. Znakomicie sprawdza się do suchej, starzejącej się skóry, ale można go stosować do każdego typu cery, nawet trądzikowej, bowiem pomaga w leczeniu stanów zapalnych. Jak zrobić odżywczy peeling? Należy łyżkę cukru wymieszać z taką ilością olejku, aby powstała półpłynna masa. Raz w tygodniu, przez kilka minut masuj nią umytą wcześniej twarz. Na koniec zmyj ciepłą wodą i delikatnie osusz skórę ręcznikiem ale nie wycieraj.

Migdałowy – ciekawostką jest to, że jest to ulubiony olejek Włoszek. Wytłacza się go ze słodkich migdałów. Jest delikatny, prawie bez zapachu i ma bursztynowy kolor. Posiada liczne substancje odżywcze ujędrniające ciało. Zmiękcza naskórek, wzmacnia barierę ochronną skóry, zapewnia jej elastyczność, pięknie wygładza, łagodzi również podrażnienia. Świetnie nadaje się do pielęgnacji każdego typu cery i szczególnie polecany jest do wrażliwej, dojrzałej oraz bardzo suchej. Sprawdza się również w ciąży, bowiem przeciwdziała rozstępom oraz w pielęgnacji skóry dzieci. Jak zrobić nawilżającą maseczkę? Należy łyżkę płatków owsianych wymieszać z taką ilością olejku, aby powstała gęsta papka. Następnie należy nałożyć ją na twarz, a po 15 minutach zmyć ciepłą wodą i delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem.

Z pestek winogron – olejek ten wytłacza się z nasion winorośli właściwej. Posiada resweratol chroniący włókna kolagenowe i mający silne działanie przeciwrodnikowe, dzięki czemu działa przeciwstarzeniowo. Przyspiesza regenerację skóry, wzmacnia ją, rozświetla i wygładza. Sprawdza się także w pielęgnacji cery zmęczonej, starzejącej się i jest częstym składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych. Jak zrobić odmładzające serum? Należy połączyć olej w równych proporcjach z żelem hialuronowym (np. yasumi, esent). Nakładaj na twarz co wieczór do czasu kiedy kondycja skóry się poprawi.

Pamiętaj, żeby olejki zamawiać wyłącznie w sprawdzonych aptekach i drogeriach. Będziesz mieć wtedy pewność, że ich skład jest zgodny z informacją na opakowaniu, były właściwie przechowywane i nie są przeterminowane. Nabywanie tych kosmetyków „na bazarku” wiąże się często z niższą ceną, ale też niesie ryzyko w kwestii składu i skuteczności, a to przecież jest najważniejsze.

Materiał powstał we współpracy z apteką Cefarm24.pl.

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>