Zmiany po porodzie – jak sobie z nimi radzić?

Narodziny dziecka to magiczne, niepowtarzalne wydarzenie. Wiąże się jednak z niemałym poświęceniem i dyskomfortem. Po dziewięciu miesiącach ciąży, ciało nie wraca od razu do swojej dawnej formy. Co zmienia ciąża i poród? Na co należy się przygotować w trakcie połogu?

fot. Go4Celebrity.com

Niektóre kobiety przez pierwszych kilka tygodni czują ból podczas współczycia. Niekiedy występuje też zespół rozluźnienia pochwy / fot. Go4Celebrity.com

Potrzebujesz czasu, aby dojść do siebie
Ciało po porodzie również nie od razu wróci do poprzedniego funkcjonowania. W okresie połogu następuje powrót czynności jajników, które przez poprzednie dziewięć miesięcy były “uśpione”, zwijanie się macicy, gojenie się ran i rozpoczęcie laktacji. Zanim pojawi się pierwszy okres, może minąć kilka tygodni, a nawet miesięcy. Mogą pojawić się problemy z trawieniem i oddawaniem moczu, a ze względu na zmiany hormonalne nastrój może zmieniać się jak w kalejdoskopie.

Powrót do atrakcyjnej figury
Wiele kobiet martwi się dodatkowymi kilogramami, które może być trudno zgubić po ciąży. Są na to sposoby. Po pierwsze, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, warto już wtedy ćwiczyć. Oczywiście nie można się przeciążać, ale z tego względu powstaje wiele grup fitness specjalnie dla pań w ciąży. Będzie łatwiej wrócić do dawnej sylwetki, jeśli jeszcze przed ciążą ciało było w formie. Wiadomo jednak, że pierwsze miesiące po porodzie są podporządkowane przyzwyczajeniu się do nowej sytuacji i szczególnemu dbaniu o dziecko.

Zmiana rozmiaru biustu
Piersi podczas ciąży i karmienia piersią powiększają się. To dla niektórych kobiet może i dobra informacja, jednak na taką zmianę również należy się solidnie przygotować. Jak? Warto regularnie sprawdzać, czy noszony rozmiar biustonosza nadal jest odpowiedni i w razie potrzeby go zmieniać. Biustonosz powinien podtrzymywać piersi i odciążać ramiona i plecy. Dobrze dobrany rozmiar to klucz do sukcesu – dzięki niemu uzyskamy komfort i ładny wygląd.

Zmiany w życiu seksualnym
Dotkliwym problemem wielu młodych matek jest spadek satysfakcji z życia seksualnego. Często wynika to ze zmian hormonalnych, przez które tymczasowo może wystąpić brak ochoty na seks. W wielu przypadkach jednak seks jest utrudniony przez zmianę kształtu pochwy. Niektóre kobiety przez pierwszych kilka tygodni czują ból podczas współżycia. Niekiedy występuje też zespół rozluźnienia pochwy. Wówczas potrzebna jest rehabilitacja po ciąży. Zaleca się ćwiczenia mięśni Kegla lub zabieg MonaLisa Touch. Ten małoinwazyjny zabieg umożliwia obkurczenie pochwy oraz poprawę jej napięcia i nawilżenia. Listę innych zabiegów ginekologii estetycznej, które mogą poprawić jakość życia seksualnego można znaleźć na stronie http://skinclinic.pl.

Wstydliwy problem
Niektóre kobiety po porodzie zmagają się z nieprzyjemną dolegliwością w postaci nietrzymania moczu. Nietrzymanie moczu po ciąży wiąże się z niepotrzebnym stresem, obniżoną samooceną i dyskomfortem. Ponieważ jest to powszechny problem, jest wiele pomocnych metod. Poza leczeniem farmakologicznym można rozważyć kilka zabiegów, np. wszycie specjalnej taśmy. Ginekologia estetyczna proponuje z kolei innowacyjne rozwiązanie w postaci zabiegu laserowego MonaLisa Touch (http://skinclinic.pl/ginekologia-estetyczna/leczenie-nietrzymania-moczu-ntm/). Specjalny laser umożliwia wzmocnienie ścianek pochwy i zmianę kąta nachylenia cewki, dzięki czemu problem nietrzymania moczu zostaje zażegnany.

Skóra i włosy
Po porodzie można zaobserwować także zmianę stanu cery i włosów. Przebarwienia, łamiące się paznokcie, wypadające włosy to objawy zmian hormonalnych. Trudno temu zapobiec, warto natomiast specjalnie dbać o skórę i włosy w tym czasie. Włosy powinny przestać wypadać w ciągu 6-9 miesięcy. Cerze pomoże odpowiednia pielęgnacja: stosowanie właściwych kremów oraz peelingów.

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>