Jakie są przyczyny łysienia?

Wypadanie włosów to jeden z najczęściej występujących defektów estetycznych, który powoduje spadek atrakcyjności, kompleksy oraz obniżenie samooceny. Choć problem łysienia najczęściej dotyka mężczyzn, to również kobiety są narażone na utratę włosów. Nie zawsze stosowanie kosmetyków czy przyjmowanie pigułek pomaga. Wówczas jedną nadzieją są nowoczesne zabiegi.

fot. fotolia

fot. fotolia

Przyczyny wypadania włosów możemy podzielić na fizjologiczne oraz chorobowe. Najczęściej występującymi przyczynami fizjologicznymi jest utrata włosów po porodzie, a także na skutek starzenia się. Problem łysienia często pojawia się także wraz z chorobami. Mogą to być: przewlekłe infekcje, choroby nowotworowe czy niedoczynność tarczycy.

Dziś problem wypadających włosów dotyka coraz młodsze pokolenia, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Badania potwierdzają, że co trzeci mężczyzna w wieku 25-40 lat zaobserwował u siebie zakola, a z wiekiem obszar utraty włosów się powiększa. Jest to zazwyczaj łysienie androgenowe, spowodowane genetyką, w szczególności wrażliwością na hormon DHT (dihydrosteron). Kobiety rzadziej cierpią na całkowitą utratę włosów, za to częściej ich łysienie spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi, stresem lub drastycznym odchudzaniem.

Do innych przyczyn łysienia możemy zaliczyć:
– przyjmowanie pewnej grupy leków, zwłaszcza leków na nadciśnienie, na obniżenie cholesterolu, a także leków przeciwtrądzikowych;
– złe odżywianie; stosowanie diet niskokalorycznych oraz jednostronnych, np. bezmięsnych;
niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy.

Wszystkie przyczyny prowadzą do niedokrwienia oraz niedożywienia cebulek włosowych, co wpływa hamująco na komórki macierzyste mieszków włosowych odpowiedzialne za produkcję włosów.

Jak leczyć łysienie?

Do najskuteczniejszych metod leczenia łysienia należą:
zabiegi z osoczem bogatopłytkowym – metoda ta polega na pobraniu od pacjenta kilkunastu mililitrów krwi, a następnie jej odwirowaniu w celu uzyskania osocza bogatopłytkowego. Otrzymaną substancję wstrzykuje się w skórę głowy, szczególnie w miejsca największych przerzedzeń;
terapie z wykorzystaniem własnych komórek macierzystych i regeneracyjnych pacjenta – to inaczej terapie autologiczne wykorzystujące ogromne możliwości regeneracyjne ludzkiego organizmu. Jest to najnowocześniejsza i najbardziej zaawansowana obecnie metodąa leczenia łysienia.

Którą metodę leczenia łysienia wybrać?
zabiegi z osoczem bogatopłytkowym – metoda ta zalecana jest w początkach łysienia androgenowego (typu męskiego). Osocze bogatopłytkowe wzmacnia cebulki włosów i hamuje ich wypadanie. Zabieg wykonuje się w kilku seriach co około dwa miesiące;
– terapie z wykorzystaniem własnych komórek macierzystych i regeneracyjnych pacjenta – polecane są na bardziej zaawansowane łysienie typu androgenowego. Zabieg wykonuje się tylko raz. Mimo że na efekty zabiegu trzeba kilka miesięcy poczekać, to odrastające włosy są dużo mocniejsze i gęstsze.

Łysienie – 5 pytań od pacjentów

http://urszulabrumer.pl/wcale-nie-musisz-byc-lysy-5-pytan-od-pacjentow/

Komórki macierzyste w leczeniu łysienia:

http://urszulabrumer.pl/komorki-macierzyste-przelom-w-terapii-lysienia/

Łysienie u kobiet – skąd się bierze i jak leczyć:

http://urszulabrumer.pl/sposoby-na-lysienie-u-kobiet-suplementy-diety-vs-mezoterapia/

Łysienie u kobiet – metody leczenia:

http://urszulabrumer.pl/sposoby-na-lysienie-u-kobiet-porownanie-metod/

Łysienie plackowate

http://urszulabrumer.pl/lysienie-plackowate-to-problem-emocji/

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>