Nieprzyjemna woń z pochwy – o czym świadczy?

Jeśli zauważyłaś, że ostatnio woń z pochwy wyraźnie zmieniła zapach i stała się nieprzyjemna, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Gdy do objawów dołączają upławy, swędzenie i pieczenie okolic intymnych, prawdopodobnie zmagasz się z infekcją. Nie zwlekaj z wizytą u ginekologa! Nieleczone zakażenia mogą rozprzestrzeniać się i wiązać z poważnymi komplikacjami.

pochwa zakażenia intymne

Nieprzyjemna przypadłość, o którą warto zadbać / fot. Fotolia

Czy to zawsze objaw infekcji?

Naturalna flora bakteryjna pochwy to bezcenna bariera ochronna, która zapobiega infekcjom intymnym. Wiele czynników może ją jednak zaburzać i prowadzić do rozwoju stanu zapalnego.

Kiedy pojawia się przykra woń z pochwy, zwróć uwagę, czy towarzyszą jej inne objawy, zwłaszcza upławy. Pamiętaj, że prawidłowa wydzielina z pochwy jest bezwonna, przezroczysta lub biaława i pozbawiona grudek. Zastanów się, czy nie odczuwasz dyskomfortu podczas zbliżeń intymnych lub bólu, gdy oddajesz mocz.

Jeśli doskwierają Ci objawy infekcji intymnych, możesz łagodzić je przy pomocy roztworu chlorowodorku benzydaminy. Skuteczny lek służy do irygacji pochwy lub przemywania zewnętrznych narządów płciowych. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antyseptycznie oraz miejscowo znieczula.

Nieprzyjemna woń z pochwy w czasie okresu to efekt rozkładu krwi. Podczas menstruacji należy starannie dbać o higienę intymną, jak najczęściej zmieniać tampony i podpaski (minimum co 2-3 godziny). Nie wolno zapomnieć o podmywaniu. W ten sposób można pozbyć się przykrego zapachu i zapobiec poważniejszym problemom – krew to idealne środowisko do namnażania bakterii.

Przykra woń z pochwy w stanach zapalnych

Uciążliwy zapach z pochwy towarzyszy m.in. rzęsistkowicy. Zakażenie objawia się też pienistymi obfitymi upławami (z reguły szarymi), swędzeniem okolic intymnych i dolegliwościami w czasie oddawania moczu. Infekcję można całkowicie wyleczyć, zwykle lekarz zaleca chemioterapeutyki o działaniu rzęsistkobójczym, jak nifuratel. Skuteczny lek nie zaburza flory bakteryjnej pochwy. Przyjmuje się go doustnie lub podaje miejscowo. Dopochwowy nifuratel często występuje z nystatyną, co wzmaga siłę działania obydwu substancji aktywnych.

Przykra woń pojawia się także podczas przewlekłego zapalenia narządów miednicy mniejszej. Choroba rozwija się w wyniku nieleczonej infekcji intymnej, która przenosi się na jajowody i jajniki. Jest niebezpieczna, ponieważ zdarza się, że prowadzi do tworzenia zrostów pozapalnych. Te zaś są przyczyną niedrożności jajowodów i bezpłodności.

Bardzo często za zapalenie narządów miednicy odpowiada chlamydioza. Jeśli wykryje się chorobę na czas, łatwo można ją wyleczyć. W tym wypadku lekarz może zalecić nifuratel, który wykazuje silne działanie hamujące wzrost Chlamydia trachomatis. Sęk w tym, że zakażenie na ogół przebiega bezobjawowo. Dlatego nie zapominaj o systematycznych badaniach przesiewowych w kierunku intymnych infekcji chlamydialnych.

Waginoza bakteryjna – szczególnie groźna w ciąży

Charakterystyczny, intensywny i wyjątkowo nieprzyjemny zapach z pochwy czasem świadczy o waginozie bakteryjnej, czyli infekcji najczęściej wywoływanej przez bakterie beztlenowe Gardnerella vaginalis. Kiedy zaczynają nadmiernie się namnażać, podnosi się pH pochwy, co sprzyja zakażeniom. W takim wypadku wyczujesz specyficzną woń, która przypomina nieświeżą rybę. Możesz też cierpieć z powodu upławów i dokuczliwego swędzenia okolic intymnych. Objawy powinny skłonić Cię do szybkiej wizyty u ginekologa. Waginozę leczy się antybiotykiem lub chemioterapeutykiem – nifuratelem doustnym lub dopochwowym (z nystatyną) w postaci globulek i maści.

Nie należy zapominać, że intymnymi zakażeniami bakteryjnymi zagrożone są kobiety w ciąży i tuż po porodzie. W takiej sytuacji nie wolno nawet chwili zwlekać z wizytą u lekarza. Natychmiast należy podjąć stosowne leczenie. Zwłaszcza przyszłe mamy muszą pamiętać, że waginoza, (która objawia się „rybim” zapachem z pochwy) zwiększa m.in. ryzyko przedwczesnego porodu.

lek. med. Robert Makowski

specjalista ginekolog- położnik

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>