Jakie choroby wątroby występują najczęściej?

Wątroba stanowi jeden z naszych najważniejszych organów. Eliminuje toksyny, pełni rolę magazynu niektórych witamin i żelaza, uczestniczy w syntezie białek. Chociaż odznacza się zdolnościami do autoregeneracji, nie oznacza to, że nie może dojść do jej uszkodzenia. Pod wpływem rozmaitych czynników rozwijają się schorzenia wątroby. Jakie choroby są najpowszechniejsze?

bol

Objawy świadczące o chorobach wątroby 

W przypadku poważnego uszkodzenia wątroby cały organizm na tym cierpi. Gdy mamy do czynienia z chorobami wątroby, mogą pojawiać się dolegliwości, które nie zawsze są specyficzne. Na przykład nadmierna senność, apatia i towarzyszące im problemy z koncentracją mogą świadczyć o najróżniejszych schorzeniach, ale nigdy nie należy ich bagatelizować. Do bardziej charakterystycznych objawów zalicza się bóle wątroby, które w rzeczywistości są bólami otrzewnej, która napina się pod wpływem powiększającej się wątroby. Generalnie o problemach z wątrobą mogą świadczyć bóle w okolicy prawego podżebrza, nudności, wymioty, wzdęcia, niestrawność i jadłowstręt.

Alkoholowe uszkodzenie wątroby

Alkohol po przedostaniu się do wątroby jest metabolizowany i zostają uwolnione substancje toksyczne, które mogą ją uszkadzać. Stopień toksyczności jest zależny od wieku i stanu zdrowia danej osoby, ale systematyczne spożywanie alkoholu prowadzi do stłuszczenia wątroby. Z reguły jest to efekt odwracalny, ale pod warunkiem wyeliminowania alkoholu i zdrowego trybu życia.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby ma związek z rozwojem cywilizacyjnym – zwiększonym spożyciem wysokoprzetworzonych, tłustych i pełnych cukru produktów spożywczych, a także zmniejszoną aktywnością fizyczną, które prowadzą do epidemii otyłości stanowiącej główną przyczynę choroby. Schorzenie wiąże się również z zespołem metabolicznym i cukrzycą.

Polekowe uszkodzenie wątroby

Większość leków jest metabolizowana w wątrobie, dlatego jest ona narażona na działanie substancji toksycznych. Nie tylko leki, ale również niektóre produkty ziołowe mogą powodować jej uszkodzenie. W wyniku zatrucia lekami może dojść do ostrej niewydolności wątroby lub przewlekłego zapalenia o podłożu toksycznym. Zatrucie może nastąpić pod wpływem zbyt dużej dawki leku. W zależności od rodzaju leku i kondycji organizmu nawet jednorazowe przedawkowanie może wywołać silne zatrucie. Może również wystąpić reakcja alergiczna.

Wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby powoduje pierwotne uszkodzenie wątroby. Zapalenie typu B i C jest przenoszone drogą płciową, a także poprzez stosowanie tej samej igły przez narkomanów, wykonywanie tatuaży za pomocą niesterylnych narzędzi. Chorobą można zarazić się również w szpitalu podczas zabiegów, gdy warunki higieniczne nie były zachowane w 100%. O tym, jak leczyć poszczególne choroby warto przeczytać tutaj: http://essentiale.pl/najczestsze-choroby-watroby. Wirusowe zapalenie wątroby jest często określane mianem choroby brudnych rąk.

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>