Piżmo – królewski utrwalacz zapachów

Aby zapach utrzymywał się długo na skórze, musi zostać wzmocniony odpowiednim utrwalaczem. Właśnie taką rolę odgrywa piżmo w naszych ulubionych perfumach – sprawia, że możemy się cieszyć zapachem przez jeszcze dłuższy czas. Co warto wiedzieć o tym królewskim składniku?

Piżmo znane jest z właściwości przedłużających zapach / fot. materiały prasowe

Piżmo znane jest z właściwości przedłużających zapach / fot. materiały prasowe

Dlaczego piżmo to królewski zapach?

Piżmo bywa często nazywane królewskim zapachem, ponieważ jest ono kojarzone z Marią Antoniną – królową Francji i żoną Ludwika XVI. Składnik ten wypełniał cały jej pałac i był przechowywany w przepięknych, złotych misach – odgrywał więc rolę głównej dekoracji wszystkich komnat pałacowych. To właśnie Maria Antonina rozpoczęła modę na ciepły, zniewalający zapach piżma i sprawiła, że zaczął on coraz częściej gościć w domach arystokracji i na dworach królewskich.

Jak pozyskuje się piżmo?

Piżmo to wydzielina pozyskiwana z…gruczołów okołoodbytniczych piżmowca azjatyckiego. Spokojnie, piżmowce nie są zabijane podczas pozyskiwania tego surowca – wszystko odbywa się podczas zabiegu operacyjnego. Ten sposób pozyskiwania tego surowca okazał się jednak nieefektywny – dlatego też zaczęto stosować jego zamienniki – roślinne i syntetyczne.

Królewski utrwalacz zapachów / fot. materiały prasowe

Królewski utrwalacz zapachów / fot. materiały prasowe

Warto też wspomnieć o tym, że czyste piżmo cechuje się dość nieprzyjemnym, ciężkim zapachem przypominającym nieco amoniak. Dopiero po rozcieńczeniu w alkoholu i zmieszaniu z innymi substancjami zapachowymi zyskuje ono ten ciepły, zmysłowy wyraz, który tak kochamy.

Alternatywa dla naturalnego piżma – syntetyczny zamiennik i nie tylko

Ze względu na alarmy ekologów dotyczące zagrożenia gatunku piżmowca, zaczęto szukać alternatywnych sposobów pozyskiwania tego tak cennego dla przemysłu perfumeryjnego składnika. Piżmo można też oczywiście pozyskiwać od innych zwierząt (piżmaka, skunksa, woła piżmowego czy kaczki piżmowej), jednak nie jest to rozwiązanie problemu, na który tak głośno zwracają uwagę ekolodzy.

To baza wielu zapachów / fot. materiały prasowe

To baza wielu zapachów / fot. materiały prasowe

W trosce o dobro zwierząt opracowano więc syntetyczne odpowiedniki naturalnego piżma – piżmo ambretowe, ketonowe czy ksylenowe. Podobny do piżma aromat można też uzyskać z roślin – np. z kroplika piżmowego, piżmiana właściwego czy korzenia arcydzięgla.

Perfumy z piżmem – dlaczego są tak popularne?

Nie ulega wątpliwości, że perfumy z piżmowymi akordami cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Wystarczy tylko wspomnieć o tym, że aż 40% wszystkich perfum męskich bazuje na nucie piżma. O najpopularniejszych perfumach z piżmem w roli głównej możemy przeczytać np. tutaj: Poznaj nasze lipcowe nowości – perfumy z piżmem.

Dlaczego tak bardzo kochamy piżmowe zapachy? Ciepłe, odurzające nuty piżma są uważane za jedne z najbardziej sensualnych zapachów, które silnie oddziałują na płeć przeciwną. Ten zmysłowy aromat bywa też uważany za silny afrodyzjak.

Piżmo pasuje do wielu kompozycji zapachowych i często stanowi ich nutę bazową, która uwalnia się stopniowo przez cały dzień noszenia ich na skórze. Dzięki jego zastosowaniu aromat perfum utrzymuje się też na skórze przez dłuższy czas.

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>