Co oznacza krew w moczu?

Systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych jest bardzo istotne. To właśnie dzięki temu można szybko dowiedzieć się wiele rzeczy na temat stanu swojego zdrowia. Niestety coraz więcej osób o tym zapomina i tym samym gdy pojawią się objawy różnych chorób, może być już za późno na całkowite wyleczenie. Zatem jakie badania warto robić systematycznie?

fot. Unsplash

fot. Unsplash

Badanie moczu bardzo ważne

Przede wszystkim wiele osób decyduje się na systematyczne badania krwi. Jednak nie powinniśmy zapominać także o tym, iż bardzo ważne jest również częste badanie naszego moczu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ale takie badania mogą bardzo dużo powiedzieć o ogólnym stanie naszego organizmu. Dlatego warto się na nie zdecydować. Czasem może okazać się, że nie wszystkie wyniki wyszły dobre. Jedną z najczęstszych dolegliwości pacjentów w ostatnim czasie jest krwiomocz. Zatem co oznacza krew w moczu i jaka jest jego przyczyna? Na czym polega jego leczenie?

Co oznacza krew w moczu?

Bardzo wiele osób zastanawia się co oznacza obecność krwi w moczu, jednak wciąż niewiele ludzi zna na to pytanie odpowiedź. Dla wielu osób to schorzenie kojarzy się z bardzo poważnymi dolegliwościami. Jednak powinniśmy pamiętać, że wystąpienie krwiomoczu wcale nie musi nieść za sobą poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Przede wszystkim należy pamiętać, iż wystąpienie krwiomoczu może być spowodowane między innymi zapaleniem dróg moczowych. Podczas zapalenia pęcherza lub też gruźlicy pęcherza bardzo często zdarza się, że w moczu pojawia się krew. Odpowiadając na często zadawanie pytanie co oznaczają krwinki w moczu warto pamiętać, że mogą być one przyczyną także choroby nerek lub gruczołu krokowego, a także prostaty. Zatem na czym polega leczenie krwiomoczu?

Krwiomocz leczenie

Warto pamiętać, iż krwiomocz leczenie jest uzależnione przede wszystkim od tego, jaka jest przyczyna pojawienia się krwi w moczu. Takie leczenie krwiomoczu może polegać między innymi na zastosowaniu odpowiednich leków lub też antybiotyków. Jednak jeżeli przyczyną takiego stanu rzeczy jest między innymi powstały nowotwór, należy usunąć go operacyjnie i tym samym leczenie będzie wymagało hospitalizacji.

Hematuria to problem wielu osób. Jednak warto pamiętać, iż jeżeli podczas badań moczu obecna będzie krew, nie powinniśmy popadać w panikę. Często może to być spowodowane wieloma czynnikami i wcale nie musi oznaczać, że z naszym zdrowiem jest już bardzo źle. W takich przypadkach lekarze bardzo często kierują chorego na powtórne badania. W szczególności tak jest w przypadku Pań, gdy krew w moczu może być jeszcze pozostałością przykładowo po miesiączce. Z tego powodu nie należy od razu się zamartwiać, a jedynie powtórzyć takie badania. Nie powinniśmy zapominać o tym, iż ważne jest także odpowiednie pobranie próbki. Oznacza to, iż mocz do analizy powinien być pobierany mniej więcej ze środkowego strumienia. Nie należy pobierać takiej próbki ze strumienia początkowego, ponieważ może znajdować się tam między innymi nabłonek, który może sprawić, że wyniki będą niewiarygodne.

 

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>