Co można robić dla skóry aby zapobiegać procesom starzenia?

W miarę starzenia się skóra przyjmuje charakterystyczne cechy takie jak suchość, obecność zmarszczek, utrata elastyczności, zwiększona wrażliwość, ścieńczenie, przebarwienia, widoczne naczynia, stany zapalne, a nawet nasilony rozwój nowotworów

odmładzanie, botoks, klinika urody, anty age

Nie,to nie jest jedyne wyjście / fot. Fotolia

Proces fizjologicznego starzenia się skóry postępuje równomiernie na całej jej powierzchni, z tym, że miejsca odkryte – twarz, szyja, dłonie, dekolt podlegają dodatkowo fotostarzeniu pod wpływem promieniowania UV. Z wiekiem skóra staje się cienka, przypominająca pergamin, z bardzo drobnymi zmarszczkami. Pomiędzy trzecią a ósmą dekadą życia obserwuje się ścieńczenie skóry w zakresie od 10-50%.

Obserwuje się również inne zmiany, w tym: spowolnienie gojenia ran, rozwój zmian typu rogowacenie łojotokowe, zmniejszenie liczby gruczołów łojowych i potowych, siwienie i zmniejszenie liczby włosów, zmniejszenie grubości i wytrzymałości podskórnej tkanki tłuszczowej. Inwolucja i dezorganizacja splotów naczyniowych nie tylko jest przyczyną upośledzenia funkcji termoregulacyjnej, ale sprzyja występowaniu podbiegnięć krwawych i wybroczyn. Cienka, szorstka, nieelastyczna, przezroczysta skóra z drobnymi zmarszczkami ma osłabioną funkcję barierową, zmniejszoną reaktywność i zwiększoną wrażliwość.

Dlatego tym ważniejsza jest dbałość o nią – nawilżanie i natłuszczanie, masaż i pielęgnacja w zależności od problemu skóry.
Do kluczowych czynników przyczyniających się do środowiskowego starzenia się skóry należą między innymi: narażenie na promieniowanie UV (głównie), palenie tytoniu, promieniowanie jonizujące, nadmierne spożywanie alkoholu, niedożywienie lub niewłaściwa dieta oraz napięcie emocjonalne. Samo promieniowanie ultrafioletowe odpowiada nawet za 80% uszkodzeń, co czyni je najistotniejszym czynnikiem uruchamiającym procesy starzenia, w szczególności w jasnych typach skóry.

Zapobieganie niekorzystnym skutkom ekspozycji na słońce wymaga stosowania odpowiednich preparatów ograniczających dostęp promieni UV do skóry. Środki te występują w postaci kremów, mleczek i płynów. Substancje aktywne w nich to filtry chemiczne i/lub fizyczne. Filtry chemiczne wnikają w powierzchowne warstwy naskórka i pochłaniają promieniowanie UV, a filtry fizyczne nie wnikają w naskórek, lecz tworzą warstwę odbijającą promienie UV.

Ochrona przed UV jest szczególnie ważna u osób z problemami naczyniowymi, przebarwieniami, trądzikiem różowatym, u osób zażywających leki o działaniu fotouczulającym np. (niektóre leki nasercowe, zioła, np. dziurawiec, niektóre antybiotyki np. tetracykliny) czy u osób z grupy większego ryzyka wystąpienia raka skóry.
Dodatkowo, systematycznie stosowana pielęgnacja domowa, ale i profesjonalna gabinetowa – kosmetyczna, odpowiednio dobrana do typu skóry ma olbrzymie znaczenie i pozwoli dłużej zachować młodość skóry. Warto sięgnąć po kremy z przeciwutleniaczami, jak wit. C, która rozjaśnia skórę, stymuluje wzrost włókien kolagenowych, ogranicza powstawanie zmarszczek, z wit. A, która wygładza skórę, redukuje zmarszczki i przebarwienia, poprawia stopień napięcia i elastyczność skóry czy wit. E, która regeneruje uszkodzenia skóry i zapobiega przebarwieniom u starszych osób.

Połączmy stosowanie kremów z dość mocnym masażem, który nie tylko pomoże we wchłonięciu się substancji aktywnych, ale uaktywni drenaż limfatyczny, pobudzi krążenie, pomoże w odprowadzeniu metabolitów. Uważa się, że jedną z głównych przyczyn starzenia się twarzy jest pogarszające się ukrwienie w zakresie tkanek głębokich. Stymulacja poprzez intensywny masaż doskonale może temu zapobiec.

I kolejne ważne słowo – systematyczność. Codziennie, najlepiej przed snem należy dokładnie usunąć makijaż, umyć twarz, nałożyć tonik, serum i krem, a później to dokładnie przemasować.
Działanie z zewnątrz to jedno. Pacjentki dbające o kondycję skóry od najwcześniejszych lat wygladają zazwyczaj klika lat młodziej niż ich rówieśniczki, które tego nie robiły. Jeśli chcemy wyglądać te 10 lat młodziej, musimy sięgnąć po zabiegi medycyny estetycznej. I znowu prewencja w młodszych latach jest bardziej skuteczna niż leczenie zaczęte w późnym wieku, dlatego już w wieku 25/30 lat pamiętajmy o mezoterapii wieloskładnikowej czy fibrynie bogatopłytkowej (tzw. wampirzy lifting).

W wieku 30/35 lat dalej ważna jest mezoterapia wieloskładnikowa, ale wtedy też utrwalają się pierwsze zmarszczki mimiczne, a więc wprowadzamy toksynę botulinową. Dla samej kondycji skóry warto też pamiętać o zabiegach laserowych – usuwanie przebarwień (ocenia się, że przebarwienia postarzają nas wizualnie bardziej niż zmarszczki), naczynek czy resurfacing laserowy. Im jesteśmy starsze, tym bardziej przydaje się cały wachlarz zabiegów medycyny estetycznej, czyli dalej to co powyżej, jeśli zależy nam na jakości skóry, ale też sięgamy po kwas hialuronowy, aby trochę podbudować owal twarzy czy wypełnić głębsze zmarszczki, nici liftingujące czy zabiegi chirurgiczne – blefaroplastykę czy lifting chirurgiczny, bo piękno i młodość mają niestety ograniczony okres ważności.

Informacje o ekspercie: Dr n. med. Lidia Majewska

Lidia Majewska small

Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej, absolwentka Collegium Medicum UJ w Krakowie oraz studiów podyplomowych Medycyna estetyczna i kosmetologia dla lekarzy w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia, jak również Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Warszawie. Wykładowca przedmiotu Medycyna estetyczna w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia na kierunku Medycyna estetyczna i kosmetologia dla lekarzy.

Jej ideą jest świadomy antiaging, w którym małoinwazyjne zabiegi, oparte na metodach biologicznych, pozwalają na holistyczną poprawę kondycji skóry, delikatną zmianę wyglądu i podkreślenie urody. Bez przerysowania, nadmiaru i sztuczności. Wierzy, że estetyka przejawia się w harmonii i subtelności rezultatów. Właścicielka ESME Clinic.

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>