Odstające uszy – jak je skorygować?

Odstające uszy to poważny problem estetyczny, który często bywa przyczyną kompleksów, zaniżonej samooceny czy kłopotów z nawiązywaniem relacji, zwłaszcza jeśli dotyczy dzieci i młodzieży. Na szczęście istnieją metody, by pozbyć się tego problemu raz na zawsze – pomoże w tym korekta odstających uszu

odstające uszy

Kiedy warto poddać się operacji? / fot. materiały prasowe

Z tekstu dowiesz się:

  • w jakiej sytuacji można operować odstające uszy,
  • na czym polega korekcja odstających uszu.
  •  

    Odstające uszy to jeden z najczęściej spotykanych zniekształceń estetycznych. Zazwyczaj bywają one defektem wrodzonym. Uszy mogą mieć nieproporcjonalną wielkość, nietypowy kształt, odstawać od głowy i być asymetryczne. Czasami odstające uszy są też efektem urazów mechanicznych powstających w wyniku wypadków komunikacyjnych lub pokąsań itp.

    Bardzo często odstające uszy są problemem już u dzieci – niestety, najmłodsi potrafią szybko wychwycić nietypowy wygląd innych ludzi i dość boleśnie to komentować. Dlatego nie dziwi fakt, że otoplastyka, czyli korekta odstających uszu, to zabieg, który wykonuje się już u 8-9-letnich dzieci, kiedy to wielkość ucha osiąga 80%.

    Oczywiście operacja uszu jest możliwa także u dorosłych pacjentów, którzy przez długie lata borykają się z kompleksem odstających uszu i w pewnym momencie postanawiają się go pozbyć.

    Operacja odstających uszu – wskazania do zabiegu

    Korekcja odstających uszu może być wykonana u pacjenta, u którego lekarz podczas konsultacji stwierdzi odstępstwa od normy dotyczące wielkości, kształtu, budowy anatomicznej czy odchylenia uszu. W przypadku dzieci do 16. roku życia zgodę na zabieg musi wyrazić rodzic lub opiekun prawny, zaś w przypadku młodzieży między 16 a 18 rokiem życia – zarówno rodzic (opiekun prawny), jak i sam pacjent.

    Podczas wizyty konsultacyjnej przeprowadza się wywiad z pacjentem – lekarz pyta m.in. o ogólny stan zdrowia, przyjmowane leki, występujące alergie. Korekta odstających uszu może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (szczególnie u dzieci). Przed operacją trzeba wykonać również podstawowe badania laboratoryjne – morfologię, OB oraz testy układu krzepnięcia.

    Wśród przeciwwskazań do wykonywania otoplastyki znajdują się m.in. ciężkie, nieustabilizowane choroby ogólnoustrojowe, aktywne infekcje, ciąża i okres karmienia oraz stosowanie leków przeciwkrzepliwych.

    Operacja uszu – jak przebiega?

    W zależności od zakresu operacji oraz indywidualnej sytuacji pacjenta korekcja odstających uszu może zostać przeprowadzona zarówno w szpitalu, jak i w warunkach ambulatoryjnych. Podczas zabiegu stosuje się najczęściej znieczulenie miejscowe lub płytkie znieczulenie dożylne. Operacja jest bezbolesna zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i ogólnym choć dla dzieci zalecane jest znieczulenie ogólne (analgosedacja). Ten rodzaj znieczulenia daje największy komfort pacjentowi i pozawala na opuszczenie szpitala po 6 godzinach od zakończenia zabiegu. Cięcia wykonywane są na tylnej powierzchni małżowiny, więc blizny po zabiegu są niewidoczne.

    Dla jak najlepszych efektów po operacji uszu trzeba ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Przez około 14 dni, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, należy nosić opaskę uciskową na uszy. Powrót do normalnych aktywności jest możliwy po około 2–3 tygodniach, choć przez kolejne 2–3 miesiące należy chronić uszy przed możliwymi urazami. Dlatego w przypadku dzieci operację warto zaplanować np. w okresie wakacji, kiedy maluch nie będzie narażony na kontuzje podczas lekcji wychowania fizycznego. Z kolei osoby dorosłe powinny w tym czasie unikać np. siłowni, fitnessu, obciążającego wysiłku – wszelkich aktywności, które mogłyby skutkować urazami operowanych okolic.

    Odstające uszy nie muszą być dożywotnim kompleksem! Otoplastyka to szybki i mało inwazyjny zabieg, który pomoże raz na zawsze rozwiązać problem.

     

    źródło: Partner BT

    KOMENTARZE

    DODAJ KOMENTARZ

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    *

    Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>