Leczenie nadpotliwośc

Pocenie się jest stanem fizjologicznym, korzystnym dla organizmu, gdyż chroni go przed przegrzaniem. Najobficiej pocimy się, gdy jest gorąco, gdy podejmujemy zwiększony wysiłek fizyczny, po zjedzeniu gorących i ostrych potraw, a także w sytuacjach stresowych.

nadpotliwość leczenie

Gdy mamy zbyt wiele gruczołów i produkują one za dużo potu, mówimy o nadpotliwości. Zdjęcie zabiegu rf mikroigłowej na nadpotliowość, wykonane w klinice Triclinium

Problem pojawia się wtedy, gdy pocimy się za bardzo. Dzieje się tak, gdy mamy zbyt wiele gruczołów i produkują one za dużo potu. Mówimy wówczas o nadpotliwości. Występują różne stopnie jej nasilenia. Najbardziej skrajny przypadek z jakim miałem do czynienia to młoda pacjentka, która miała tak zaburzone funkcjonowanie gruczołów potowych na dłoniach, że dosłownie z nich kapało ,a wytarcie ich do sucha pomagało na dwie minuty. Nadpotliwość dotyczy pach, dłoni, stóp i czoła, przy czym rzadko wszystkich tych obszarów naraz. Na ogół dominuje jeden z nich. W ekstremalnych sytuacjach obszary dotknięte nadpotliwością mają rozmiękczoną skórę i są narażone na nadkażenia i grzybice.

Stosowanie preparatów kosmetycznych ma sens w przypadku normalnego, fizjologicznego pocenia się. Gdy mamy do czynienia z nadpotliwością trzeba sięgnąć do skuteczniejszych działań, czyli zablokowania gruczołów botoksem lub ich usunięcia z miejsc dotkniętych nadpotliwością za pomocą frakcyjnej rf mikroigłowej. Gruczoły potowe można usunąć też laserowo i chirurgicznie, ale są to mocno inwazyjne metody.

BOTOKS
Zabieg polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w skórę w małych dawkach co 1-1,5 cm. Blokuje ona działanie gruczołów potowych na mniej więcej pół roku. Zabieg w obszarze pach można wykonywać bez znieczulenia, ale na dłonie i stopy jest bolesny nawet w znieczuleniu. To dlatego, że skóra na spodach dłoni i na podeszwach stóp jest twarda. Nie da się jej w pełni znieczulić kremem, konieczne jest użycie igły, a więc już samo znieczulania jest bolesne. Jeśli jednak mokre dłonie utrudniają, czy wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, to ten ból dwa razy w roku będzie do zniesienia.

FRAKCYJNA RF MIKROIGŁOWA
Zabieg polega na nakłuciu skóry głowicą z igiełkami, które są następnie mocno nagrzewane, co prowadzi do wypalenia gruczołów. Parametry, jakie stosuję przy tym zabiegu, są bardzo mocne, a igły wbijane są na różnych głębokościach skóry, aby dotrzeć do wszystkich gruczołów. Zabieg jest bolesny, dlatego wykonuje się go w znieczuleniu. Potrzebne są dwa zabiegi w odstępie miesięcznym Najczęściej wykonuję go na obszarze pach. Jeśli na dłoniach, to najpierw na jednej, a dopiero po tygodniu na drugiej, gdyż skóra potrzebuje 5-7 dni na wygojenie. Jest to zabieg skuteczniejszy od botoksu, działa na dłużej, co najmniej rok, potem następuje stopniowa regeneracja gruczołów potowych.

Dr Marek Wasiluk
Artykuł ukazał się w czasopiśmie Miasto Kobiet (nr 4/2014)

Informacje o ekspercie:
Dr Marek Wasiluk – lekarz medycyny estetycznej, lekarz stomatolog, audytor standardów ISO. Specjalista w dziedzinie laseroterapii. Absolwent podyplomowych studiów z medycyny estetycznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTMEiAA. Pasjonat laseroterapii i innych nowoczesnych technologii. Jako pierwszy w Polsce wprowadził do praktyki szereg innowacyjnych rozwiązań, m.in. nowatorskie protokoły zabiegowe laserem bromkowo-miedziowym oraz opracował pierwszą skuteczną metodę niwelacji rozstępów urządzeniem frakcyjnej RF mikroigłowej. Był pierwszą osobą w Polsce stosującą mikronici w zabiegach estetycznych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Brał udział w opracowywaniu przez Towarzystwo programu certyfikacji lekarzy medycyny estetycznej. Od 2008 roku współpracuje z Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego będąc wykładowcą na podyplomowych studiach. Jest współwłaścicielem warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, które powstało z chęci stworzenia miejsca zajmującego się kompleksowo problemami estetycznymi. Jest również autorem eksperckiego bloga „Medycyna estetyczna bez tajemnic” www.marekwasiluk.pl

Marek Wasiluk

Dr Marek Wasiluk, fot. Adam Lewanowicz

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>