Pelikany – ramiona, które obwisają

pelikany ramiona

Pelikany z ramion są bardzo trudne do usunięcia / fot. Adobe Stock

Jeśli się zastanawiasz, jak wysmuklić ramiona, mamy dla ciebie dobrą i złą wiadomość da się to zrobić, ale jest bardziej skomplikowane niż ci się wydaje.

Szczupłe ramiona – od czego to zależy?

Wygląd i kształt ramion jest efektem współgrania czterech struktur – skóry, tkanki tłuszczowej, mięśni, powięzi – które są względem siebie odpowiednio ułożone przestrzennie. To od jakości i jędrności skóry, ilości tkanki tłuszczowej, rzeźby mięśni i sztywności powięzi zależy to, czy ramiona wyglądają estetycznie czy nie. Bardzo ważne jest też wzajemne ułożenie względem siebie tych struktur.
W obrębie ramion występują trzy główne problemy estetyczne: nadmiar tkanki tłuszczowej, mocne opadanie struktur tzw. pelikany oraz zwiotczała, pomarszczona skórę. Aby uzyskać dobry efekt poprawiania wyglądu tej części ciała, trzeba działać na wszystkie czynniki, które występują u danej osoby.

Pelikany – ramiona które obwisają

Jednym z istotnych elementów dla powstawania tzw. pelikanów są powięzie. Czym one są, wyjaśnia dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyn Nowoczesnej Triclinium, autor książki i bloga  „Medycyna estetyczna bez tajemnic” (www.marekwasiluk.pl)
– Powięzie to siateczka tkanki łącznej, która jest rusztowaniem dla innych tkanek ramion okalających kości (dla mięśni i tkanki. tłuszczowej). Oplata je ze wszystkich stron i podtrzymuje, nadając ramionom w przekroju owalny kształt, dzięki czemu, pomimo, że są to ruchome struktury, zachowują charakterystyczny kształt, a nie opadają nadmiernie pod wpływem siły ciężkości poniżej struktury kostnej. Z różnych powodów powięzie z czasem mogą stawać się rozciągnięte czy uszkodzone, co przyczynia się do obwisania ramion. Gdy powięzie zaczynają wiotczeć i nie podtrzymują już tak dobrze skóry i tkanki tłuszczowej i mięśni powstają tzw. pelikany. To jak duży jest pelikan zależy przede wszystkim od stopnia zwiotczenia powięzi, w dalszej kolejności od tego jak dużo jest tkanki tuszowej (im więcej tym naturalnie więcej będzie obwisać) oraz od stopnia zwiotczenia skóry – tłumaczy ekspert medycyny estetycznej, dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyn Nowoczesnej Triclinium

Obwisłe ramiona – kiedy to się zaczyna?

Młode osoby zwykle nie mają pelikanów, ponieważ ich powięzie są ciągle sztywne i ich skóra nadal jest młoda, sprężysta i gładka. Osoba młoda nawet jak będzie miała nieco bardziej wiotką skórę to ramię po uniesieniu w przekroju od dołu nadal będzie miało kształt „u”. Problem nasila się zazwyczaj wraz z wiekiem, pod wpływem procesu starzenia, zaniku kolagenu. Ale jest również druga droga do powstania pelikanów – najpierw nadmiar, a następnie duża utrata wagi lub jej ciągłe wahania. Gdy ktoś zrzuci 20 kilogramów to pelikany pojawią się u niego nawet jeśli ma 25 lat, ponieważ zrzuca tkankę tłuszczowa, a rusztowanie w postaci powięzi, które zostało wcześniej naciągnięte przez nadmiar kilogramów samo się nie obkurczy. Dlatego problem ten pojawia u coraz młodszych kobiet.

Czy da się to zmienić ćwiczeniami? Jakie są metody medycyny estetycznej na obwisłe ramiona czytaj w artykule: Smukłe ramiona – 5 metod na pozbycie się pelikanów

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>