Pyszna i aromatyczna, ale czy na pewno zdrowa?

fot. Freepik

fot. Freepik

Ekspresy do kawy to w dzisiejszych czasach także nieodłączny element wyposażenia biurowych i firmowych kuchni, czy pokoi socjalnych. Czasami jednak w naszej głowie rodzi się myśl i pytanie: uwielbiam kawę, ale czy tak naprawdę jest ona zdrowa i czy pijąc ją sobie nie szkodzę i nie obciążam zbytnio swojego organizmu? Sprawdźmy, jak to jest w rzeczywistości

 

Nie sposób zaprzeczyć, że picie kawy może sprawiać ogromną przyjemność – już sam rytuał jej zaparzania, przygotowywania, dodawania swoich ulubionych dodatków, czy serwowania w określony sposób, to świetny pomysł na zrobienie sobie wartościowej przerwy w ciągu dnia – chwili na złapanie oddechu, oderwania się od codzienności, domowych problemów, czy służbowych zadań. Uwielbiamy pić kawę zarówno w domu, w towarzystwie członków rodziny, w pracy ze współpracownikami, ale też „wyskoczyć na kawę” z przyjaciółką, czy nawet kupić sobie jeden kubek na wynos, wybierając się na spacer na świeżym powietrzu.

Dobroczynne skutki picia kawy

Wiele dziś mówi się zarówno o pozytywnych, jak i negatywnych konsekwencjach picia kawy. Przede wszystkim zarzuca się jej możliwość popadnięcia w uzależnienie i konieczność stałego przyjmowania oraz odczuwania skutków ubocznych jej nagłego odstawienia. I owszem, taka sytuacja może mieć miejsce, jednak wyłącznie w ekstremalnych przypadkach, kiedy spożywa się ją nierozsądnie, przekraczając zalecane dzienne i bezpieczne dla naszego organizmu dawki kofeiny. W razie wątpliwości warto od czasu do czasu zrobić sobie tzw. kawowy detoks i sprawdzić, jak będziemy się czuć oraz zachowywać bez kawy na przykład przez jeden dzień.

 

Nie sposób jednak zaprzeczyć, że pozytywne skutki picia kawy zdecydowanie górują i przewyższają potencjalne zagrożenia. Przede wszystkim kawa stanowi bogate źródło antyoksydantów, spowalniających procesy starzenia się oraz przeciwutleniaczy. Przyspiesza metabolizm, pomagając tym samych utrzymywać prawidłową masę ciała, czuć się lekko i zdrowo. Zmniejsza ryzyko pewnych chorób np. Alzheimera, Parkinsona, demencji starczej, cukrzycy oraz zaburzeń układu krążenia i układu nerwowego. Wielu mówi się także o tym, że obniża podatność zapadania na nowotwory. Działa delikatnie przeciwbólowo, wpływa pozytywnie na dobry nastrój i samopoczucie.

Kiedy jednak może być szkodliwa?

Oczywiście kawa nie jest napojem odpowiednim dla dzieci. Osoby cierpiące na pewne schorzenia, typu wrzody żołądka, także nie powinny po nią sięgać. W przypadku kobiet w ciąży, jest to kwestia sporna i dyskusyjna, dlatego najlepiej zwrócić się o poradę do swojego ginekologa. Nie należy spożywać jej w nadmiarze (dzienna zalecana ilość to maksymalnie 3-4 kubki kawy), ani zbyt często – należy zachować przynajmniej dwugodzinne odstępy. Nie poleca się picia kawy na czczo, tuż przed snem (może powodować problemy z zasypianiem oraz zakłócić jego jakość) ani do posiłków.

Jakość i sposób przyrządzania ma znaczenie!

Rozpuszczalna, parzona, a może z ekspresu? Sposób przygotowywania kawy ma ogromne znaczenie zarówno w odniesieniu do jej smaku, jak i wartości odżywczych. Nowoczesne ekspresy do kawy to sprawdzony sposób, by zapewnić sobie idealny sprzęt, dzięki któremu nasza kawa będzie nie tylko przepyszna i aromatycznie pachnąca, ale również maksymalnie zdrowa i najlepsza jakościowo. Ekspresy pozwalają na picie dokładnie takiej kawy, na jaką mamy w danej chwili ochotę – ogromny wybór różnych wariacji, wielkości i smaków to ich niepodważalny i ogromny plus.

Źródło: materiał Partnera BT

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>