Joga – aktywność nie tylko na wiosnę!

Wraz z pierwszym wiosennymi promieniami słońca od razu nabieramy sił i ochoty na aktywności, jesteśmy bardziej pogodni i chcemy robić więcej. W trosce o swoje zdrowie rozpoczynamy też różne aktywności fizyczne – jedną z dobrych alternatyw jest joga. Wiktor Morgulec, dyplomowany nauczyciel jogi według metody B.K.S Iyengara, opowiada o tym, dlaczego joga jest dobrą aktywnością nie tylko na wiosnę.

Osoby, które praktykują jogę przeważnie odżywiają się lepiej, bardziej świadomie podchodząc do swoich żywieniowych wyborów. Fot. materiały prasowe

Osoby, które praktykują jogę przeważnie odżywiają się lepiej, bardziej świadomie podchodząc do swoich żywieniowych wyborów. Fot. materiały prasowe



(Nie)wiosenny nawyk
To prawda, że najtrudniej jest zacząć – regularne uprawianie jogi bez wątpienia wymaga pewnej dyscypliny i takiego przeorganizowania swojego dotychczasowego planu dnia, by pogodzić wszystkie obowiązki i jeszcze znaleźć czas na ćwiczenia – mówi Wiktor Morgulec i dodaje: Ale jak dobrze wiemy, dla tych, którzy naprawdę chcą ćwiczyć takie przeszkody są do pokonania. Nauka jogi może przybrać różne formy: klasycznych zajęć w szkole jogi, udziału w wyjazdach lub warsztatach jogi, darmowych kursów jogi video i lekcji online czy nauki z podręcznika. Wszystko to uzależnione jest od osobistych upodobań i czasu, którym dysponujemy.
Gdy już wybierzemy najlepszą dla nas formę nauki, czas od razu przystąpić do działania. Nie od dziś wiadomo bowiem, że odkładanie na tzw. „jutro” rzadko kiedy kończy się sukcesem. Zgodnie z jedną z najpopularniejszych teorii, sformułowanych już w 1960 roku przez doktora Maxwell’a Maltz’a, czas potrzebny na wyrobienie w sobie nawyku to minimalnie 21 dni. Inne badania podają 28, 30 czy 66 dni. Natomiast według najnowszych analiz z 2009 roku, przeprowadzonych przez badaczy z University Collage of London, czas na wyrobienie w sobie nawyku oscyluje między 18 a 254 dni. Ciężko znaleźć tu złoty środek, bo wyrobienie w sobie przyzwyczajenia tak naprawdę zależy od różnych czynników, w tym także wewnętrznej motywacji. U każdego ten proces będzie zatem wyglądał inaczej.
Joga – Twój sprzymierzeniec
Wiosną, kiedy dni stają się dłuższe, zmniejsza się zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na sen. Cieplejsza pogoda, a przede wszystkim więcej światła – to czynniki, które znacząco wpływają na ludzki organizm. Jeśli połączymy to z regularną aktywnością efekt w postaci zdrowia i dobrego samopoczucia murowany.
Wiosna rzeczywiście budzi nas do życia. Jeśli ktoś boi się „skoków na głęboką wodę” dobrym rozwiązaniem są krótkie, kilkudniowe wyjazdy z jogą, podczas których można sprawdzić czy joga jest dla nas, zasmakować wegetariańskiej kuchni oraz po prostu cieszyć się urokami przyrody – tłumaczy Wiktor Morgulec, dyplomowany nauczyciel jogi według metody B.K.S Iyengara.
Osoby, które praktykują jogę przeważnie odżywiają się lepiej, bardziej świadomie podchodząc do swoich żywieniowych wyborów. Zbilansowana dieta ma oczywiście duże przełożenie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dodatkowo wiosną zmniejsza się zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na tłuszcz, na czym bez wątpienia korzystają nasze serce i układ krążenia.
Praktyka jogi wymaga bardzo dużo szeroko rozumianej skrupulatności. Pozycje muszą być wykonywane precyzyjnie i stosunkowo regularnie, w przeciwnym razie oczekiwany efekt może w ogóle nie nastąpić. Osobom, które chcą rozpocząć swoją przygodę polecam kilka spotkań z dyplomowanym nauczyciel jogi, który pokaże, jak prawidłowo wykonywać pozycje i w razie potrzeby skoordynuje naszą pracę z ciałem – wyjaśnia Wiktor Morgulec.
W świetle badań
Naukowcy z Boston University School of Medicine sprawdzili, jak praktyka jogi wpływa na organizm, a mianowicie na poziom receptoru GABA (kwas gamma-aminomasłowy), który pełni ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. W porównaniu do grupy kontrolnej, u osób, które praktykują jogę odnotowano wzrost poziomu GABA aż o 27%. W praktyce oznacza to, że byli oni bardziej zrelaksowani i odporniejsi na stres – GABA bowiem ma m.in. działanie hamujące w układzie nerwowym. Nieodpowiedni poziom tego kwasu może powodować rozdrażnienie, złe samopoczucie, a nawet przyczyniać się do depresji.
Niezwykle ważnym elementem dobrego samopoczucia jest również praca z oddechem. Spokojny i świadomy oddech pomaga nie tylko wejść w głęboki stan relaksu, ale także oczyszcza nasz organizm. Świadomość oddechu jest kluczową elementem praktyki jogi – podsumowuje Wiktor Morgulec.

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>