Cera mieszana: jak pielęgnować, dlaczego nawilżać i jaki krem nawilżający wybrać?

Cera mieszana, tak samo jak każdy inny typ skóry (normalna, sucha, tłusta, wrażliwa) potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Umożliwia ono bowiem prawidłowość przebiegu procesów zachodzących w strukturach skóry. Najlepszym sposobem nawodnienia jest stosowanie dobrego kremu nawilżającego do twarzy. Sprawdź, czym kierować się podczas wyboru tego produktu oraz poznaj gamę kremów do cery mieszanej Garnier Hydra Adapt!

cera mieszana

Mieszana skóra jest trudna do pielęgnacji, gdyż łączy cechy dwóch innych typów cer, a mianowicie suchej i tłustej (fot. materiały prasowe)

Cera mieszana to skóra jednocześnie sucha i tłusta
Mieszana skóra łączy cechy dwóch innych typów cer, a mianowicie suchej i tłustej. Na policzkach jest przesuszona; skłonna do podrażnień, a czasami nawet stanów zapalnych; daje uczucie ściągnięcia; szybko się łuszczy, przez co znajduje się na niej biały nalot, będący zrogowaciałym naskórkiem. Objawy te wynikają z osłabionej funkcji ochronnej przypisanej naskórkowi, którego zadaniem jest osłona wnętrza skóry przed szkodliwymi czynnikami ze środowiska zewnętrznego i zapewnienie skórze prawidłowego nawilżenia. Z kolei w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie skóra jest tłusta – świeci się; błyszczy; pojawiają się na niej wszelkiego rodzaju nieczystości, najczęściej są to trądzik, wągry, zaskórniki. Wynika to z nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe, który jest niezbędny do odpowiedniego nawilżenia skóry, jednak w nadmiarze prowadzi do zapchania porów i wyżej wymienionych cech skóry tłustej.

O nawilżaniu skóry mieszanej
Nawilżanie skóry mieszanej to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych. Odpowiednie nawodnienie jest drogocenne zarówno dla strefy T, czyli tej skłonnej do przetłuszczania się oraz dla obszaru policzków, który się przesusza. W pierwszym przypadku pomaga ustabilizować gospodarkę hormonalną skóry, a dokładniej rzecz ujmując reguluje produkcję sebum przez gruczoły łojowe, minimalizując jego ilość do wymaganej niezbędnej. Tym samym skóra na czole, nosie i brodzie z czasem staje się matowa i pozbawiona niedoskonałości. Z kolei w drugim przypadku – nawilża suchą skórę, czyniąc ją miękką i gładką, a także eliminując podrażnienia.
Najlepszym sposobem do nawodnienia skóry mieszanej jest wybranie dobrego kremu nawilżającego, np. kremu nawilżającego do cery mieszanej Garnier Hydra Adapt. W ofercie tej marki znajdziesz również inne kosmetyki do tego typu cery, które są niezbędne w codziennej pielęgnacji i pomogą Ci zadbać o twarz kompleksowo, zbliżając ją jednocześnie do ideału skóry normalnej.  

Krem nawilżający do cery mieszanej
Dobry krem nawilżający do cery mieszanej to taki, który jest przystosowany do pielęgnacji tego konkretnego typu skóry. Powinien mieć on lekką konsystencję – nie zbyt płynną, ale też nie gęstą. Wówczas nie będzie stanowił obciążenia dla skóry, nie zapcha porów, nie uniemożliwi prawidłowej cyrkulacji tlenowej, ale delikatnie i skutecznie nawilży. Cera mieszana bardzo często wykazuje również cechy (obok cery suchej i tłustej) skóry wrażliwej – jest podatna na zaczerwienienia i reakcje uczuleniowe/alergiczne. Dlatego też krem nawilżający powinien być pozbawiony konserwantów, substancji zapachowych i innych sztucznych składników. Im bardziej naturalny skład kosmetyku, tym lepsza przyswajalność i wyższy poziom nawilżenia skóry. Ważne jest również, aby stosować krem zarówno na dzień, jak i na noc, ponieważ ze względu na te pory dnia, skóra potrzebuje innej nawilżającej pielęgnacji. Za dnia produkt ochroni ją przed szkodliwymi czynnikami, np. atmosferycznymi (słońce, wiatr, mrozy) i zanieczyszczeniami;  a nocą umożliwi samoregenerację. Taka kompleksowość pomoże Twojej mieszanej skórze zminimalizować objawy dla niej charakterystyczne, przybliżając ją do ideału cery normalnej!

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>