Co to jest promieniowanie UVA?

 

fot. Pixabay

fot. Pixabay

Promieniowanie UV to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o długości fali krótszej niż światło widzialne. Znajduje się w tej samej części widma elektromagnetycznego, co promieniowanie rentgenowskie i promieniowanie gamma. Promieniowanie UV dzieli się na trzy typy: UVA, UVB i UVC

 

Promieniowanie UV to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o długości fali krótszej niż światło widzialne. Znajduje się w tej samej części widma elektromagnetycznego, co promieniowanie rentgenowskie i promieniowanie gamma. Promieniowanie UV dzieli się na trzy typy: UVA, UVB i UVC.

Najczęstszą formą promieniowania UV są promienie UVA. Są to promienie ultrafioletowe o najdłuższej długości fali i najniższej energii. Promieniowanie UVA przenika głęboko w skórę, co może prowadzić do przedwczesnego starzenia i powodować poparzenia słoneczne naskórka.

Promienie UVB mają średnią długość fali i średni poziom energii. Promieniowanie UVB powoduje poparzenia słoneczne, ale także pomaga wytwarzać witaminę D w organizmie, gdy przebywasz na słońcu przez dłuższy czas bez kremu przeciwsłonecznego lub innej ochrony przed promieniowaniem UV.

Promienie UVC mają krótkie fale o wysokim poziomie energii . Nie są filtrowane przez atmosferę i mogą powodować uszkodzenia oczu, skóry i oparzenia. Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia człowieka są promienie UVC. Promieniowanie UVC może powodować reakcje chemiczne, w wyniku których powstają wolne rodniki, które przyspieszają starzenie się i uszkadzają DNA.

Wpływ promieniowania UVA na organizm ludzki

Promieniowanie nadfioletowe jest to promieniowanie elektromagnetyczne, podobnie jak światło widzialne na powierzchni ziemi. Różnica polega na tym, że UV ma krótszą długość fali i wyższą energię. Oznacza to, że może wnikać głębiej w ludzkie ciało.

Światło słoneczne zawiera promienie UVA i UVB, które są niebezpieczne dla ludzi. Promienie UVA mogą wnikać głęboko w skórę, powodując przedwczesne starzenie się i zmarszczki. Promienie UVB są również szkodliwe, ponieważ mogą prowadzić do oparzeń słonecznych i raka skóry, jeśli ekspozycja i przyjmowanie promieniowania słonecznego jest wystarczająco przedłużone lub intensywne.

Czy istnieje długotrwały efekt ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe?

Nowotwory skóry są najczęściej spotykane i wywoływane poprzez długotrwałe narażenie na promieniowanie UV ze słońca lub solarium.

Istnieją dwa główne rodzaje raka skóry: czerniak i nieczerniak. Czerniak to rodzaj raka skóry, który rozwija się z komórek produkujących pigment zwanych melanocytami. Nieczerniakowe typy nowotworów skóry obejmują raka podstawnokomórkowego, raka płaskonabłonkowego i inne mniej powszechne typy nowotworów skóry.

Jak chronić się przed promieniowaniem UVA?

Promieniowanie ultrafioletowe A jest najczęstszym rodzajem promieniowania, na które jesteśmy narażeni. Może pochodzić ze słońca lub ze sztucznych źródeł światła.

 

Oto kilka wskazówek, jak chronić się przed promieniami UV:

Używaj kremów z filtrem, noś odzież i okulary przeciwsłoneczne, aby nie narażać ciała na niebezpieczne uszkodzenia komórek skóry właściwej.

• Trzymaj się jak najdłużej w cieniu. Promieniowanie UV działa także w cieniu, ale w intensywność promieniowania UV jest wtedy o wiele niższa.

• Unikaj wychodzenia na zewnątrz w najgorętszych porach dnia (między 10.00 a 16.00), a jeśli już musisz, staraj się narażać skóry na bezpośrednie promienie słoneczne.

• Noś kapelusz, jeśli masz jasną skórę lub jasny kolor włosów.

Skąd wiesz, że jesteś narażony na zbyt duże promieniowanie?

Zbyt duża ekspozycja na słońce może prowadzić do uszkodzenia skóry, a nadmierna ekspozycja na słońce może powodować raka skóry lub powstają oparzenia słoneczne. Znajomość oznak nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne może pomóc w podjęciu działań i ochronie skóry.

 

Możesz być narażony na zbyt duże promieniowanie ultrafioletowe, jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów:

 

• skóra jest gorąca lub swędząca

• skóra jest zaczerwieniona, sucha, łuszcząca się lub nastąpiło nasilenie objawów trądziku różowatego

• skóra ma wysypkę lub pęcherze

• oparzenia słoneczne są częstsze niż normalnie.

Źródło: materiał Partnera BT

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>