„Czarne złoto” w pielęgnacji

Coraz popularniejsze w świecie kosmetycznych nowinek stają się kosmetyki z węglem aktywnym. Czy to w postaci maseczki, żelu do mycia twarzy, czy pasty do zębów spotykamy je na półkach już nie tylko ekologicznych sklepów kosmetycznych, ale także popularnych drogerii. Dlaczego kosmetyki z węglem stały się takim odkryciem? Czy są dla każdej z nas?

Mydlarnie obiecują nam ręcznie wykonane produkty, z wysokiej jakości składników / fot. Pixabay

Mydlarnie obiecują nam ręcznie wykonane produkty, z wysokiej jakości składników / fot. Pixabay

Węgiel aktywny wykorzystywany jest w kosmetyce z powodu swoich oczyszczających właściwości. Brud i zanieczyszczenia przywierają do cząsteczek węgla, które je wchłaniają, a następnie są usuwane wraz z wodą. By aktywny węgiel zadziałał najskuteczniej, musi pozostać na skórze przez kilka minut, stąd ogromna popularność maseczek do twarzy. Znajdą one świetne zastosowanie u właścicielek cery tłustej, mieszanej, trądzikowej i ze skłonnościami do niedoskonałości. Węgiel oczyszcza skórę i pory, wpływa na poprawę kolorytu cery, a także walczy z nadmiarem sebum. Wykazuje także działanie antybakteryjne. Mydła, żele do twarzy i maseczki skutecznie zwalczają zaskórniki. Na rynku dostępnych jest wiele marek oferujących linie kosmetyków do pielęgnacji cery z węglem aktywnym, np.: Bielenda (maseczki), Sadza Soap(mydło), Beauty Formulas (żel oczyszczający), Garnier (żel oczyszczający). Maseczkę z węglem można także wykonać w domu.W tym celu wystarczy wykorzystać pastylki z węglem aktywnym, które można kupić w każdej aptece. Podstawę maseczki stanowić musi coś zwartego, jak np. jogurt czy kefir lub glinka czy mąka ryżowa zmieszane z wodą. Do takiej bazy dodajemy sproszkowany węgiel. Gdyby mieszanka była zbyt gęsta rozcieńczamy ją hydrolatem i nakładamy na twarz, na około 10 minut.

Trzeba pamiętać, że aby maseczka węglowa zadziałała, potrzeba czasu, dlatego trzymanie jej 2 czy 3 minuty może nie dać efektu. W walce z zaskórnikami skuteczne są także mydła węglowe, które poza drogeriami zakupić można także w mydlarniach, które obiecują ręcznie wykonane produkty, z wysokiej jakości składników. Możemy spotkać się z opiniami, że węgiel ma działanie wysuszające. Ważne by obserwować swoją cerę i to, jak reaguje na daną kurację. Może twoja cera potrzebuje mycia węglem co drugi dzień, a może raz w tygodniu? Sugestie producenta na opakowaniu nie są sztywne, a jedynie stanowią pewną podpowiedź.

Węgiel aktywny znajdziemy nie tylko w kosmetykach do twarzy, ale także do mycia ciała. Takie produkty oferuje np. Sadza Soap, Nivea (w linii dla mężczyzn), Mydlarnia Cztery Szpaki, czy Lawendowa Farma. Kosmetyki tego typu wykazują właściwości oczyszczające oraz wygładzające. Pomogą też osobom z problemami trądzikowymi na ciele, a także zwalczą nieprzyjemny zapach.

To nie wszystkie kosmetyki, w których zastosowanie odnalazł węgiel. Wykazuje on także właściwości wybielające, stąd dodawany jest do ekologicznych past do zębów. Na rynku dostępne są produkty Ecodenta, czy Beverly Hills Formula. Wykonanie takiej pasty samodzielnie jest jednak bardzo proste. Do oleju kokosowego dosypujemy sproszkowany węgiel, mieszamy aż do uzyskania jednolitej masy, przekładamy do słoiczka i przechowujemy w temperaturze pokojowej. Olej kokosowy ma działanie pianotwórcze, wybielające, wzmacnia dziąsła oraz przeciwdziała próchnicy. Węgiel naturalnie wybiela szkliwo, usuwając przebarwienia powstałe z picia kawy czy herbaty.

Aktywny węgiel w kosmetykach ma różnorakie działanie, od oczyszczania, przez wygładzanie aż po wybielanie. Warto wypróbować któryś z wielu dostępnych produktów, by przekonać się, czy także dla ciebie węgiel jest „czarnym złotem”?

Maria Pruszyńska

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>