Detox sokowy – na czym polega i czy jest skuteczny?

Detox sokowy to jedna z najbardziej popularnych metod oczyszczania organizmu z toksyn. Chętnie korzystają z niej osoby, które z różnych powodów czują się ciężko, mają uczucie przejedzenia i brakuje im lekkości w brzuchu. Kilkudniowa dieta sokowa pozwala także na skurczenie się żołądka, a co za tym idzie, zmniejszenie łaknienia i brak konieczności spożywania dużych porcji posiłków. Dzięki niej łatwiej opanować zdrowe nawyki, które przybliżą nas do osiągnięcia upragnionego celu

 

Detox sokowy – na czym polega?

Detox sokowy to jedna z opcji dostępnych w wielu cateringach dietetycznych. W zależności od naszych potrzeb oraz efektów jakich oczekujemy, może on trwać dzień lub zazwyczaj maksymalnie 5 dni. W tym okresie, soki lub koktajle są jedynymi posiłkami jakie spożywamy w ciągu doby. Zwykle kuracja składa się z 4 lub 5 dziennych porcji. Każdy sok zawiera inne składniki, dopasowane do pory, w której ma być przyjmowany. Tym samym, pierwszy napój będzie miał za zadanie dodanie nam energii w ciągu dnia i podkręcenie metabolizmu.

Kolejne mogą być bardziej sycące, jednak wciąż nieobciążające organizmu. Dla pewności, decydując się np. na detox sokowy z firmy zajmującej się cateringiem dietetycznym, każde z opakowań zostało odpowiednio oznaczone, co eliminuje ryzyko pomyłki. Jednocześnie, mamy gwarancję, iż soki są odpowiednio skomponowane i zawierają wysokiej jakości składniki. Jednodniowy detox to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z tego typu kuracją. Dla średnio-zaawansowanych polecana jest dieta 3-dniowa, ukierunkowana na oczyszczenie lub regenerację. Osoby, które mają już spore doświadczenie, mogą zdecydować się na 5-dniową kurację.

Aby mieć pewność, która opcja będzie najlepsza dla naszego organizmu, przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z dietetykiem. Podczas detoxu, nie należy spożywać alkoholu, mocnej kawy i herbaty, ani palić papierosów. Trzeba przestawić się na picie sporej ilości wody (około 2 l dziennie) oraz herbat ziołowych.

Na jakie efekty można liczyć?

Detox sokowy to świetne rozwiązanie dla osób odczuwających znaczny spadek energii, pogorszenie samopoczucia i ciągłe zmęczenie. Szybkie tempo życia, niezdrowa dieta, używki oraz niska jakość snu powodują, iż organizm człowieka ulega osłabieniu. Tym samym konieczne jest jego pobudzenie, które jednocześnie przełoży się na poprawę naszego życia. Dieta sokowa może stać się pierwszym krokiem na drodze do zmiany złych nawyków. Na jakie efekty możemy liczyć po zakończeniu kuracji?

  1. Oczyszczenie jelit i pozbycie się resztek przemiany materii oraz toksyn.
  2. Wzrost energii i sił witalnych.
  3. Pozbycie się nadmiernej ilości wody z organizmu (spadek wagi).
  4. Poprawa stanu włosów, skóry i paznokci.
  5. Usprawnienie procesów metabolicznych.
  6. Opanowanie prawidłowych nawyków dotyczących picia wody.
  7. Zwiększenie motywacji do zdrowego odżywiania się.

Detox sokowy – o czym należy pamiętać?

Osoby, które zdecydowały się na detox sokowy muszą pamiętać, iż po jego zakończeniu należy utrzymywać zdrową dietę. Przetworzona żywność, a także słodycze mogą spowodować złe samopoczucie. Chcąc lepiej przygotować organizm do kuracji, na około 2 tygodnie przed jej rozpoczęciem, warto zrezygnować ze spożywania ciężkich potraw, również słodkości, przerzucając się na lekkostrawne dania, bazujące na warzywach i chudym mięsie. Należy też zmniejszyć kaloryczność dań, co pozwoli nam szybciej przyzwyczaić się do diety sokowej.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy FIT MIX.

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>