Dieta i inne przyjemności

Odpowiedz sobie na pytanie: „Za co siebie lubisz?”. Zapamiętaj odpowiedź na zawsze i przypominaj ją sobie w trudnych momentach. Słuchaj swojego ciała. Jedz smacznie i zdrowo, bądź aktywna. To kilka z wielu dobrych rad, jakie czytelniczkom swojej nowej książki The Fun Diet daje Anna Gruszczyńska

dieta książka odchudzanie rady odżywianie figura styl życia aktywność

Najważniejsze jest to za co lubisz samą siebie / fot. materiały prasowe

Wilczyca

Anna przez niemal 15 lat walczyła z bulimią. Wie, że gdyby ktoś jej jako młodej kobiecie podpowiedział, że są inne sposoby na szczupłą sylwetkę niż objadanie się i wymioty, nie zachorowałaby. Chce więc przestrzec inne dziewczyny i pokazać im, że zdrowy styl życia może być przyjemnością i zabawą. Historię jej walki z bulimią opisaliśmy rok temu w „Mieście Kobiet”. Przygotowywała wtedy swoją pierwszą książkę Wilczo głodna. Opisuje w niej, od czego zaczęły się u niej zaburzenia odżywiania i skąd wziął się pomysł na wywoływanie wymiotów, bezradność i brak wiedzy lekarzy, a także swoją drogę wyjścia z bulimii. Oprócz książki jest fanpage i blog, za pośrednictwem których Ania dzieli się doświadczeniami i pomysłami na radzenie sobie z kompulsywnym objadaniem się i bulimią. Ania powiedziała nam wówczas m.in.: „Moje ciało mogłoby więcej, gdybym je lepiej traktowała”. I jej nowa książka jest właśnie o tym, jak dobrze traktować swoje ciało.

dieta styl życia odżywianie odchudzanie

Dieta na wesoło! / fot. materiały prasowe

The Fun Diet
– Ta książka ma charakter prewencyjny – wyjaśnia Anna Gruszczyńska. – Jest dla osób, które nie mają jeszcze zaburzeń odżywiania, ale są na nie narażone, bo np. chcą schudnąć kilka kilogramów i liczą na diety cud. A ja jestem przeciwniczką diety rozumianej jako głodzenie się, pomysłów w stylu „dieta 1000 kalorii” czy dieta eliminująca jakiś jeden składnik z jadłospisu. Jestem zwolenniczką diety jako zbioru zasad dotyczących zdrowego odżywiania – wyjaśnia.
Książka The Fun Diet jest właściwie zeszytem ćwiczeń dla osoby, która chce zmienić swoje nawyki żywieniowe, i to – co ważne – nie na czas pozbywania się zbędnych kilogramów, ale na stałe! W czasie trzydziestodniowego programu, który proponuje autorka, metodą małych kroków zmienia się swoje przyzwyczajenia związane z jedzeniem i aktywnością fizyczną. Książka to także pomysły, jak zmagać się z potworami, którymi są przede wszystkim lenistwo, wygoda i strach. To one stają na drodze do szczupłej sylwetki i zdrowia. Warto zacząć od przeanalizowania, co i jak jemy i w jakich okolicznościach sięgamy po niezdrowe produkty. Ważne jest również posprzątanie kuchni; usunięcie z niej produktów wysoko przetworzonych i zastąpienie ich tzw. clean foodem, czyli warzywami, owocami i produktami nieprzetworzonymi. Stopniowo również zwiększa się aktywność fizyczną, zaczynając np. od prostych treningów z trenerem na YouTubie, ale też darowując sobie czasami trochę wytchnienia i ćwicząc jogę czy pilates, gdy nie czujemy się w dość dobrej kondycji, by forsować swoje ciało. Wszystkie obserwacje, przemyślenia i pomysły można zapisać w odpowiednim miejscu, a za każde wykonane zadanie przyznać sobie punkt. To pozwala w mierzalny sposób obserwować swoje postępy w drodze do zdrowego stylu życia i dobrego samopoczucia. – Najważniejsze, by dobrze traktować siebie i swoje ciało, słuchać swoich emocji i być dla siebie dobrym – podkreśla Anna.

Paulina Bandura

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>