Ginekologia plastyczna bez tablu
Co to jest ginekologia plastyczna?
Ginekologia plastyczna zajmuje się poprawą funkcjonalności i wyglądu narządów intymnych kobiet poprzez zabiegi chirurgii plastycznej. Operacje te wykonuje się ze wskazań medycznych. Współcześnie przykłada się coraz większa wagę nie tylko do zwiększenia długości życia, ale też poprawy jego jakości. Kobiety coraz dłużej prowadzą aktywne życie seksualne. Ginekologia plastyczna ma im w tym pomóc.
Czy to jest nowa dziedzina?
Nie, nie jest to nowa dziedzina. Pracuję jako ginekolog-położnik od 20 lat i od początku swojej kariery zawodowej wykonuję zabiegi ginekologi plastycznej. Warto zaznaczyć, że zabiegi te były wcześniej dostępne, ale przeważnie w prywatnych klinikach. Jeszcze kilka lat temu zabiegi związane z narządami intymnymi były tematem tabu, jedynie pacjentki, które miały duże zaufanie do swoich lekarzy ginekologów, odważały się mówić o swoich problemach i prosić o pomoc. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej, rozgłos medialny sprawił, że kobiety są bardziej świadome i nie wstydzą się rozmawiać z lekarzem. Dzięki popularności tej dziedziny udaje nam się pomóc wielu kobietom.
Na jaki zabieg ginekologii plastycznej jest największe zapotrzebowanie?
Najczęściej kobiety decydują się na labioplastykę, czyli zmniejszanie warg sromowych mniejszych. Nie ma dokładnych danych, ale szacuje się, że około 8 procent kobiet może mieć przerośnięte wargi sromowe mniejsze. Kobiety z przerośniętymi wargami odczuwają duży dyskomfort, nie mogą nosić ciasnych ubrań, problemem jest założenie stroju kąpielowego. Wystające wargi sromowe mniejsze uniemożliwiają jazdę na rowerze i uprawianie wielu dyscyplin sportowych. Takie aktywności wiążą się często z dotkliwym bólem. Przerośnięte wargi sromowe mogą też być przeszkodą w stosunkach płciowych. Dla wielu pań jest to problem, który wpływa na ich życie erotyczne, a raczej jego brak. Podczas swojej praktyki lekarskiej spotkałam piękne kobiety, które unikały seksu, ponieważ ktoś je wyśmiał lub skomentował ich budowę.
Domyślam się, że Pani pacjentkami są też kobiety po porodach.
Tak, zdecydowanie. Drugim pod względem częstotliwości zabiegiem jest perineoplastyka. Jest to zabieg polegający na plastyce wejścia do pochwy oraz zmniejszeniu objętości pochwy, wykonywany u kobiet po porodach, u których nastąpiło pęknięcie krocza albo nieprawidłowe zszycie lub gojenie. Zbyt duża szpara sromowa stanowi problem nie tylko związany ze współżyciem, ale jest też powodem wielu infekcji. Nie ma naturalnej bariery chroniącej pochwę przed chorobotwórczymi bakteriami i grzybami. Pacjentki po porodach decydują się również na zabiegi pomniejszania objętości pochwy.
Jakimi jeszcze problemami zajmuje się ginekologia plastyczna?
Ginekologia plastyczna zajmuje się również usuwaniem zmian skórnych w okolicy sromu, np. kłykcin kończystych, które są jednym objawów zakażenia wirusem brodawczaka. Ze wskazań medycznych wykonuje się korektę plastyczną wad rozwojowych, takich jak przegroda w pochwie, uniemożliwiająca współżycie, albo zarośnięta błona dziewicza.
A propos błony dziewiczej. Czy dużo pacjentek zgłasza się do Pani na zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej?
Zachowanie błony dziewiczej jest w niektórych społecznościach kulturowych i religijnych sprawą bardzo istotną. Czasami decydującą o ich dalszych losach małżeńskich i miejscu w społeczności. Dlatego też takie zabiegi cieszą się popularnością raczej w określonych społecznościach w Polsce. Są jednak pacjentki, które przyjeżdżają z innych krajów, aby incognito skorzystać z tego rodzaju zabiegów.
Rozmawiamy o ginekologii plastycznej, ale mamy też ginekologię estetyczną i kosmetoginekologię. Czym one się różnią?
Głównym kryterium podziału są stosowane metody. Ginekologia plastyczna jest najbardziej inwazyjna – są to operacje wykonywane w znieczuleniu. Ginekologia estetyczna zajmuje się podobnymi problemami, ale w sposób nieco mniej inwazyjny. Kosmetoginekolgia zajmuje się głównie poprawą jakości i wyglądu skóry, np. rewitalizacją warg sromowych większych. Wśród wymienionych jest ona najmniej inwazyjna.
W wielu aspektach te dziedziny się przeplatają. Wszystkie mają podobny cel, którym jest zwiększenie fizycznego i psychicznego komfortu kobiet, w tym ważnym obszarze, jakim jest seksualność i poczucie własnej kobiecej atrakcyjności.
OLA PRZEGORZALSKA
———–
Prywatna Poliklinika KAAR-MED Centrum Chorób Kobiecych, Warszawa, ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 10/23, tel. 509 107 405, 22 823 04 52, 22 201 90 95, www.kaarmed.pl
Dodaj komentarz