Jak prawidłowo czyścić i impregnować zlew granitowy?

Jak prawidłowo czyścić i impregnować zlew granitowy?

fot. Pixabay

Kuchnia jest niezwykle ważnym pomieszczeniem w każdym domu. Jest to nie tylko miejsce, w którym przygotowujemy posiłki, ale także i spędzamy sporo czasu. Obecnie często kuchnia jest połączona z salonem, tym samym ważna jest jej funkcjonalność, ale również i estetyka. Zlew jest podstawowym elementem wyposażenia każdej kuchni, nawet tej, w której naczynia myte są wyłącznie w zmywarce. Zlewy granitowe są jednymi z tych, które wybierane są ze względu na design, ale także i ergonomię. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat impregnacji zlewów granitowych oraz sposobach czyszczenia ich ‒ koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

 

Zlew granitowy ‒ zalety

Na rynku znajduje się kilka rodzajów zlewów kuchennych. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim materiałem wykonania, ale także ogólną estetyką, kształtem, rozmiarem czy kolorystyka. Z pewnością jednymi z popularniejszych są zlewozmywaki granitowe. Modele te wybierane są na ogół do wnętrz nowoczesnych, chociaż nie jest to oczywiście żadna reguła. Dlaczego zlewy z granitu cieszą się taką wytrzymałością? Przede wszystkim wiele ich zalet wynika wprost z materiału, z którego zostały wykonane. Granit jest nie tylko bardzo wytrzymały, ale i odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

 

Poza tym zlewy granitowe są odporne na wysokie temperatury. Granit jest materiałem nieporowatym, dlatego nie chłonie brudu i jest łatwy do utrzymania w czystości. Atutem jest także estetyka zlewów. Są bardzo eleganckie i dodają charakteru każdej kuchni. Warto wspomnieć także o tym, że modele te dostępne są w wielu różnych kolorach i odcieniach, dlatego łatwo jest dopasować zlew do wystroju kuchni.

zlew granitowy

fot. Pixabay

Impregnacja zlewu granitowego

Dlaczego warto impregnować zlewy granitowe? Impregnacja zlewu granitowego to proces, który ma na celu ochronę powierzchni zlewu przed zabrudzeniem i uszkodzeniem. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie specjalnych impregnatów, które tworzą na powierzchni zlewu cienką warstwę ochronną. Impregnaty tego typu są dostępne w sklepach z materiałami budowlanymi i są łatwe w użyciu. Warto pamiętać, że impregnacja zlewu granitowego nie jest trwała i z czasem może wymagać ponownego nałożenia.

Impregnacja zlewu granitowego krok po kroku

Jak wspominaliśmy już wyżej, impregnacja zlewów granitowych jest procesem, który warto jest zastosować. Dzięki niemu bowiem zlew jest zabezpieczony, posiada dodatkową warstwę ochronną, która ma wpływ na bezproblemowe utrzymanie go w czystości. Jest to też dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniem. Przed przystąpieniem do tego zadania, należy przygotować powierzchnię zlewu – usuwając wszelkie brudne i mokre resztki jedzenia oraz wodę. Dokładnie wysusz zlew, używając czystej, sucho szmatki.

 

W razie potrzeby należy użyć specjalnego środka do czyszczenia granitu, aby usunąć uporczywe zabrudzenia i plamy kolejno, należy nałożyć impregnat na zlewu, rozprowadzając go równomiernie po całej powierzchni zlewu za pomocą czystej, sucho szmatki lub pędzla. Impregnat należy pozostawić do wyschnięcia. Po wyschnięciu impregnatu należy przetrzeć zlew czystą, suchą szmatką, aby usunąć nadmiar impregnatu. Impregnacja zlewu granitowego nie jest trwała i z czasem może wymagać ponownego nałożenia. Warto co jakiś czas sprawdzać stan impregnacji i ewentualnie ją odświeżyć.

 

Można cały proces powtórzyć dwukrotnie, by zlew był jeszcze lepiej zabezpieczony. Podczas wyboru impregnatu należy kierować się opiniami użytkowników, chociaż jak podają eksperci, najbezpieczniej jest wybrać preparat tej samej marki co zlew lub rekomendowany przez producenta.

Źródło: materiał Partnera BT

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>