Jak rozpoznać cukrzycę typu 2?

Cukrzyca typu 2, czyli cukrzyca insulinoniezależna, jest najczęstszą odmianą tej choroby, występującą u ponad 80% cukrzyków. W Polsce na cukrzycę leczą się ponad 2 miliony osób, z czego w znacznej części są to osoby cierpiące właśnie na cukrzycę typu 2. Odpowiednio wczesne wykrycie choroby daje szansę na skuteczne łagodzenie jej objawów i normalne funkcjonowanie w codziennym życiu. Jak rozpoznać objawy cukrzycy typu 2?

cukrzyca

Jak rozpoznać chorobę? / fot. materiały prasowe

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2, czyli cukrzyca insulinoniezależna, polega na obniżonej wrażliwości organizmu na wpływ insuliny. Insulina jest produkowanym przez trzustkę hormonem odpowiedzialnym za transport glukozy do struktur komórkowych organizmu.

Charakterystyczne objawy cukrzycy typu 2 mogą być łączone z przemęczeniem, przepracowaniem i zbyt małą ilością snu, a także nieprawidłową dietą. W dzisiejszym świecie dolegliwości takie jak przewlekłe zmęczenie, utrata masy ciała lub jej nadmierny przyrost, pogorszenie się wzroku oraz kondycji skóry dotyczą wielu osób i bywają uznawane za skutki szybkiego tempa życia w wielkim mieście.

Nieregularny tryb życia, niezdrowa dieta oraz brak aktywności fizycznej istotnie mogą wpływać na rozwój cukrzycy typu 2, a zmiany przyzwyczajeń pomogą w leczeniu w przypadku wystąpienia choroby.

Cukrzyca typu 2 nieleczona może doprowadzić do niebezpiecznych zaburzeń pracy narządów organizmu. Charakterystyczna dla tego rodzaju cukrzycy jest zaburzona praca trzustki, która w tym przypadku produkuje zbyt małą ilość insuliny, co powoduje wzrost poziomu cukru we krwi – niebezpieczny dla serca, nerek, mózgu i naczyń krwionośnych oraz siatkówki gałki ocznej. Rozwój tego typu cukrzycy jest najczęstszy w przypadku otyłości, genetycznych predyspozycji do zachorowania oraz w sytuacji, gdy w rodzinie występował któryś z rodzajów cukrzycy.

 

Objawy cukrzycy typu 2

Objawy cukrzycy typu 2, pomimo iż mogą oznaczać inne dolegliwości, powinny zwrócić naszą uwagę. Jeśli po posiłkach, zwłaszcza słodkich, ogarnia nas nadmierna senność i zmęczenie, warto zgłosić się do diabetologa, aby wykluczyć zachorowanie. Nawracające infekcje, zwłaszcza intymne, a także częste przeziębienia, objawy grypy, grzybica stóp, kandydoza jamy ustnej, owrzodzenia dziąseł, ropne zmiany skórne, utrudnione gojenie się ran, nadmierna suchość skóry i odwodnienie organizmu powodujące zwiększone pragnienie, przesuszanie i pękanie ust oraz częste oddawanie moczu to objawy, których nie należy lekceważyć, zwłaszcza jeśli występują jednocześnie.

W przypadku potwierdzenia zachorowania na cukrzycę typu 2 konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych pacjenta. Przy cukrzycy typu 2 wskazane jest wprowadzenie odpowiedniej diety opartej na warzywach, owocach i nienasyconych tłuszczach, ubogiej w sól i cukier, dostarczającej organizmowi dużej ilości składników odżywczych i substancji regulujących ciśnienie krwi oraz pomagających w utrzymaniu odpowiedniej wagi.

Regularna aktywność fizyczna, rezygnacja z nałogów oraz, zależnie od stopnia rozwoju choroby, przyjmowanie leków lub insuliny pozwolą na normalne funkcjonowanie w codziennym życiu i zatrzymanie skutków wystąpienia choroby.

 

źródło: Partner BT

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>