Jak walczyć z pryszczami?

Koszmar który dotyka wielu, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Pryszcze to nic przyjemnego. Na szczęście są sposoby, żeby się ich pozbyć. Jakich kosmetyków przeciwtrądzikowych używać i co robić, żeby nie mieć pryszczy?

twarz-pryszczeJak do tego doszło?
Najczęściej koncentrujemy się na tym, co widać. Poniekąd słusznie. Przecież czerwone wypryski, guzki i krosty to nic przyjemnego. Żeby jednak się ich pozbyć, warto dowiedzieć się, skąd się wzięły.
Wszystko jest wynikiem nadmiernej produkcji łoju przed odpowiednie gruczoły. Łój nie może wydostać się na powierzchnię – zostaje zaczopowany. To idealne środowisko do rozwoju bakterii. A efektem ich występowania są właśnie zmiany skórne – konkretnie pryszcze.

Czyszczenie
Już sama analiza przyczyn ich powstawania podpowiada, co trzeba zrobić, żeby się ich pozbyć. Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby skóra była wyczyszczona z nadmiaru łoju. Najlepiej robić to każdego wieczora przy użyciu mleczka i toniku zakwaszającego.
To ważne, ponieważ właśnie zakwaszenie skóry pozwala ograniczyć produkcję łoju przez gruczoły.
Warto także stosować różnego rodzaju żele lub płyny. Trzeba jednak wybierać takie, które nie zawierają mydła. Dlaczego? Bo mydło ma charakter zasadowy i może prowokować gruczoły do produkcji łoju.
Można korzystać ze specjalnych kosmetyków przeciwtrądzikowych, w których składzie znajduje się kwas salicylowy. Trzeba tylko uważać, aby nie przesuszyć skóry nadmiernie. Nie o to przecież chodzi.

Nawilżanie
Na tym nie koniec. Po oczyszczeniu warto zastosować nawilżanie. To ważne, ponieważ trądzik jest wynikiem produkcji łoju. Nawet, jeśli skóra zostanie wysuszona, nie uda się jej powstrzymać.
Co innego nawilżanie. Komórki, które będą miały odpowiednią ilość wody nie będą czuły potrzeby produkcji łoju.

Ochrona
Nie można zapomnieć o ochronie skóry. Po pierwsze, należy stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej beztłuszczowe i nawilżające.
Po drugie, warto stosować specjalne kosmetyki co cery trądzikowej. Ich skład jest specjalnie dobrany, aby wspierać ochronę komórek i zapobiegać nadmiernej produkcji łoju. Co powinno się w nim znaleźć?
Dobrze działają składniki takie, jak tlenek cynku, który powstrzymuje łojotok czy nadtlenek benzoilu. Ten z kolei działa antybakteryjnie (a jak wiemy, to bakterie powodują pojawianie się krost).
W niektórych przypadkach sprawdzą się kosmetyki zawierające retinoidy czyli pochodne witaminy A. Ale uwaga: takie preparaty mogą dodatkowo podrażniać skórę twarzy.

Tryb życia
Nie można zapominać o praprzyczynach pojawiania się trądziku. To nieodpowiedni styl życia i niewłaściwa dieta.
Żeby mieć zdrową skórę należy uważać ze spożyciem alkoholu, unikać ostrych przypraw czy zbyt gorącego jedzenia. Lepiej też ograniczać stres i nie narażać się na działanie skrajnych temperatur czy silnego wiatru.

Tekst: materiały prasowe, Zdjecie: Kinsey / http://www.freeimages.com/profile/kinsey

Współpraca
przygotowanie artykułu wspiera Cefarm24.pl – apteka internetowa, która zdrowo Cię zaskoczy!

KOMENTARZE

  1. Poradnia dietetyczna pisze:

    Zawsze miałam problem z cerą. Próbowałyśmy z koleżanką korzystać z porad znalezionych w necie… W końcu zaczęłam przeglądać artykuły i fora i natrafiłam na https://www.foodwise.pl/kontakt Dietetyk Foodwise przekazał mi listę badań, których wyniki trzeba było dostarczyć, musiałam też wypełnić wywiad online na ich stronie i po konsultacji dostałam przepisy. Po kilku miesiącach nie tylko trądziku mamy o wiele mniej, dodatkowo obie czujemy się o wiele lepiej :)

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>