Kawa – co dodawać i jak podawać?

Kawa jest drugim najpopularniejszym napojem na świecie – zaraz po wodzie. Na stałe zagościła ona w polskich domach, a wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez aromatycznej i energetycznej „małej czarnej”. Jeszcze 20-30 lat temu najczęściej pito tzw. kawę plujkę, czyli z fusami. Dziś zalana wrzątkiem kawa przestaje nam wystarczać. Jak można ją podać z większą fantazją?

kawa

Jak wzbogacić smak najpopularniejszego napoju? / fot. materiały prasowe

Ewolucja picia kawy w Polsce

Jeszcze w czasach PRL-u w Polsce właściwie nie istniała kultura picia kawy. Napój ten uważany był za zbytek, a na rynku prawdziwa kawa była towarem deficytowym. Pito więc kawę zbożową. Po 1989 roku kawa stała się szeroko dostępna – nie tylko w ziarnach, ale i w wersjach: zmielonej oraz rozpuszczalnej. Torebki z kawowym proszkiem tak naprawdę niewiele miały wspólnego z dobroczynnym, aromatycznym napojem. Jednak Polacy zakosztowali w cappuccino przygotowywanym w takiej formie, chociaż lista składników na etykiecie dziś wielu z nas by zszokowała. Polacy pili kawę w domach, w przyhotelowych restauracjach lub bezpośrednio na dworcach kolejowych z budek tzw. kawę plujkę, nazywaną również kawą po turecku, choć nie była ona nawet dalekim kuzynem parzonego w Turcji napoju.

Od lat 90. XX wieku do czasów współczesnych kultura kawowa radykalnie poszła w Polsce do przodu. Szacuje się, że rynek kawy w naszym kraju wart jest ponad 5,3 mld zł. Przez wiele lat dominowała w Polsce kawa rozpuszczalna, ale obecnie ponad 70 proc. Polaków pije kawę mieloną.

Rośnie popularność kawy z ekspresu – parzymy ją z wykorzystaniem ekspresu ciśnieniowego, ale nie tylko. Ekspres do kawy na kapsułki to designerski produkt, łączący wygodę użytkowania i wysoką klasę wzornictwa, dlatego staje się on w nowoczesnych mieszkaniach i domach istotnym elementem wyposażenia kuchni. Jako społeczeństwo bardziej świadome tego, jakie korzyści zdrowotne niesie ze sobą kawa, przenosimy się z jej parzonej wersji, tzw. zalewajki, na napój z ekspresu.

 

Jaka kawa jest najbardziej lubiana przez Polaków?

Radio RMF FM w marcu 2019 roku informowało o wynikach badań na temat kawowych zwyczajów Polaków. Okazuje się, że ośmiu na dziesięciu naszych rodaków pije ten napój codziennie, a ponad połowa sięga po więcej niż jedną filiżankę dziennie.

Z badania można wysnuć też wnioski, w jakiej kawie gustują Polacy. Mężczyźni wybierają kawę czarną, klasyczną, a kobiety wolą kawę białą, z dodatkiem mleka. Osoby młodsze częściej niż starsze piją ten drugi rodzaj tego napoju. Najpopularniejszą kawą wśród Polaków jest cappuccino, ale nie z proszku, z torebki, tylko prawdziwe włoskie cappuccino. Kawa mielona jest częściej wybierana niż rozpuszczalna.

Wysokiej jakości kawa ze świeżo zmielonych ziaren wpływa dobroczynnie na zdrowie. Zawartość kofeiny powoduje, że napój ten pobudza zmysły, zwiększa koncentrację i spowalnia proces starzenia, a niekiedy nawet ma działanie antynowotworowe. Na pewno więc warto pić „małą czarną”.

 

Ekspres do kawy na kapsułki

Ułatwieniem w przygotowywaniu ulubionej kawy – włoskiego espresso czy cappuccino, latte macchiato z pięknymi trzema warstwami czy pojemnego americano – jest funkcjonalny ekspres do kawy na kapsułki, taki jak np. NESCAFÉ Dolce Gusto, który pozwala urozmaicić powszechnie znany napój. Ekspres wydobędzie z kapsułek z wysokiej jakości kawą jej wszelkie walory. O poranku nie będziemy tracić cennego czasu na precyzyjne parzenie kawy jak w kawiarni przez baristę, a każdy domownik otrzyma taki napój, jaki najbardziej lubi.

 

źródło: Materiał partnera BT

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>