Kiedy do dentysty?

Rozmówcy nie zagląda się w zęby, niemniej bardzo często trudno jest nie zauważyć w trakcie rozmowy fatalnego stanu uzębienia czy po prostu niezadbanych zębów.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Trudno też nie przyznać, że nasze społeczeństwo cały czas ma problem ze stomatologią. Z pewnością opór przed pójściem do dentysty wynika często z kosztów leczenia dentystycznego. Jednak podstawowa opieka zdrowotna przewiduje, chociaż w stopniu niewystarczającym, również opiekę stomatologa, ale i tak do dentysty chodzimy wówczas, gdy ból zęba staje się nie do wytrzymania.

Tymczasem przychodnia stomatologiczna powinna być przez nas odwiedzana nawet wtedy, gdy nic nie boli. Specjaliści leczenia dentystycznego twierdzą, że pierwsza wizyta u dentysty każdego dziecka powinna nastąpić ok. 18 miesiąca życia. Dziecko powinno poznać gabinet dentystyczny, obejrzeć narzędzia, w jego umyśle powinno pojawić się skojarzenie, że leczenie zębów jest zupełnie czymś naturalnym, tak jak wizyta u pediatry.

Powolne przyzwyczajanie się do obecności w swoim życiu stomatologa ograniczy paniczny strach, który następuje podczas pierwszej wizyty związanej najczęściej z już odczuwanym bólem. Do tego strach przed osobą, która nagle ogląda z bliska zęby i dotyka je różnymi przyrządami pozostaje dziecku na długo w pamięci.

Każdy z nas powinien pojawić się u dentysty raz na pół roku, przynajmniej w celu dokonania przeglądu zębów. Wówczas można zapanować nad zmianami zachodzącymi w uzębieniu i w miarę możliwości łagodnie poddawać się leczeniu. Dentysta, tak jak każdy inny lekarz powinien być na liście priorytetów każdego pacjenta.

Współczesna stomatologia nie wymaga już objawów bólu na twarzy pacjenta, by odpowiednio dobierać leczenie. Diagnostyka, sprzęt, różnego rodzaju urządzenia stoją już na tak wysokim poziomie, że stomatolog leczy widoczne objawy czy ubytki nie sprawiając pacjentowi bólu. Nawet zrobienie samego zastrzyku znieczulającego nie musi być bolesne. Nowoczesne sposoby aplikacji środków przeciwbólowych w gabinecie dentystycznym ograniczają negatywne doznania nawet w tym aspekcie.

Dlatego chodźmy do dentysty nawet wtedy, gdy nie boli i zabierajmy też tam dzieci, by uczyły się obcować z nowymi wrażeniami i kolejną grupą osób w białych fartuchach.

 

 

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>