Kiedy należy wykonać rentgen zębów? I czy należy się go obawiać?

Wiele osób nadal obawia się promieniowania rentgenowskiego, choć to już od wielu lat wykorzystywane jest w diagnostyce, m.in. przy rentgenie zębów. I choć to jedna z najpowszechniej wykonywanych procedur radiologicznych, to niesie ze sobą pewne ryzyko wystąpienia powikłań.

Obalamy mity na temat rentgenu! / fot. materiały prasowe

Obalamy mity na temat rentgenu! / fot. materiały prasowe

Jak podkreśla dr Elżbieta Michalska z rentgen-poznan.pl – rentgen zębów to standardowa procedura, którą wykonuje się obecnie w dużej części gabinetów stomatologicznych. Dzięki jej zastosowaniu można bardzo szybko zlokalizować u pacjentów przyczynę ich dolegliwości. Rentgen jest również niezastąpiony przy weryfikowaniu skuteczności wcześniej wykonywanych zabiegów oraz podejmowaniu decyzji o potrzebie zastosowania bardziej inwazyjnych metod leczenia – w tym leczenia kanałowego. Naturalnie diagnostyka to jedno, ale prześwietlenie zębów wykonuje się również przy przeprowadzaniu niektórych zabiegów, np. podczas ekstrakcji uzębienia.

Jaka jest szkodliwość rentgenu zębów?

Spora część pacjentów obawia się, że promieniowanie rentgenowskie będzie miało niekorzystny wpływ na stan ich zdrowia. Takie osoby należy jednak uspokoić: nie dość, że dawka promieniowania stosowana przy rentgenie zębów jest raczej niewielka, to ponadto prześwietlenie skierowane jest miejscowo. Niemniej rentgen jest niewskazany w przypadku kobiet w ciąży, bo może doprowadzić do wystąpieniu u nienarodzonego dziecka różnego rodzaju wad, np. niedorozwoju umysłowego; u malucha może również dojść do rozwoju wad wrodzonych. Na szczęście zmniejszenie promieniowania do minimum sprawia, że zdjęcie RTG zęba można wykonać w miarę bezpiecznie, choć naturalnie lepiej robić to jedynie wtedy, gdy jest to naprawdę niezbędne. Pamiętajmy, że zdrowe zęby i dziąsła u matki są bardzo ważne, bo bakterie rozprzestrzeniają się wraz z krwią po całym organizmie i przez łożysko docierają do płodu.

Kobiety brzemienne powinny unikać rentgenu, ale czasami jest on jednak niezbędny. W takiej sytuacji trzeba skorzystać ze stosownych osłon na okolicę brzucha i miednicy, a ponadto upewnić się, że aparat RTG to sprzęt najnowszej generacji. Uwaga: na ryzyko wystąpienia powikłań wpływa nie tylko dawka przyjętego promieniowania, ale także czas trwania ciąży: zdecydowanie najbardziej narażone są kobiety między trzecim i ósmym tygodniem ciąży, bo to właśnie w tym okresie wykształcają się narządy kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka. Mniej narażone są kobiety w drugim trymestrze, a najmniej martwić powinny się panie w trzecim.

Rentgen zębów może wywołać raka?

Kilka dobrych lat temu spore zamieszanie na świecie wywołała pewna publikacja w czasopiśmie „Cancer”. Skąd to zamieszkanie? Otóż według zamieszczonych tam badań wystarczyło przeprowadzić jeden rentgen zębów w roku, żeby niemal trzykrotnie wzrosła szansa na wystąpienie niezłośliwego nowotworu mózgu, czyli oponiaka. Podobną korelację zakwestionowała jednak większość ekspertów, krytykując przy okazji opublikowane badania za niewłaściwą metodologię. Trzeba mieć też na uwadze, że dzisiejsza aparatura emituje dużo mniejsze promieniowanie niż wcześniejsze modele. I choć diagnostyka rentgenowska poszła zdecydowanie do przodu, to pantomogramy zębów powinny być wykonywane jedynie w sytuacji, gdy istnieje ku temu uzasadniona potrzeba kliniczna.

 

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>