Kurze łapki? Sińce pod oczami? Poznaj skuteczne zabiegi na okolice oczu!

Zabiegi na okolice oczu potrafią zdziałać cuda. Oprócz tego, że wpływają na skórę odmładzająco, stymulują ją od środka, zapewniając tym samym optymalne wsparcie. Toksyna botulinowa, kwas hialuronowy, a może laseroterapia – co skutecznie poradzi sobie z mankamentami delikatnej skóry wokół oczu? Sprawdź, jakie zabiegi na okolice oka poleca dr n. med. Maria Noszczyk, specjalista dermatologii z warszawskiej Kliniki Melitus

Kurze łapki/ fot. Shutterstock

Kurze łapki/ fot. Shutterstock

 

 

Dr n med. Maria Noszczyk – specjalista dermatologii ogólnej i estetycznej z Kliniki Melitus w Warszawie, zawodowo zajmuje się zabiegami z zakresu anti-aging.

Kurze łapki

Kurze łapki pojawiają się na twarzy zwykle jako pierwsze. To zmarszczki mimiczne utrwalane co dzień uśmiechem, mrużeniem oczu. Poziome zmarszczki poniżej oczu, wydłużające się z wiekiem w stronę skroni mogą uwidocznić się jeszcze przed 30. rokiem życia. Początkowo nawet dodają uroku, ale z biegiem czasu, gdy stają się coraz bardziej wyraźne mogą zacząć przeszkadzać, głównie dlatego, że dodają twarzy lat. Bo to właśnie oczy są tym elementem twarzy, dzięki którym zupełnie nieświadomie określa się wiek drugiej osoby.

Klasycznym zabiegiem na okolice oczu, który pozwala wygładzić kurze łapki jest botoks – mówi dr n. med. Maria Noszczyk, dermatolog z Kliniki Melitus. Toksyna botulinowa działa w sposób spektakularny, bo w mgnieniu oka pozwala pozbyć się większości zmarszczek mimicznych. Iniekcja botuliny zajmuje 20 minut, sam zabieg jest prosty i bezbolesny, a jego efekty naturalne i wysoce satysfakcjonujące – o ile oczywiście procedura zostanie wykonana zgodnie z obowiązującymi standardami. Dużą zaletą botoksu jest to, że działa profilaktycznie. Wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową polega na czasowym osłabieniu kurczliwości mięśni, a po upływie kilku miesięcy ich praca wraca do normy. Jednak przez okres uśpienia na mapie ruchów mimicznych twarzy zachodzą pewne korzystne zmiany, skutkujące “nową mimiką” już bez silnie utrwalonych grymasów pod postacią kurzych łapek czy lwiej zmarszczki – wyjaśnia dr Noszczyk. Trzeba wiedzieć, że wskazaniem do wykonania botoksu są wszystkie zmarszczki mimiczne w górnych i dolnych częściach twarzy. Więc jest to nie tylko skuteczny zabieg na okolice oczu, ale również czoła, ust, a niekiedy nawet szyi.

Dolina łez

Dolinę łez wyznacza linia biegnąca w dół od wewnętrznego kącika oka do środkowej linii policzka, nad którą znajduje się charakterystyczne ocienienie, powstałe pod wpływem zaniku tłuszczu. Dolina łez najbardziej widoczna jest u osób z jasną karnacją i pociągłą twarzą. Osoby z takim defektem urody wyglądają na wiecznie zmęczone, niewyspane, przepracowane i smutne. Zapadnięta, sina skóra pod oczami, która faktycznie przypomina dolinę, jest naturalnym skutkiem procesu starzenia się, choć nie występuje u wszystkich. O tym, jak bardzo okolica oczu zmienia się z biegiem lat decyduje wiele czynników, w tym zarówno niezależna od nas genetyka, jak i zupełnie zależny od nas styl życia. Palenie papierosów, zła dieta, niewłaściwa pielęgnacja – to wszystko wpływa na wygląd skóry – przypomina dr Maria Noszczyk.

Doskonałym sposobem na pokonanie tego defektu urodowego jest zabieg na okolice oka z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, który nie tylko koryguje ubytki tkankowe, ale dodatkowo działa na skórę regenerująco. A to właśnie wewnętrzna, fizjologiczna odbudowa skóry jest tym, co ma ostateczny wpływ na poprawę jej wyglądu. Kwas hialuronowy jako filler utrzymuje się w skórze kilkanaście miesięcy, jednak kwas hialuronowy jako stymulator tkankowy działa zdecydowanie dłużej. Innymi słowy, nawet kiedy kwas się wchłonie, poprawa uzyskana jego działaniem, będzie widoczna jeszcze przez długi czas.

Sińce pod oczami

Sińce pod oczami mogą mieć dwie, czasem nachodzące na siebie, przyczyny. U osób młodych powstają najczęściej w wyniku prześwitywania przez cienką skórę rozszerzonych naczyń krwionośnych lub tkanek mięśniowych. U osób starszych przeważnie wiążą się z zanikiem tkanki tłuszczowej, prowadzącej do powstania doliny łez.

Bardzo pomocne w tym zakresie zabiegi na okolice oczu to oprócz iniekcji kwasu hialuronowego przede wszystkim laseroterapia. W przypadku poprawy kondycji wiotkiej, cienkiej i prześwitującej skóry stosuje się światło lasera (Fraxel, IPL), które pod wpływem ciepła prowadzi do odbudowy tkankowej i stymulacji fibroblastów produkujących nowy kolagen. Efektem jest gładka, napięta skóra, pozbawiona zmarszczek. Trzeba tu jednak zauważyć – dodaje dr Maria Noszczyk – że laseroterapia, stanowiąca bardzo dobry zabieg na okolicę oczu, stosowana jest wyłącznie u osób młodych. Przy dojrzałej skórze konieczne jest już objęcie terapią całej powierzchni twarzy, aby zapobiec nieestetycznej różnicy pomiędzy miejscem zabiegowym a okalającymi ją partiami. Zresztą z tego powodu wiele zabiegów na okolicę oczu łączy się z innymi terapiami, również falami radiowymi lub mezoterapią. Większość zabiegów na okolicę oczu w Klinice Melitus ma charakter ukierunkowany indywidualnie, bo bez tego rzadko daje się uzyskać w pełni satysfakcjonujący efekt. Oczy to tylko fragment twarzy, i chociaż proces starzenia się skóry odbija się na nich najmocniej, nie ogranicza się do jednego punktu. Wpływowi czasu ulega cała twarz, dlatego terapia musi uwzględniać wszystkie problemy występujące w danej okolicy, bez tego nie można osiągnąć harmonijnego efektu odmłodzenia – podkreśla dr Maria Noszczyk.

Medycyna estetyczna oferuje dziś wiele różnych zabiegów na okolicę oczu. Warto pamiętać, że ich wybór powinna poprzedzać konsultacja dermatologiczna, która umożliwia dopasowanie terapii do konkretnych potrzeb skóry. To najlepszy sposób na odmłodzenie okolicy oczu – obszaru bardzo delikatnego, wymagającego profesjonalnej pielęgnacji!

 

 

źródło: materiał Partnera MK

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>