Kwas hialuronowy – jak działa eliksir młodości ?

kwas hialuronowy

fot. Andrea Piacquadio / Pexels

Kwas hialuronowy nazywany jest eliksirem młodości. To substancja, która zrewolucjonizowała medycynę estetyczną. Jest wręcz niezastąpiona w wielu popularnych zabiegach, które mają na celu między innymi wygładzenie zmarszczek oraz ujędrnienie i poprawienie elastyczności cery. Kwas hialuronowy jest też chętnie stosowany w kosmetykach – i to dedykowanych osobom w każdym wieku. Co ciekawe, substancja ta nie jest żadnym nowoczesnym wynalazkiem, ale znajduje się w organizmie każdego człowieka. Czym tak naprawdę jest kwas hialuronowy i jakie efekty przynosi? Zapraszamy do artykułu!

 

Kwas hialuronowy – co powinieneś o nim wiedzieć?

Kwas hialuronowy to naturalna substancja zaliczana do grupy polisacharydów. Znajduje się we wszystkich organizmach żywych – nawet u kręgowców czy bakterii. U ludzi występuje w postaci soli sodowej. Pierwszy raz odkryto i wyizolowano ją w roku 1934 rok z ciała szklistego pochodzącego z oka bydlęcego. Kilkanaście lat później dokonano pierwszej syntezy in vitro tej substancji, a z każdym rokiem dowiadywano się więcej o jej cennych właściwościach. Obecnie jest on najczęściej stosowanym wypełniaczem. Jak się okazuje, ponad połowa jego zawartości w ludzkim organizmie znajduje się właśnie w skórze – resztę można znaleźć w gałce ocznej, tkance łącznej lub płynie maziowym stawów. Najbardziej znaną cechą charakterystyczną kwasu hialuronowego jest zdolność wiązania i zatrzymywania wody, czyli powszechnie nazywana higroskopijność. W młodej skórze znajduje się go pod dostatkiem, dzięki czemu jest elastyczna i sprężysta, jednak z czasem jego poziom spada, co negatywnie odbija się na nawilżeniu i nawodnieniu tkanek, ale też ich jędrności. Wprowadzając kwas hialuronowy z zewnątrz można zatrzymać ten proces i niejako przedłużyć swoją młodość. Cieszy się on dużym powodzeniem zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn również dzięki małej ilości efektów ubocznych – bezpieczeństwo jego stosowania ocenia się jako bardzo wysokie. Jest nietoksyczny oraz zazwyczaj nie wywołuje reakcji alergicznych czy podrażnień.

Kwas hialuronowy w kosmetykach

Kwas hialuronowy można podzielić na kilka grup, biorąc pod uwagę jego masę cząsteczkową i długość łańcucha – parametry te mają wpływ między innymi na jego właściwości oraz zastosowanie. Wyróżnić można między innymi małocząsteczkowy kwas hialuronowy, którego zaletą jest zdolność wnikania nawet do głębokich warstw naskórka, prowadząc do jej dogłębnego nawilżenia. Stosuje się go przede wszystkim na skórę wokół szyi i oczu – dostępny jest w produktach takich jak kremy, maseczka, toniki czy sera. Dzięki niskiej masie cząsteczkowej ma on lepsze zdolności do przenikania w głąb skóry i charakteryzuje się lepszym działaniem przeciwzmarszczkowym. Średniocząsteczkowy kwas hialuronowy nawilża głównie zewnętrzna warstwę naskórka, natomiast wielkocząsteczkowy utrzymuje się na skórze, chroniąc ją przed odparowaniem wody. Stanowi niejako barierę ochronną, zabezpieczając cerę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Kiedy warto zacząć stosować kosmetyki z dodatkiem kwasu hialuronowego? Jego ilość w tkankach zmniejsza się wraz z upływem lat – proces ten rozpoczyna się już po ukończeniu 25 roku życia. Badania pokazują, że od 25 do 50 lat człowiek traci aż połowę swojego kwasu hialuronowego. Natomiast po 80 roku życia zanika on całkowicie. Nic dziwnego, że specjaliści dokładają starań, aby dostarczać go organizmowi z zewnątrz, a tym samym przedłużać młody wygląd.

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy jest bardzo chętnie stosowany w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Jako że to substancja stosunkowo nietrwała, która ma krótki okres półtrwania i szybko ulega rozkładowi, podejmowane są próby modyfikowania jego cząsteczki. Obecnie największym powodzeniem cieszy się usieciowiony kwas hialuronowy HA, który wyróżnia się większą odpornością na działanie wolnych rodników oraz dużą biostabilnością. W medycynie estetycznej używa się go na wiele różnych sposobów – przede wszystkim do odmładzania skóry, na przykład wypełniania zmarszczek i bruzd, przywracania objętości tkankom czy ujędrniania skóry. Warto postawić na zwłaszcza na kwas hialuronowy, jeżeli inne zabiegi nie przynoszą pożądanych rezultatów – jest on wskazany między innymi w sytuacjach, gdy zmarszczki nie poddają się działaniu toksyny botulinowej. Kwas hialuronowy przynosi doskonałe wyniki w usuwaniu objawów starzenia i poprawianiu owalu twarzy, czyli zabiegach takich jak mezoterapia lub wolumetria. Co ciekawe, stosowany jest nie tylko do odmładzania – młode osoby często decydują się na powiększanie ust kwasem hialuronowym. W zależności od potrzeb może on służyć do powiększania ust, ich korekty, wzmocnienia konturu, podniesienia opadających kącików czy wypełniania drobnych zmarszczek. Co więcej, dzięki temu, że jest to substancja wiążąca wodę, usta po takim zabiegu są nie tylko pełniejsze, ale długotrwale nawilżone. Efekt utrzymuje się nawet do 8 miesięcy – po tym czasie można zdecydować się na powtórzenie go.

Źródło: materiał Partnera BT

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>