Łaźnia turecka, czyli Hammam

Hammam, łażnia turecka

Hamma, czyli łaźnia turecka to głębokie oczyszczanie ciała na poziomie fizycznym i relaksacyjnym / fot. Pixaby

Hammam to turecka łaźnia parowa, bezpośrednia następczyni antycznej łaźni rzymskiej. Niegdyś była bardzo popularna. W dzisiejszych czasach w Turcji nadal można natrafić na tradycyjne łaźnie tureckie, ale rytuał hammam jest też dostępny w niektórych spa.

Co oryginalnego jest w tej łaźni i jak wygląda zabieg hammam?

Hammam, to cały zabieg, którym poddają zarówno kobiety jak i mężczyźni.

– Wszystko zaczyna się od samego wejścia, gdzie każdy uczestnik dostaje tradycyjną chustę lnianą hammam.

– Następnie wchodzi się do sauny fińskiej, która jest sauną suchą, a temperatura w niej osiąga 100 stopni Celsjusza.

– Kolejnym etapem jest przejście pod prysznic, a później do kolejnej sauny – parowej. Zazwyczaj dodawane są specjalne olejki eteryczne o zapachu mentolowym, co bardzo dobrze wpływa na układ oddechowy.

– Po saunach można schłodzić się w zimnym jacuzzi.

– I wreszcie główny punkt programu. Przechodzi się do pomieszczenia, które wyłożone jest marmurem i rozgrzane do 40-50 stopni. Utrzymane jest tam bardzo wilgotne, a zarazem relaksujące powietrze. Na specjalnie wydzielonej płycie kładzie się lnianą chustę, na którym należy się położyć.

– Wykwalifikowane masażystki przystępują do zabiegu plingu całego ciała, przy użyciu szorstkiej rękawicy, nazywanej „kase”, ma to na celu złuszczenie zrogowaciałego naskórka i oczyszczeniu całej skóry. Następnie spłukują ciepłą wodą pozostałości po pilingu z ciała.

– Kolejnym etapem jest masaż w pianie. W specjalnych workach piana jest napompowywana powietrzem, a następnie przeciskana przez ten worek, bezpośrednio na ciało.

– Później ciało zostaje obmyte z pozostałości piany i osuszone ręcznikiem.

– Przechodzi się do pomieszczenia, w którym zostaje wykonany masaż relaksacyjny z wykorzystaniem aromatycznych olejków, bądź prawdziwą turecką oliwą. Olejki nawilżają i odżywiają skórę, po wcześniejszym pilingu. Masaż odpręża, wycisza, a dodatkowo wspomaga regenerację przemęczonego organizmu, pomaga zmniejszyć napięcie mięśniowe i rozluźnić nerwy.

– Po całym zabiegu warto udać się do pokoju, w którym po 10-15 minutach można przyzwyczaić się do normalnej temperatury.

Hammam polecany jest na całym świecie z powodu bardzo głębokiego relaksu i oczyszczenia całego ciała.

 

Katarzyna Stachoń

 

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>