Leczenie uzależnień alkoholowych – jak rozpoznać uzależnienie u bliskiej osoby?

Uzależnienie od alkoholu to stan chorobowy, które przynosi cierpienie, nie tylko osobie uzależnionej, ale także osobom z jej otoczenia. Choroba wyniszcza człowieka zarówno w sposób fizyczny, jak i psychiczny oraz emocjonalny. Wiążę się to także z efektem tak zwanego „zwiększania tolerancji”, czyli nieustannego powiększania dawek przyjmowanego alkoholu. Im więcej i częściej organizm przyjmuje alkohol, tym trudniej mu osiągnąć stan upojenia. Będąc w otoczeniu uzależnionej osoby, czasem nie łatwo odgadnąć, że coś złego się z nią dzieje. Często wydawać się może, że osoby te z dala wyglądają, jakby zmagały się z problemami natury psychologicznej, często jednak niczym szczególnym nie wyróżniają się spośród reszty znajomych. Leczenie uzależnień alkoholowych może nie przynieść zadowalających efektów, jeśli osoba, której chcemy pomóc, tej pomocy nie będzie chciała.

uzależnienia alkoholowe/ fot. materiały prasowe

uzależnienia alkoholowe/ fot. materiały prasowe

Przekonanie alkoholika, aby udał się na leczenie

Każdy, kto choć raz w życiu miał kontakt z osobą uzależnioną lub zmagająca się z innymi problemami natury psychicznej wie, jak trudno taką osobę namówić na leczenie. Nierzadko także narażamy się na złość, agresję, czy nawet obelgi ze strony tej osoby. Trzeba być na to zawsze przygotowanym i nie zrażać się tym. Ponadto warto także pamiętać o tym, że uzależnione osoby używają często tak zwanych „żelaznych argumentów”, czyli przepraszają, obiecują, że to nigdy się nie powtórzy. Konieczne jest także, by nie dać się na to nabrać. Oczywiście w pewnym momencie uzależnienia zmiany fizyczne są już na tyle widoczne, że z pewnością możemy mieć pewność, że to właśnie z alkoholizmem mamy do czynienia. W początkowej fazie jednak konieczne jest opieranie się na subtelnych przesłankach. Im wcześniej uda się nam to rozpoznać, tym większa szansa, że leczenie uzależnień alkoholowych będzie skuteczniejsze.

Symptomy do leczenia uzależnień alkoholowych

Praktycznie wszystkie uzależnienia oparte są na bardzo podobnych mechanizmach i mają wiele wspólnych cech. Warto zapoznać się z ogólnymi objawami, które towarzyszą uzależnieniom i pojawiły się w ciągu ostatniego miesiąca. Należą do nich:

-silne i bardzo natrętne pragnienie zastosowania środka, w tym przypadku alkoholu

-utrata kontroli nad momentem rozpoczynania i kończenia zażywania używki oraz jej ilości

-pojawienie się objawów odstawienia po trwającej od kilku do kilkunastu dni abstynencji

-koncentracja uwagi na czynnościach, które wiążą się ze spożywaniem alkoholu

-racjonalizacji polegająca ba wymyślenia pretekstów i powodów, dla których spożywanie alkoholu jest konieczne

 

Szukasz pomocy? Sprawdź stronę terapiakobiet.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>