Mammografia w profilaktyce raka piersi

Kobiety, które ukończyły 35 lat są zdecydowanie bardziej narażone na nowotwór złośliwy piersi, niż ich młodsze koleżanki. Dlatego ze względów profilaktycznych paniom zalecana jest regularna mammografia, która pozwala wykryć niepokojące zmiany już we wczesnym stadium

Badaj się regularnie w trosce o przyszłość / fot. materiały prasowe

Badaj się regularnie w trosce o przyszłość / fot. materiały prasowe

Czym jest mammografia?

Sam termin pochodzi z języka łacińskiego, w wolnym tłumaczeniu oznacza „opisywanie piersi”. W badaniu wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, dzięki któremu można zauważyć wszelkie, niepokojące odstępstwa od normy w piersiach pacjentki. Mammografia, mimo iż bardziej inwazyjna niż USG, jest skuteczniejsza w profilaktyce nowotworowej. Piersi bowiem, szczególnie u kobiet po 35. roku życia, są bardziej obtłuszczone, przez co wynik otrzymany z pomocą USG może być niejednoznaczny. Coraz większą popularnością cieszy się mammografia cyfrowa, więcej informacji na jej temat można znaleźć na portalu Philips.pl. Firma zajmuje się produkcją innowacyjnych systemów do badań tego typu.

Dla kogo mammografia?

Nowotwór złośliwy piersi może pojawić się u każdej z kobiet, jednak niektóre pacjentki mają większe szanse  na zachorowanie. Jeśli w bliskiej rodzinie pacjentki ktoś cierpiał na raka piersi, ryzyko nowotworu jest kilkukrotnie wyższe. Mammografia jest szczególnie zalecana kobietom między po 35 – 40 rokiem życia, wówczas zwiększa się rozmiar tkanki tłuszczowej (kosztem gruczołowej) w piersi. Najbardziej wyczulone powinny być pacjentki, które nigdy nie były w ciąży, stan brzemienny, a także karmienie dziecka mogą bowiem chronić piersi. Podobnie jest w przypadku kobiet o wydłużonej aktywności hormonalnej, czyli osób, u których miesiączka wystąpiła bardzo wcześnie, a przekwitanie później.

Przed udaniem się na badanie warto przygotować się odpowiednio. Personel zada szereg pytań, np. o ostatni okres, o historię chorób nowotworowych w rodzinie, stosowane obecnie lub w przeszłości terapie hormonalnych. Jeżeli wcześniej wykonywaliśmy już badanie, należy zabrać ze sobą wyniki, mogą okazać się przydatne.

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>