OCZYSZCZANIE ORGANIZMU I DIETY

Oczyszczanie organizmu jest jak świąteczne porządki – chodzi w nim o przywrócenie równowagi i harmonii w przestrzeni. Staramy się usunąć to, co nam nie jest potrzebne.
To, co należy wyrzucić z organizmu, ajurweda nazywa ama. Ama to toksyczne odpady powstałe z niestrawionego jedzenia. Do nich należą śluz zalegający w płucach, zatokach czy nosie, cholesterol na ściankach żył, złogi na kościach i stawach, jak również toksyny zatykające pory w skórze. Te toksyny są początkiem różnego rodzaju chorób, dlatego profilaktyka polega na zapobieganiu im i usuwaniu ich, aby jak najdłużej utrzymać ciało i umysł w jak najlepszej kondycji.

OCZYSZCZANIE DOMOWE
1) SOKI
Aby w domu odświeżyć organizm i nabrać sił witalnych, możemy zastosować kilkudniowe oczyszczanie na bazie soków. Ajurweda zaleca ścisłe przestrzeganie liczby dni oczyszczania, dopasowanej do budowy psychosomatycznej.
– Dla typologii Vata (osoby szczupłe, z małą ilością tkanki mięśniowej i tłuszczowej) zalecane jest oczyszczanie maksymalnie przez trzy dni, z użyciem rozcieńczonego wodą soku z krajowych winogron.

sok z winogron, dieta sokowa

Sok z winogron (fot. Fotolia)

– Dla konstrukcji psychosomatycznej Pitta (osoby o typowej budowie, nie za chude i nie za grube) proponuje się cztery dni oczyszczania z użyciem rozcieńczonego wodą soku z granatów.
– Dla osób o budowie Kapha (solidna budowa, więcej tkanki mięśniowej i tłuszczowej) proponowane jest oczyszczanie dłuższe niż pięć dni przy użyciu rozcieńczonego wodą soku z jabłek.
Każdego dnia wypijamy około półtora litra soku rozcieńczonego wodą. Możemy pić też samą wodę, jeśli organizm tego potrzebuje. W czasie oczyszczania układ trawienny odpoczywa, a ogień trawienny agni roznieca się i wypala zalegające w jelitach toksyny. W tych dniach powinno się obserwować swoją kondycję fizyczną i wytrzymałość. Jeżeli ulegają wyraźnemu pogorszeniu, to oczyszczanie należy przerwać. W czasie oczyszczania reaguje nie tylko nasze ciało – uwalniają się zblokowane emocje i to też trzeba wziąć pod uwagę.
2) JEDNODNIOWE GŁODÓWKI
Najbezpieczniejszym sposobem na oczyszczanie organizmu są jednodniowe głodówki stosowane regularnie w każdym tygodniu. W wielu kulturach zaleca się np.: „Sześć dni pracuj, a jeden odpoczywaj”, co ma wyraźne odniesienie do postów. Jednodniowe oczyszczanie pozwala odpocząć układowi pokarmowemu i nabrać sił witalnych.
3) DIETA ARBUZOWA
Przyjemną dietę oczyszczającą, którą można wykorzystać latem, kiedy mamy dostęp do dojrzałych arbuzów, mogą zastosować wszystkie typy psychosomatyczne: Vata, Pitta czy Kapha. Przez trzy kolejne dni je się tylko arbuz z pestkami, które połyka się w całości:
– pierwszego dnia jemy arbuz na śniadanie, na obiad i na kolację. Jeśli odczuwamy głód lub pragnienie, to również jemy arbuz lub pijemy ciepłą wodę;
– drugiego dnia również jemy arbuz na śniadanie, obiad i kolację, ale kończymy każdy z tych posiłków łyżką stołową oliwy z oliwek;
– trzeci dzień wygląda tak samo jak pierwszy – jemy tylko arbuz (bez oliwy).
dieta arbuzowa

Trzydniowa dieta arbuzowa – idealna na lato (fot. Fotolia)

Arbuz ma dużą ilość wody i bardzo dobrze oczyszcza organizm, a pestki pracują jak szczotka, oczyszczając jelita. Po takiej diecie efekt jest zachwycający – ciało czuje się lekkie (następuje ubytek wagi), skóra czysta i odmłodzona. To tani sposób na dobre samopoczucie.
Istnieje wiele innych metod czy technik, które zalecam w trakcie indywidualnej konsultacji. Uwzględniam przy tym budowę psychosomatyczną, a także potrzeby fizyczne, psychiczne i duchowe klienta, mając świadomość, że najlepiej się sprawdza podejście holistyczne.

POD OKIEM SPECJALISTY
Ajurweda proponuje trzy rodzaje oczyszczania.
1/ Zabiegi olejowe (snehana)
a/ wewnętrzna snehana – ma na celu przywrócenie równowagi Vata poprzez doustne przyjmowanie mieszanek olejowych z ziołami, które rozpuszczają toksyny;
b/ zewnętrzna snehana – polega na wykonywaniu określonych masaży w celu otwierania i oczyszczania porów skóry.
Zabiegi te uwalniają z toksyn, poprawiają krążenie i metabolizm oraz głęboko relaksują. Zawsze są dopasowane do kondycji psychosomatycznej klienta.
2/ Zabiegi rozgrzewające (svedana)
a/ wewnętrzna, nietermalna svedana – wykorzystuje sposoby rozgrzewania organizmu od wewnątrz i pocenie się. Są to odpowiednie ćwiczenia, zioła rozgrzewające, właściwe ubrania, przebywanie na słońcu.
b/ zewnętrzna, termalna svedana – obejmuje techniki polegające na bezpośrednim działaniu na ciało ciepłem. Są to parówki, okłady, kompresy, kąpiele ziołowe i inhalacje.
Zabiegi te otwierają kanały, pory oraz błony komórkowe, usuwając z organizmu toksyny.
3/ Zabiegi oczyszczające (pancha karma – „pancha” znaczy pięć, a „karma” działanie, proces) – są to procesy oczyszczające ciało, umysł i emocje. Należą do nich:
a/ wymioty (vamana),
b/ przeczyszczanie (virechana),
c/ lewatywa (basti),
d/ oczyszczanie nosa i zatok (nasya),
e/ upuszczanie krwi (rakta moksza).

Te zabiegi dobrze jest wykonać pod okiem specjalisty, który ustali typ konstytucji psychosomatycznej i zaleci właściwe masaże, tryb życia i odpowiednią dietę, która jest podstawą utrzymania organizmu w dobrej kondycji.
Zapraszam do skorzystania z konsultacji i poszerzenia wiedzy oraz świadomości w tym zakresie.
Apolonia Rdzanek / Centrum Yogi i Ayurvedy / Kraków, ul. Friedleina 20/6, tel. 604 460 166 / www.yoga.krakow.pl
[artykuł pochodzi z magazynu Miasto Kobiet]

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>