Odparzenia pieluszkowe ‒ poznaj kilka istotnych faktów

odparzenia pieluszkowe

fot.

Podrażnienia skóry, a zwłaszcza odparzenie pieluszkowe, to dość częsta dolegliwość pojawiająca się u bardzo małych dzieci. Ich skóra bywa bardzo wrażliwa, ponieważ wystawiona jest na szereg niekorzystnych czynników. Dowiedz się, co powoduje odparzenia pieluszkowe. Przekonaj się również, jak można im zapobiegać i jak je leczyć?

Odparzenia skóry — przyczyny i objawy choroby

Odparzenie pieluszkowe to choroba skóry, która pojawia się u małych dzieci noszących pieluchy jednorazowe. Warto zauważyć, że w tym czasie naskórek wystawiony jest na działanie wilgoci. Skóra nie posiada jeszcze wystarczającej ilości gruczołów łojowych, dlatego też nie jest w stanie wytworzyć na swojej powierzchni warstwy chroniącej przed szkodliwymi czynnikami.

W pewnych przypadkach przyczyną problemu mogą okazać się pieluszki. Niektóre materiały, z których wykonany jest ten produkt, wywołują reakcję alergiczną na skórze. To samo tyczy się substancji stosowanych do pielęgnacji.

 

Jeśli dojdzie do odparzenia, będzie można zaobserwować to na podstawie pojawiających się na powierzchni skóry zaczerwienień. Szczególną uwagę należy zwracać na miejsca, w których skóra tworzy fałdy. Chodzi między innymi o okolice pachwin lub genitaliów.

Odparzenie pieluszkowe może przybierać postać odparzenia odbytu. Często przyczynia się do tego niewłaściwa higiena po wypróżnieniu. Zaczerwienienie w tym miejscu nie powinno być bagatelizowane, bowiem jeśli problem się rozwinie, wówczas dziecko może odczuwać przykre dolegliwości. To samo tyczy się również zaczerwienienia jąder. Choć może być to jedna z postaci pieluszkowego zapalenia skóry, warto jednak skorzystać z porady specjalisty w celu wykluczenia innych problemów, do których zalicza się, chociażby zapalenie jąder.

Leczenie pieluszkowego odparzenia skóry

Choć odparzenie pieluszkowe może być dla dziecka nieprzyjemnym doznaniem, to jednak istnieje kilka prostych sposobów na poradzenie sobie z tą dolegliwością oraz szybkie przyniesienie ulgi. Oczywiście jedną z najistotniejszych kwestii jest utrzymanie właściwej higieny. Jeśli dojdzie do odparzeń, należy poświęcić czas i uwagę na dokładne mycie oraz suszenie miejsc ze zmianami. Warto także zwiększyć częstotliwość zmiany pieluch, a jeśli pogoda na to pozwala, można także wietrzyć pupę dziecka na świeżym powietrzu. Taki zabieg pozwoli szybciej poradzić sobie z niewielkimi odparzeniami.

 

Świetnie sprawdzają się preparaty posiadające w swoim składzie tlenek cynku. Do takich propozycji należy między innymi Sudocrem Expert. Wykazuje on działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz łagodzące. W rezultacie pozwala szybko zredukować zaczerwienienie oraz zmniejszyć pojawiający się dyskomfort. Więcej informacji na temat produktu i jego zastosowania można znaleźć za pośrednictwem strony internetowej sudocrempolska.pl.

Jak nie dopuścić do powstawania odparzeń?

Najlepiej zapobiegać powstawaniu problemu. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż skóra niemowlęcia jest tak delikatna, że bardzo trudno będzie całkowicie wyeliminować ryzyko wystąpienia odparzeń. Nie zawsze bowiem powodem takiego stanu rzeczy będą zaniedbania ze strony rodziców. Żeby jednak w maksymalny sposób zminimalizować ryzyko, można pamiętać o stosowaniu kilku podstawowych zasad.

 

Przede wszystkim trzeba zadbać o regularne zmienianie pieluch, szczególnie jeśli dziecko załatwi swoje potrzeby fizjologiczne. Częstotliwość wypróżnień noworodka jest dość znaczna, co generuje zarówno wyższe koszty, jak i zmusza do większej pracy. Jest to jednak okres przejściowy. W późniejszym okresie życia częstotliwość ta będzie stopniowo spadać.

 

Istotne jest również właściwe mycie, suszenie skóry i stosowanie odpowiednich maści zabezpieczających. Właściwie dopasowane muszą być także same pieluszki. Ich skład nie powinien wywoływać reakcji alergicznej. Najbezpieczniejsze dla alergików będą pieluchy tetrowe, jednak ich zastosowanie wiąże się z koniecznością prania. Należy zadbać również o właściwy rozmiar, aby pieluszka nie powodowała ucisku ani nie była za luźna. Zastosowanie się do tych zasad pozwoli zmniejszyć ryzyko pojawienia się zmian skórnych.

Źródło: materiał Partnera BT

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>