Olejowanie włosów: jak wykonać, jakim olejem i jakie efekty uzyskasz

olejowanie włosów

Olejowanie włosów to doskonały zabieg upiększający włosy / fot. Bigstock

Olejowanie włosów to zabieg znany od wielu lat, jednak dopiero nie tak dawno stał się modnym i często praktykowanym rytuałem kobiet, które uwielbiają dbać i eksperymentować ze swoimi włosami.
Istnieje wiele różnych metod i produktów do olejowania włosów. Najlepsze produkty, to oczywiście te, które są naturalne, np.: olejki pozyskane w procesie tłoczenia na zimno ziaren, owoców roślin i pestek. Zawierają one cenne witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe.

Jak olejek wybrać do olejowania włosów?

Włosy można podzielić na 3 kategorie: wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate. Olejki dostosowane są do każdego z wymienionych rodzajów włosów. Aby działanie było skuteczne, trzeba najpierw określić porowatość swoich włosów, najlepiej zrobi to fryzjer, ale istnieją też testy internetowe.

Oleje do włosów wysokoporowatych

Przy włosach wysokoporowatych najlepiej sprawdzą się olejki wielonienasycone, czyli:
– olej z pestek dyni,
– olej z orzechów włoskich,
– olej słonecznikowy,
– olej z pestek winogron,
– olej z wiesiołka,
– olej kukurydziany,
– olej z nasion maku,
– olej lniany.

Oleje do włosów średnioporowatych

Do włosów średnioporowatych najlepiej użyć oleju jednonienasyconego, np.:
– oliwa z oliwek,
– olej sezamowy,
– olej arachidowy,
– olej arganowy ,
olej rycynowy,
– olej z awokado,
– olej rzepakowy,
– olej ryżowy,
– olej z pestek śliwek.

Oleje do włosów niskoporowatych

Na włosach niskoporowatych najlepsze będą oleje nasycone, takie jak:
– olej kokosowy,
– masło shea
– masło z bambusu,
– masło kakowe.

Efekty olejowania włosów

Olejowanie włosów nie pozostawia włosów tłustych, czy wysuszonych. Ten proces ma na celu ochronić włosy przed utratą wilgoci. Będą bardziej elastyczne, miękkie, gładkie, lśniące. A dodatkowo zostaną ochronione przed zewnętrzami czynnikami, dogłębnie nawilżone i silniejsze. Olejowanie ma również pozytywny wpływ na zachowanie prawidłowej równowagi na skórze głowy, zwłaszcza przy zmaganiach z łupieżem.

Olejowanie włosów – jak wykonać?

Olej można stosować, na suche, wilgotne i mokre włosy. Najłatwiejszą metodą jest wcieranie olejku rękami pasmo po paśmie, można też wlać olej do miski i zamoczyć całość głowy, jednak osobiście nie polecam tej metody, ponieważ po pierwsze trzeba zużyć dużo oleju, a po drugie jest więcej sprzątania. Olejek można aplikować za pomocą spryskiwacza, czyli w formie mgiełki. Wystarczy wymieszać wodę i dany olejek, a następnie spryskiwać włosy. Zabiegi olejowania włosów najlepiej wykonywać przed myciem głowy. Olej można pozostawić na włosach nawet 2 godziny, im dłużej tym lepiej. Zabieg można powtarzać 2/3 razy w tygodniu.

Katarzyna Stachoń

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>