Pampersy dla dorosłych – jakie wybrać i jak zakładać osobie chorej?

Pampersy dla dorosłych – czym się od siebie różnią i które wybrać? Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Dowiedz się więcej na temat tych produktów, by móc wybrać najlepszy z nich, który przyczyni się do większego komfortu dla chorych mających problem z nietrzymaniem moczu

Jak wybrać odpowiedni produkt? / fot. materiały prasowe

Jak wybrać odpowiedni produkt? / fot. materiały prasowe

Problem nietrzymania moczu lub kału jest dość powszechny, najczęściej dotyka osoby w starszym wieku. Zdarza się też, że chorzy nie są w stanie samodzielnie skorzystać z toalety – np. są to osoby leżące. Wówczas bardzo pomocne okazują się pampersy dla dorosłych. W specjalistycznych sklepach znajdziemy ich całe mnóstwo – które więc wybrać, by spełniły oczekiwania? Przed wizytą w sklepie warto nieco wzbogacić swoją wiedzę na ten temat.

Pampersy dla dorosłych, czyli pieluchomajtki, a może majtki chłonne?

Pieluchomajtki są to tzw. pampersy dla dorosłych, którzy mają duży problem z nietrzymaniem moczu. Sprawdzają się przede wszystkim u osób, które cały czas przebywają w pozycji leżącej bądź u tych, które całkowicie straciły zdolność do kontrolowania własnych potrzeb fizjologicznych. Dobrej jakości pieluchomajtki gwarantują uczucie suchości oraz czystości. Powinny być wykonane z dobrych i oddychających materiałów, co jest bardzo ważne dla skóry. Kupując je, warto zwrócić uwagę na środki chłonne, których zadaniem jest gwarancja zredukowania nieprzyjemnego zapachu. Jest to bowiem bardzo istotne dla komfortu psychicznego osoby chorej.

Z kolei majtki chłonne są cieńsze niż pieluchomajtki. Sprawdzają się szczególnie w przypadku osób, które są sprawne fizycznie, jednak mają problem z nietrzymaniem moczu (z różnych powodów). Majtki chłonne są dość dyskretne i bardziej komfortowe – szyje się je na wzór tradycyjnej bielizny. Są wygodne w użytkowaniu, bowiem po bokach mają szwy, które można łatwo rozerwać jednym pociągnięciem.

Jak wybrać odpowiedni produkt?

Kupując pampersy dla dorosłych, powinno się zwracać uwagę przede wszystkim na ich chłonność. Aby produkt spełniał oczekiwania, należy dobrać go do ilości niekontrolowanego wydalanego moczu w ciągu 4 godzin. Jeśli nie jest go dużo, z powodzeniem wystarczą majtki chłonne, w innym przypadku lepiej sprawdzą się pieluchomajtki.

Trzeba też dobrać odpowiedni rozmiar – od XS do XL. W tym celu należy zmierzyć obwód bioder. Dopasowanie pampersów do osoby zapewni większy komfort użytkowania. Środki chłonne nie będą się też wówczas przesuwać, więc nie ma możliwości, by coś przeciekło. Z kolei za małe mogą uwierać i podrażniać skórę.

Warto prowadzić specjalny dzienniczek i zapisywać w nim ilość wypitych płynów czy zjedzonych produktów płynnych (jogurtów, zup itp.). Po kilku dniach dokładnych zapisków można określić, z jak dużym problemem nietrzymania moczu mamy do czynienia.

Jak zakładać pieluchomajtki lub majtki chłonne?

Osoby opiekujące się chorymi często zastanawiają się, jak założyć pampersy dla dorosłych. Chodzi przede wszystkim o to, by zrobić to sprawnie i prawidłowo. Podstawą jest delikatność, nagłe ruchy mogłyby nie tylko sprawić ból pacjentowi, ale też zwiększyć w nim uczucie wstydu. Podczas wykonywania czynności najlepiej jest lekko unieść pośladki, a ciężar ciała umieścić na plecach oraz kończynach górnych – jest to możliwe, jeśli chory ma wystarczająco sił, by nam „pomóc”. W przypadku gdy jest całkowicie unieruchomiony, najwygodniej jest zgiąć nogi chorego i przewrócić go na bok, potem na drugi – by zapiąć rzep z drugiej strony. Trzeba pamiętać, że zmiana pampersa wymaga od opiekuna wiele siły.

 

źródło: Partner BT

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>