Jak pielęgnować i zdejmować soczewki kontaktowe

Wiele osób noszących okulary unika noszenia soczewek kontaktowych, obawiając się, że zdejmowanie zajmie im zbyt wiele czasu. Również w przypadku użytkowników, którzy regularnie wybierają soczewki, zmiana modelu kojarzy się z uciążliwością. Jednak jak pokazuje praktyka i popularność soczewek, warto wyzbyć się uprzedzeń i zapewnić sobie niebywały komfort, który zapewniają szkła kontaktowe.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Najważniejsze kroki, czyli przygotowanie

Jedną z najistotniejszych czynności przed zdjęciem, soczewek, jest umycie i osuszenie dłoni wodą z mydłem – opuszki palców muszą być nie tylko czyste, ale także suche i pozbawione naturalnego tłuszczu. Następną wskazówką jest posługiwanie się schematem – dobrze jest za każdym razem zaczynać od tego samego oka. Ograniczy to ryzyko pomyłki (szkła kontaktowe mają i lewą, i prawą stronę).

Czyszczenie

Niewłaściwa pielęgnacja i użytkowanie soczewek należą do głównej przyczyny infekcji oczu. W przypadku soczewek jednodniowych warto, by czynność zdejmowania stałą się zabiegiem rutynowym, jak choćby mycie zębów. Czyszczenie soczewek nie stanowi kłopotu, o ile będzie pamiętać się o następujących krokach: wyciągniętą z oka soczewkę należy polać świeżym płynem do czyszczenia szkieł kontaktowych; kolejny krok to pocieranie soczewki z obu stron przez około 30 sekund opuszkiem palca. Po wykonaniu tych czynności, należy umieścić soczewki w pojemniczku ze świeżym płynem, tak aby były całkowicie zakryte. Ostatni krok to szczelne zamknięcie słoiczka.

Ściąganie

Kiedy soczewka ściśle przylega do oka, podczas ściągania przydatne będą krople bądź podobne środki nawilżające. Patrząc w lustro w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, należy spojrzeć do góry i używając palca wskazującego ręki niedominującej, unieść górną powiekę. Palcem środkowym (także ręki niedominującej) trzeba ściągnąć dolną powieką. Kolejne kroki to delikatne ściśnięcie soczewki opuszkiem palca wskazującego i kciuka ręki dominującej i zsunięcie jej ku dołowi i następne wyjęcie z oka. I to wszystko – po kilku próbach zdejmowanie soczewek przestanie być kłopotliwe.

Więcej informacji na temat soczewek, ich charakterystykę, jak założyć soczewki, jak ściągnąć soczewki znajdziemy na stronie mojepierwszesoczewki.pl

Soczewki kontaktowe zapewniają komfort przy wielu wadach wzroku. Dlatego też polecane są niemal wszystkim osobom na co dzień noszącym okulary. Oczywiście wskazana jest wizyta u specjalisty. Szkła kontaktowe to wyrób medyczny a nie poprawiający estetykę.

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>