Top 11 zabiegów medycyny estetycznej

Co roku w gabinetach medycyny estetycznej pojawiają się nowości, a mimo to dominuje klasyka. Oto najpopularniejsze zabiegi przywracające piękny wygląd

Poznaj 11 najchętniej wybieranych zabiegów / fot. Fotolia

Poznaj 11 najchętniej wybieranych zabiegów / fot. Fotolia

Botoks (toksyna botulinowa)

Dzięki temu, że czasowo poraża mięśnie, powoduje wygładzenie zmarszczek mimicznych. Szybka, skuteczna
metoda. Rozwiązuje problem lwiej zmarszczki, zmarszczek poprzecznych czoła, kurzych łapek i zmarszczek pod
oczami. Zabieg polega na wstrzyknięciu w mięśnie niewielkich ilości preparatu. Nie boli. Efekt, widoczny po kilku
dniach, utrzymuje się około 6 miesięcy.

Kwas hialuronowy

Uwielbiany przez zwolennikó szybkich efektów. Wszechstronny. Można nim powiększać usta, wypełniać
zmarszczki i bruzdy, modelować twarz (zabiegi wolumetryczne), nawilżać skórę (mezoterapia). Zabiegi polegają na
wstrzyknięciu preparatu o różnej gęstości (w zależności od potrzeb) w określone miejsca. W skórze utrzymuje się
od kilku dni (mezoterapia igłowa) do dwóch lat (wolumetria).

Peelingi

Powszechnie stosowane do odświeżania skóry i niwelowania drobnych defektów. Mogą działać płytko lub głęboko. Mogą być mechaniczne lub chemiczne. Rozjaśniają skórę, przywracają jej świeżość i napięcie. Pilingi powierzchowne
to must have codziennej pielęgnacji. Pilingi głębokie wykorzystywane są przy zabiegach na przebarwienia i blizny,
wymagających zadziałania na głębsze warstwy skóry.

Mezoterapia igłowa

Powszechny i lubiany zabieg regenerujący, odświeżający i nawilżający skórę. „Mezoterapia” to właściwie nazwa
metody podawania preparatów, która polega na wstrzykiwaniu ich igłą w skórę, w formie płytkich iniekcji, w niewielkich odstępach. W zabiegu mezoterapii podaje się najczęściej koktajle bogate w substancje aktywne, kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy, sole mineralne. Zabiegi najlepiej jest wykonywać regularnie. Metodą mezoterapii podaje się też osocze bogatopłytkowe.

Osocze bogatopłytkowe

Zabieg autologiczny, czyli polegający na wprowadzeniu w skórę preparatu pochodzącego od pacjenta, w tym przypadku jego własnej krwi, a dokładniej odwirowanego i zagęszczonego osocza. W płytkach krwi, zawartych w osoczu bogatopłytkowym, są czynniki wzrostu, które uwalniają się po wstrzyknięciu w skórę. Zabieg ma działanie stymulujące i regenerujące skórę, poprawia jej elastyczność i gęstość, bardzo dobrze się sprawdza w połączeniu z innymi zabiegami. Stosowane na skórę głowy regeneruje mieszki włosowe.

Depilacja laserowa

Zabieg będzie powszechny tak długo, jak długo kobiety będą się chciały pozbyć zbędnego owłosienia, czyli…
zawsze. W czasie zabiegu światło lasera dociera do komórek barwnikowych w cebulkach włosowych, rozgrzewa je i niszczy. Ze względu na cykl wzrostowy włosa zabiegi muszą być powtarzane kilkakrotnie, najlepiej w regularnych odstępach. Nie da się depilować laserowo włosów siwych i całkiem jasnych, gdyż dla skuteczności zabiegu niezbędna jest obecność barwnika w cebulkach włosowych.

Laser frakcyjny

Uznawany jest za jedną z najskuteczniejszych metod odmładzania. Światło lasera wskutek reakcji termicznej
uszkadza komórki, aby zastymulować ich regenerację i produkcję kolagenu. Działanie lasera jest „frakcjonujące”, to
znaczy uszkodzenia mają formę mikrotuneli, wokół których pozostaje zdrowa tkanka. To zwiększa bezpieczeństwo zabiegu i przyspiesza gojenie. Lasery frakcyjne dzielą się na nieablacyjne i ablacyjne. Te pierwsze działają tylko fototermicznie (podgrzewają skórę) i są dużo delikatniejsze od laserów ablacyjnych, które dodatkowo mocno złuszczają skórę. Laser frakcyjny ablacyjny wymaga kilkudniowego gojenia się skóry, ale efekt (wygładzenie zmarszczek, zwiększenie napięcia skóry, rozjaśnienie) jest wart tego dyskomfortu. Laser frakcyjny wykorzystywany jest także przy redukcji blizn.

IPL

Czasem mylony z laserem (chociaż już rzadziej niż kiedyś), gdyż też jest to urządzenie emitujące falę. Tyle
tylko, że nie jest to fala o jednej, konkretnej długości, ale o szerokim zakresie, z którego specjalnymi filtrami są
wycinane mniejsze przedziały. IPL jest najlepszy na rumień, czyli stan, gdy twarz jest czerwona, ale poszczególne
naczynka nie są jeszcze widoczne (jeśli są już widoczne, zamyka się je laserem barwnikowym). Wykorzystywany jest też w zabiegach fotoodmładzających, a także do łagodzenia stanów zapalnych trądziku.

Karboksyterapia

Najlepsza rzecz, jaką medycyna estetyczna wymyśliła na cellulit. W czasie zabiegu wprowadza się pod skórę dwutlenek węgla, pod wpływem którego następuje uwalnianie tlenu z krwi, rozszerzanie naczyń krwionośnych, a tym samym lepsze dotlenienie komórek i w efekcie poprawa metabolizmu. Karboksyterapia działa na cellulit zarówno w stadium początkowym, jak i bardziej zaawansowanym. Dwutlenek węgla wprowadza się w postaci iniekcji. Dobre urządzenia do karboksyterapii mają regulację ciśnienia podawanego dwutlenku węgla, podgrzewanie preparatu, a także system do odpowietrzania aparatury.

Lipoliza iniekcyjna

Sposób na nadmiar tkanki tłuszczowej, szczególnie w miejscach, w których trudno ją usunąć innymi metodami. Zabieg polega na wstrzyknięciu do tkanki tłuszczowej preparatu, który powoduje rozpad komórek tłuszczowych.
Tłuszcz z uszkodzonych komórek jest wydalany w procesach metabolicznych. Lipolizę iniekcyjną stosuje się przy
miejscowym otłuszczeniu, najczęściej w rejonie ud, kolan, bioder, pośladków, brzucha, a także przy usuwaniu drugiego podbródka.

Nici liftingujące PDO

Długie i krótkie. Proste i skręcone. Z haczykami i bez. Świetnie się nadają do przywracania twarzy kształtu a skórze dobrego napięcia. Podnoszą opadające policzki, niwelują chomiki, rozprostowują zmarszczki na szyi. Można nimi wymodelować twarz, budując z nich nowe rusztowanie dla skóry. Mają wysoki poziom bezpieczeństwa (wcześniej
używane były w medycynie w mikrochirurgii). Zabieg polega na wprowadzeniu w skórę mikronici wykonanych z polidioksanonu (PDO) – materiału, który po kilku miesiącach zaczyna się rozpuszczać. Efekt utrzymuje się około roku.

Aneta Pondo

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>