Trądzik po trzydziestce: co na to kolagen?

W okresie dojrzewania hormony są szczególnie aktywne, co nierzadko wywołuje zmiany skórne. Ich najbardziej zaawansowanym stadium jest trądzik, pojawiający się w wyniku nadmiernego pobudzenia gruczołów łojowych. Wydawać by się mogło, że kiedy mija okres buntu, i o tym problemie można zapomnieć. Nie zawsze jednak tak jest, a w niektórych wypadkach trądzik pojawia się dopiero w późniejszym okresie życia

Trądzik po trzydziestce zwalczy kolagen / fot. Fotolia

Trądzik po trzydziestce zwalczy kolagen / fot. Fotolia

Niesforna cera – problem aż 48 proc. dorosłych kobiet
Krostki i zaskórniki nie zawsze znikają wraz z magicznym 18. rokiem życia, kiedy nastolatka oficjalnie staje się kobietą. Czas oczekiwania na gładką cerę się wydłuża i jednocześnie coraz trudniej się uporać z problemem. W 2007 r. przeprowadzono badania, które wykazały, że u aż 48 proc. kobiet w wieku 30–49 lat występują zmiany trądzikowe. Im dłużej się one utrzymują, tym bardziej się nasilają.
Przyczyn trądziku u dorosłych jest wiele i różnią się one od tych, które warunkują pojawienie się trądziku młodzieńczego. Nadmiar androgenów, nadmierny stres, zanieczyszczenia powietrza, uwarunkowania genetyczne, niewłaściwa dieta i nieodpowiednio dobrane kosmetyki to czynniki, które odpowiadają za nieestetyczne zmiany skórne. W pierwszym swoim cyklu trądzik najczęściej objawia się zaskórnikami. Są one następstwem nadmiernej produkcji łoju i niewłaściwego złuszczania się naskórka. Pory zatykane są nie tylko przez łój, ale też przez zanieczyszczenia, co w rezultacie powoduje namnażanie się bakterii. W konsekwencji na skórze pojawiają się czerwone krostki wypełnione ropą.
U kobiet w wieku dojrzałym może wystąpić również trądzik różowaty. Jego objawami są rumień, grudki i krostki, będące następstwem zaburzeń naczyniowych. Charakterystyczną cechą takich zmian jest ich okresowe zaostrzanie się lub wyciszanie.

Delikatnie, naturalnie, ale skutecznie
Skóra trądzikowa stanowi duże wyzwanie dla kosmetyków. Nieodpowiednie dobrane mogą tylko spotęgować objawy, jeszcze trudniejsze do złagodzenia. Pielęgnacja skóry trądzikowej powinna przede wszystkim opierać się na dogłębnym oczyszczeniu, ponieważ pojawiające się zmiany mają podłoże bakteryjne. Kosmetyk musi się też koncentrować na potrzebach skóry, być pozbawiony parabenów oraz innych substancji szkodliwych dla delikatnej i wrażliwej cery. Immunolog i dermatolog prof. Wanda Brajczewska-Fischer w swoich badaniach doszła do bardzo ciekawych wniosków. Udowodniła, że skuteczny w walce ze zmianami trądzikowymi i pomocny w chorobach skóry, wywołanych nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych, może być kolagen. To prawdziwy przełom w pielęgnacji cery trądzikowej, który można wyjaśnić niskim, kwaśnym pH kolagenu, wykazującym działanie bakteriobójcze. Odbudowuje on też strukturę skóry poprzez naprawę uszkodzonych włókien kolagenowych. Blizny powstałe po trądziku są ściśle związane z tym procesem, a pobudzenie syntezy kolagenu pozwala je wygładzić i pozbyć się zmian szpecących twarz.

Kolagenowa walka z trądzikiem
Podstawą pielęgnacji cery trądzikowej jest oczyszczenie. Od tego zależy, w jaki sposób skóra zostanie przygotowana do kolejnych domowych zabiegów. Żel do mycia z kolagenem nie tylko oczyści dogłębnie skórę, ale również pomoże w jej regeneracji. Istotne jest również to, że ma właściwości kojące, co przy tak wrażliwej skórze ma kluczowe znaczenie. Odpowiedzialne za to są inne, precyzyjne dobrane składniki, jak wyciąg z noni i aloesu oraz D-pantenol. Przy cerze trądzikowej trzeba również pamiętać o regularnym złuszczaniu martwego naskórka. Nie każdy jednak piling jest przystosowany do pielęgnacji takiego typu cery. Takim skoncentrowanym na jej potrzebach kosmetykiem jest kolagenowy peeling enzymatyczny z ksylitolem i lactitolem, które zwalczają patogenne bakterie. Również nano, złoto koloidalne, obecne w kosmetykach z serii Atelo, wykazuje cenne dla skóry trądzikowej właściwości antybakteryjne.
Trądzik to poważny problem cery, który można postrzegać nawet w kontekście choroby społecznej. Nie tylko ma wpływ na estetykę twarzy, ale przede wszystkim osłabia strukturę skóry. Bagatelizując go, pozwalamy niszczyć lustro naszego wnętrza.

Żel do mycia z kolagenem
https://www.lagenko.pl/produkt/kolagenowy-zel-do-mycia-250ml/

Kolagenowy peeling enzymatyczny
https://www.lagenko.pl/produkt/kolagenowy-peeling-enzymatyczny-100ml/

Seria Atelo
https://www.lagenko.pl/kategoria-produktu/atelokolagen/

KOMENTARZE

  1. Maria Kowalska pisze:

    ja mam taki trądzik dorosłych i pomógł mi taki krem sewolium, naturalny i bezpieczny dla organizmu. Skuteczny :)

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>