Trychologia czyli włos pod kontrolą

Trychologia to w Polsce dziedzina wciąż bardzo młoda i mało znana. Do gabinetu trychologicznego klient trafia na ogół po wcześniejszych próbach różnych terapii, podejmowanych na własną rękę, lub z pomocą kosmetyczki lub fryzjera

Trychologia jako dziedzina nauki istnieje na świecie już około 100 lat. / fot. Fotolia

Trychologia jako dziedzina nauki istnieje na świecie już około 100 lat. / fot. Fotolia

Trychologia jako dziedzina nauki istnieje na świecie już około 100 lat. W latach 70. ubiegłego wieku powstała w Polsce pierwsza książka, która wyodrębniła z dermatologii choroby włosów i skóry głowy. Dzięki staraniom osób zajmujących się specjalistycznie tą dziedziną oraz jej dynamicznemu rozwojowi, coraz większa część społeczeństwa ma świadomość schorzeń, jakie mogą wystąpić na skórze głowy lub włosach. Wszystko po to, aby potrzeba dbania o nie rozwinęła się równie mocno, jak potrzeba pielęgnacji skóry twarzy i reszty ciała.

Z doświadczeń i badań wynika, że klientami trychologów są osoby borykające się z rzeczywistymi problemami obejmującymi skórę głowy i włosy. Zdecydowana większość to kobiety po 30 roku życia, najczęściej zawodowo aktywne, przywiązujące dużą wagę do swego wyglądu. Zauważają one natychmiast wszelkie niepokojące symptomy i dość wcześnie szukają pomocy. Trzeba pamiętać, że na przykład wypadanie włosów może mieć szereg przyczyn, a ich ustalenie wymaga przeprowadzenia co najmniej podstawowych badań krwi. Często niezbędna okazuje się konsultacja lekarska i szersza diagnostyka. U klientek z tej grupy warto zwrócić uwagę zwłaszcza na problemy z tarczycą, niedokrwistość, niedobory witaminy D3, podwyższony poziom cukru czy zaburzenia miesiączkowania, a także nieprawidłowe odżywianie i nadmierny lub przewlekły stres. Zanim podejmiemy jakiekolwiek terapeutyczne działania musimy być pewni, że u klienta nie występują przeciwwskazania.

Trycholog kosmetologiczny jest w stanie prawidłowo zdiagnozować skórę głowy, jeśli oprócz własnej wiedzy i doświadczenia korzysta ze specjalistycznych narzędzi trychologicznych. / fot. Fotolia

Trycholog kosmetologiczny jest w stanie prawidłowo zdiagnozować skórę głowy, jeśli oprócz własnej wiedzy i doświadczenia korzysta ze specjalistycznych narzędzi trychologicznych. / fot. Fotolia

Trychologię kosmetologiczną powinna cechować szczegółowa i specjalistyczna diagnostyka skóry głowy z wykorzystaniem między innymi:

Trichoskanu, który umożliwia ocenę grubości, dynamiki wzrostu i gęstości włosów w przeliczeniu ich liczby na centymetr kwadratowy skóry głowy. Wykonanie trichoskanu pozwala dodatkowo na ustalenie procentowego stosunku włosów w fazie anagenu do włosów w fazie telogenu.

Analizera trychologicznego, wykorzystywanego do bezpiecznego i bezinwazyjnego badania skóry głowy i włosów. Specjalnie przygotowany program komputerowy kompatybilny z kamerą i wymiennymi obiektywami pozwala uzyskać bardzo precyzyjny obraz skóry głowy, mieszków włosowych i łodygi włosa. Układ optyczny powiększający obraz 60 i 200 krotnie pozwala dodatkowo na wykonanie trichometrii. Wydruk wyników badania, archiwizacja danych i zdjęć pacjenta ułatwia prowadzenie pielęgnacji klienta.

Lampy Wooda, stosowanej w trychologii między innymi do wstępnej diagnostyki grzybicy na owłosionej skórze głowy. Ogniska grzybicze w świetle UV (które wykorzystane jest w lampie) w warunkach zacienienia fluoryzują.

 

Trycholog kosmetologiczny jest w stanie prawidłowo zdiagnozować skórę głowy, jeśli oprócz własnej wiedzy i doświadczenia korzysta ze specjalistycznych narzędzi trychologicznych. Jego kompleksowe, wnikliwe i profesjonalne podejście do problemu z pewnością zaowocuje zaufaniem pacjenta, które jest najlepszym kluczem do dalszej, długofalowej współpracy.

 

O ekspertce

Marta Mendel, właścicielka gabinetu kosmetycznego Divia / fot. Andrzej Politowicz

Marta Mendel, właścicielka gabinetu kosmetycznego Divia / fot. Andrzej Politowicz

 

Mgr Marta Mendel – absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, wykładowczyni akademicka, instruktorka zawodu, wykładowczyni na AWF w Krakowie na kierunku kosmetologia, specjalistka podologii i trychologii, instruktorka programu Zdrowe Nogi, właścicielka gabinetu kosmetycznego Divia.

www.divia.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>