Wiosenna pani domu
Wiosna w powietrzu, Wielkanoc za rogiem. W ferworze porządków łatwo zapomnieć o sobie. Każda z nas jest zabiegana, musi znaleźć czas na pracę, dom, zainteresowania… Jak nie stracić głowy i zadbać także o swoje ciało i wnętrze? Proponujemy 8 kroków!
1. Wiosna to idealny czas na odświeżenie swojego mieszkania, garderoby, ale i zadbanie o swoje wnętrze i zdrowie. Po zimie często czujemy się ospałe i zmęczone, a przesilenie wiosenne w tym nie pomaga. Warto w naturalny sposób pomóc sobie gładko wejść w ciepłe, energetyzujące miesiące. Dobrą metodą oczyszczania organizmu jest picie wody z octem jabłkowym. Przepis jest bardzo prosty:
1 szklanka ciepłej, przegotowanej wody
2 łyżki octu jabłkowego
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżka miodu
1 łyżeczka cynamonu
szczypta pieprzu cayenne
lub w wersji jeszcze prostszej:
1 szklanka ciepłej, przegotowanej wody
2 łyżki octu jabłkowego
pół łyżeczki cynamonu
Tak przygotowany napój najlepiej pić rano, przed śniadaniem. Ocet jabłkowy dobrze wpływa na działanie układu trawiennego, dodaje energii, obniża przyswajalność i stopień odkładania tłuszczu, zmniejsza ryzyko miażdżycy.
2. Nasza skóra potrzebuje oczyszczenia po zimowych miesiącach kiedy cały czas nękana była ostrym powietrzem i smogiem. Domowe peelingi są nie tylko tanie, ale i skuteczne. Najlepsze jest w nich to, że składniki potrzebne do ich wykonania, zwykle mamy pod ręką. Wystarczą zmielone ziarna kawy, które zostały po porannej filiżance lub cukier trzcinowy i możesz stworzyć swój własny, dopasowany do twoich potrzeb peeling. Kawowy możesz używać od razu, po odsączeniu wody, ten z cukru przygotujesz dodając kryształki do płynnego oleju lub mleczka do demakijażu.
3. Wiosenne i świąteczne porządki oznaczają mnóstwo odkurzania. W czasie wykonywania tej średnio pasjonującej czynności, możesz zadbać o piękno swojej cery! Po peelingu, gdy skóra jest oczyszczona, ukrwiona, dobrze jest wykonać maseczkę łagodzącą lub delikatnie oczyszczającą. Skórę cudownie nawilży i wygładzi maseczka z awokado. Intensywnie oczyści maseczka z glinki, która jest tanim, a bardzo przydatnym dodatkiem do kosmetyków do pielęgnacji. Kupujemy ją w postaci proszku, który po zmieszaniu z wodą przybiera formę pasty, którą możemy nakładać na skórę. Ważne jednak, by nie dopuścić by maseczka całkowicie zaschnęła, bo spowoduje to napięcie skóry. Co jakiś czas warto spryskać twarz wodą różaną, czy hydrolatem. Glinka świetnie sprawdzi się także wsypana do szamponu do włosów, by oczyścić, a także dociążyć niesforne kosmyki.
4. Gdy już mieszkanie poodkurzane, a maseczka zmyta, warto pomyśleć o włosach. One także cierpią zimą. Ujemna temperatura nie wpływa dobrze na ich kondycję, a ogólne zmęczenie organizmu może osłabiać włos od środka. Robiąc porządki w szafie można jednocześnie nałożyć na włosy i skórę głowy maskę, która je odżywi, a nakładana systematycznie może istotnie wpłynąć na poprawę ich kondycji. Jeśli nie masz ulubionej maski, to może spróbujesz zrobić własną mieszankę olejów? W tym celu świetnie sprawdzą się olej kokosowy, arganowy lub lniany. Nałóż miksturę na całą długość włosów i upnij w wysoki kok. Gdy skończysz porządki w szafie, maska będzie gotowa do zmycia. Ale zanim to zrobisz, przejdź do następnego kroku!
5. Płukanka do włosów, zrobiona z domowych, dostępnych składników, korzystnie wpłynie na włosy i jeszcze bardziej uwydatni dobroczynne działanie maski. Po zmyciu olejów oczyszczającym szamponem, do umywalki lub miski nalej płukankę i zanurz w niej włosy na kilka minut. Jaką płukankę najlepiej zrobić? Wszystko zależy od twoich potrzeb. Płukanka z octem jabłkowym wygładzi, domknie łuski włosów i nabłyszczy, rumiankowa podkreśli blond, z pokrzywy pomoże w zmniejszeniu wypadania, z rozmarynem wpłynie na porost i odświeżenie włosów.
6. Z olejem można wykonać nie tylko odżywczą maskę do włosów, ale także zabieg na dłonie i paznokcie. Wystarczy tylko podgrzać olej kokosowy lub oliwę z oliwek i włożyć do ciepłego, ale nie gorącego!, oleju dłonie i potrzymać kilka minut. Po wyjęciu skóra będzie wygładzona, a paznokcie wzmocnione. Dobrze wykonać taki zabieg przed malowaniem paznokci.
7. Wiosna i święta Wielkanocne, to czas testowania nowych przepisów i ponownego odkrywania tych sprawdzonych, ale nieco zapomnianych. Trzymając ciasto w piekarniku możesz wykorzystać ten czas na jogę, czy medytację. W ferworze porządków i przygotowań, łatwo jest zapomnieć o czasie dla siebie i relaksie. Ćwiczenie jogi czy medytowanie pozwolą ci zyskać trochę spokoju i jasności umysłu. Skup się na tym, na czym najbardziej ci zależy, ustal jakie naprawdę masz obowiązki, a które czynności wykonujesz z poczucia winy wobec innych osób. Myślenie o sobie, swoim samopoczuciu, to nie egoizm.
8. A kiedy po całym dniu pełnym obowiązków przyjdzie wieczór, połóż się spać pół godziny wcześniej, niż normalnie. By jak najlepiej zrelaksować się w święta i zregenerować po okresie zimowym, organizm musi być wypoczęty. Wtedy nie straszne ci żadne sprzątanie, układanie czy gotowanie!
Maria Pruszyńska
Dodaj komentarz