Poddajesz się dializie? Zrób USG Dopplera przetoki dializacyjnej

Temat przetoki dializacyjnej jest szczególnie ważny dla osób poddających się dializie. Jest ona sposobem leczenia zastępującego czynności chorych, niewydolnych nerek. Kiedy wykonać USG Dopplera przetoki?

zdrowie badania zdrowe nerki przetoka usg

Kiedy wykonań USG Dopplera przetoki? / fot. materiały prasowe

Czym jest dializa?

Dla wielu osób dializa jest koniecznością. Hemodializa jest jednym ze sposobów leczenia niewydolnych nerek i polega na oczyszczaniu krwi z produktów przemiany materii. To sposób na czyszczenie krwi przebiegający poza organizmem.

W tym celu pobierana jest krew, by następnie – po jej oczyszczeniu wrócić do organizmu. Istotny w tym procesie jest dostęp naczyniowy – będący miejscem, z którego krew pobierana jest do hemodializy.

Wśród wielu dostępów naczyniowych, najważniejsza jest – ze względu na częstość jej wykorzystywania, przetoka tętniczo-żylna. Stanowi ją chirurgiczne połączenie między tętnicą a żyłą. Tworząc ją lekarz uzyskuje duży przepływ krwi w żyle, niezbędny do pobrania odpowiedniej jej ilości oraz przeprowadzenie zabiegu hemodializy.

Przetoka zakładana jest pacjentowi operacyjnie i wymaga dojrzewania. Jest nim proces zachodzący od momentu wytworzenia przetoki do użycia jej po raz pierwszy do celów dializy. Czas ten określany jest różnie – zależy on od stanu żył pacjenta, jednak nie krócej niż około czterech tygodni.

Przetoka – jak o nią zadbać

Pacjenci są przeszkoleni w zakresie dbania o założoną im przetokę. Wiedzą też jak rozpoznać zagrożenia.

Przetoka jest niezwykle delikatna, najczęściej tworzy się ją na ręce niedominującej. Posiadając ją, pacjent powinien unikać urazów tej kończyny, jak również noszenia ciasnych ubrań uciskających oraz na przykład noszenia torby na pasku, która może przytrzasnąć przetokę. Stan taki grozi zakrzepicą i w konsekwencji – utratą przetoki.

Istnieją cechy charakterystyczne dla czynnej przetoki. Są nimi przede wszystkim wyczuwalne drżenie oraz głośny szmer.

Niepokojące objawy? Wykonaj badanie przetoki

Ważne jest systematyczna samokontrola pacjenta posiadającego przetokę dializacyjną. Niepokojące objawy, wśród których wymienić należy ustanie szmeru i drżenia nad przetoką, są powodem do jak najszybszego zgłoszenia się w ośrodku dializacyjnym lub w najbliższym szpitalu.

Takie symptomy sygnalizują ustanie przepływu w obrębie przetoki. Reakcja pacjenta powinna być jak najszybsza, gdyż tylko wówczas jest szansa na jej uratowanie.

W sytuacji, kiedy istniejąca przetoka przestaje funkcjonować należycie, lekarz sprawdza jaka jest przyczyna tego stanu – czy do ustania przepływu przyczyniła się, na przykład zakrzepica, jak jest rozległa, gdzie jest zlokalizowana i czy powstało zakażenie. Dalsze postępowanie ustala się po wykonaniu odpowiedniego badania.

USG Dopplera przetoki dializacyjnej

Ultrasonografia obrazowa jest doskonałym narzędziem do sprawdzenia stanu przetoki dializacyjnej. Inną formą kontroli jest badanie radiologiczne z zastosowaniem kontrastu. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

USG Dopplera przetoki dializacyjnej sprawdza drożność połączeń naczyń krwionośnych i naczyń obwodowych. To przez nie pacjent jest podłączony do aparatury dializacyjnej.

Badanie wykonuje się, gdy:

  • nie słychać szumu w obrębie przetoki,
  • w obrębie przetoki widoczny jest guz – tętniący bądź nietętniący,
  • wyczuwalny jest mały przepływ przez pompę,
  • pacjent posiada wysokie ciśnienie w linii żylnej bądź niskie w linii tętniczej,
  • w igle zauważalne są skrzepy krwi,
  • czas dializy jest wydłużony,
  • parametry biochemiczne są nieprawidłowe.

Badanie drożności przetoki dializacyjnej standardowo wykonuje się raz w miesiącu. W Warszawie można je przeprowadzić na przykład wGabinecie USG w Prywatnej Przychodni Lekarskiej, http://www.gabinetusg.com.pl/.

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>