Botulina na zmarszczki i nie tylko

Toksyna botulinowa typu A, zwana popularnie botoksem (Botox to nazwa preparatu z botuliną, który jako pierwszy pojawił się na rynku), to najpopularniejszy preparat w medycynie estetycznej. Bardzo lubiana, gdyż jest bezpieczna, prosta w użyciu, a jej działanie jest bardzo szybkie.

Botulina-magiczne antidotum na zmarszczki i nie tylko+nor

Działanie botuliny polega na blokowaniu połączeń nerwowo-mięśniowe, co powoduje rozluźnienie mięśni, dzięki temu zmarszczki mimiczne się wygładzają / fot. Fotolia



Najczęściej używana jest do wygładzania zmarszczek, ale ma też szereg innych, mnie typowych zastosowań. Preparat podaje się igłą płytko pod skórę. Działanie botuliny polega na blokowaniu połączeń nerwowo-mięśniowe, co powoduje rozluźnienie mięśni, dzięki temu zmarszczki mimiczne się wygładzają.

Szybkie wygładzanie zmarszczek
Głównym jednak wskazaniem do stosowania toksyny botulinowej jest lwia zmarszczka. Daje ona groźny wygląd pacjentom, mocno się zaznacza i pacjenci jej nie lubią. Wiem, że niektórzy lekarze podają w to miejsce wypełniacze, ale wg mnie to nie jest najlepsze rozwiązanie, bo po pierwsze – przy nasilonej mimice kwas hialuronowy będzie działał krótko, po drugie – w tym miejscu są naczynia krwionośne i wypełniacz może na nie naciskać. Na lwią zmarszczkę zdecydowanie najlepsza jest toksyna botulinowa. Zabieg jest szybki, wystarczy kilka wkłuć.
Kolejnym wskazaniem dla zastosowania botuliny są zmarszczki poprzeczne. Wykonując zabieg nie trzymam się sztywnych schematów, bo każdy przypadek jest inny. Zwracam uwagę na dwie rzeczy: żeby nie powstał efekt „Mefisto”, czyli nadmiernego uniesienia brwi (lekkie jest wskazane, ale nadmiernie już nie) oraz żeby nie robić czoła „na blachę” – staram się zachować częściowa mimikę nie tylko po to, by nie zmienić twarzy w maskę, ale też dlatego, że wtedy zmniejszamy ryzyko tworzenia się zmarszczek korygujących. Czasem wolę na czole zrobić więcej wkłuć, ale z mniejszą ilością preparatu, tak by podać go maksymalnie równomiernie.
Często wykonuję też zabieg na kurze łapki. Na ogół wystarczą 2-3 wkłucia. Przyglądam się dokładnie jak marszczy się skóra wokół oka i wtedy dopiero przystępuje do pracy. To dotyczy wszystkich miejsc, w jakie jest podawany botoks – każdy lekarz powinien opracować własny schemat wkłuć, i oczywiście zanim je wykona powinien poprosić pacjentkę, by się mocno zmarszczyła i pokazała w ten sposób, jak pracują jej mięśnie.
Toksyny botulinowej typy A używam w postaci preparatu Azzalure. Dlaczego akurat ten? Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że jest najbardziej skuteczny (czyli najdłużej się trzyma) i ma małe opakowania (akurat 1 opakowanie wystarcza na 1 pacjenta), dzięki czemu pacjent zawsze dostaje świeży preparat, który jest otwierany przy nim. Preparat Azzalure można trzymać w lodówce, ale nie w zamrażalniku. Jeśli chodzi o jego skuteczność, to są pacjentki, które pojawiają się u mnie regularnie co pół roku, ale są takie, którym wystarcza wizyta raz na osiem miesięcy.

Leczenie nadpotliwości
Problem nadmiernego pocenia się dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Żyjemy w coraz większym biegu i stresie, stąd nadczynność gruczołów potowych. W organizmie mamy ich aż od 2 do 4 milionów. Są potrzebne, by chronić organizm przed przegrzaniem lub nawet udarem, ale jak wiadomo, ich wzmożona stresem, silnymi emocjami lub upałem aktywność, nie należy do najprzyjemniejszych.
Aby się uporać z nadopotliwością, należy najpierw zasięgnąć rady lekarza, który doradzi, jak skuteczniej zadbać o codzienną higienę i doradzi stosowanie odpowiednich preparatów leczniczych. Jeśli jednak to nie wystarczy, i tu doradzam toksynę botulinową, którą stosuje się pod pachy oraz inne okolice dotknięte problemem nadpotliwości za pomocą delikatnych iniekcji.
Podajemy ją zazwyczaj w odstępach ok. 1 centymetra. Botulina działa tak, że blokuje wydzielanie się potu w danym obszarze ciała poprzez porażenie zakończeń nerwowych dochodzących do gruczołów potowych. Zabieg jest bardzo krótki, bo trwa zaledwie pół godziny. Efekty pojawiają się w ciągu 4 dni i utrzymują się przez 3-6 miesięcy. Ponieważ podczas podróży samolotem zmienia się ciśnienie, odradzam ten zabieg bezpośrednio lub kilka dni przed urlopem. Lepiej zaplanować go wcześniej.

Nietypowe zastosowania botuliny
Toksynę botulinową stosuję na tzw. brodę brukowaną. Jest to dość nietypowy przypadek, choć wcale nie tak rzadko spotykany. Są ludzie, którym w specyficzny sposób rusza się broda, gdy mówią. To im nie przeszkadza, najczęściej w ogóle nie zdają sobie sprawy, że w czasie mówienia ruszają im się mięśnie brody. Z racji tego, że ruszają się też usta, więc jest to mało zauważalne. Nie jest to też źródłem żadnego dyskomfortu, dopóki wskutek tych ruchów po latach nie zaczną zaznaczać się zmarszczki. Wtedy przychodzą do gabinetu medycyny estetycznej i dowiadują się, że mają brodę „brukowaną” i że podanie botuliny (w tym przypadku wystarczą dwa dobre wkłucia) usztywni ją i rozwiąże problem.
Botulina jest też lekarstwem na zgrzytanie zębami. Ta przypadłość zwana bruksimzem, jeśli jest nieleczona prowadzi do ścierania się zębów oraz bólów głowy. Jedną z metod leczenia jest podanie toksyny botulinowej w mięśnie żwacza, dzięki czemu przestają się tak napinać.
Jest jeszcze jedno wskazanie, w którym przy którym coraz częściej sięgają po toksyne botulinową typu A neurolodzy. To migrena – bardzo uciążliwy ból głowy, któremu towarzyszą objawy wegetatywne. W tym przypadku ostrzykuje się specjalne punkty mięśni karku poniżej czaszki.
Zanim botulina trafiła do medycyny estetycznej, stosowana była (i jest nadal) w medycynie np. do leczenia zeza, dystonii (mimowolne skurcze mięśni ), spastyczności (wzmożone napięcie mięśni), nadreaktywnego pęcherza.

Informacje o ekspercie:
Dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej. Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki pacjenta do leczenia m.in. blizn.

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>