Kiedy botoks nie działa?
Botoks pozwala na pozbycie się zmarszczek łatwo i szybko. Są jednak przypadki, gdy nie da oczekiwanego efektu. Kiedy należy się z tym liczyć?
Botox, czyli toksyna botulinowa posiada obecnie bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. To handlowa nazwa jadu kiełbasianego, który wytwarzany jest przez bakterie Clostridium botulinum. W większych dawkach toksyna ta jest trująca, ale w małych wykazuje działanie lecznicze. Ze względu na swoje właściwości botoks (w spolszczonej pisowni) pozawala na uzyskanie zauważalnych rezultatów bez wysokiego ryzyka skutków ubocznych.
Wstrzykiwanie botoksu w zmarszczki w celu ich wygładzenia jest jednym z najczęściej prowadzonych zabiegów medycyny estetycznej. To zabieg przeznaczony dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku. U większości pacjentów daje bardzo dobre efekty. Są jednak przypadki, gdy botox nie zadziała.
Botox głównie na zmarszczki mimiczne
W gabinetach medycyny estetycznej toksyna botulinowa wykorzystywana jest przede wszystkim do zabiegów wygładzania zmarszczek mimicznych. Wynika to z jej działania, ponieważ botoks powoduje porażenie skurczu mięśni w miejscu wstrzyknięcia. W rezultacie zakończenia nerwowo-mięśniowe czasowo przestają działać prawidłowo.
Z tego też względu botox używany jest tylko do wygładzania zmarszczek o pochodzeniu mimicznym, czyli wynikającym z ruchu mięśni twarzy. Toksyna botulinowa polecana jest głównie na zmarszczki w górnej części twarzy.
Do zmarszczek mimicznych zalicza się takie jak:
W związku z tym toksyna botulinowa nie zadziała na zmarszczki innego pochodzenia, na przykład te związane z naturalnymi procesami starzenia się skóry. Lekarz medycyny estetycznej dobierze podczas wizyty konsultacyjnej najlepszą metodę walki z konkretnym typem zmarszczek.
Efekty nie są widoczne od razu
W przeciwieństwie do zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego botoks nie działa od razu. Wiele pacjentek gabinetów medycyny estetycznej obawia się wtedy, że zabieg zakończył się niepowodzeniem.
Toksyna botulinowa od razu po wstrzyknięciu w miejsce zabiegu nie daje efektu natychmiastowego wygładzenia zmarszczek. Efekt ten ujawnia się stopniowo. Pierwsze rezultaty w postaci lekko spłyconych zmarszczek mogą być widoczne po 3-4 dniach, ale najczęściej na ich wygładzenie całkowite trzeba zaczekać od 7 do 14 dni.
Pacjentka lub pacjent powinni zgłosić się na wizytę kontrolą do lekarza medycyny estetycznej po 14 dniach od zabiegu. Jeśli okaże się, że efekt nie jest wystarczający, w takim przypadku można wykonać korekcję. Wtedy botox ponownie jest wstrzykiwany w miejsce zmarszczki.
Nieodpowiednia ilość toksyny botulinowej
Botoks może nie zadziałać również wtedy, gdy osoba wykonująca zabieg nie dobierze odpowiedniej ilości toksyny botulinowej do problemu pacjenta. Właśnie dlatego tak ważne jest wybranie dobrego gabinetu medycyny estetycznej, w którym zabieg będzie prowadzony przez doświadczonego lekarza.
Pod żadnym pozorem nie należy korzystać z zabiegów poza gabinetami – w domu, u osoby, która robi je prywatnie i nie posiada statusu lekarza medycyny estetycznej. Wówczas zabieg nie będzie prowadzony w sterylnych warunkach, co może prowadzić do pojawienia się poważnych infekcji. Nieprawidłowo przeprowadzony botox może również dać niepożądane skutki uboczne, na przykład porażenie mięśni twarzy.
Przeciwciała przeciwko toksynie botulinowej
Istnieje również ryzyko, że u pacjenta może dojść do wytworzenia specyficznych przeciwciał przeciwko toksynie botulinowej. Szacuje się, że problem ten dotyczy zaledwie 1-5% wszystkich pacjentów.
Przeciwciała te przyczyniają się do zmniejszenia lub nawet całkowitego niewystąpienia rezultatu zabiegu z użyciem botoksu. Początkowo odpowiedź na specyfik może być dobra, ale przy kolejnych zbiegach skuteczność jest znacznie niższa lub nie widać żadnego efektu. Przeciwciała wiążą się wtedy z toksyną i przez to hamują jej działanie, co prowadzi do niepowodzenia zabiegu.
W razie wystąpienia takiej sytuacji można dokonać ponownej próby zabiegu po około 2-3 latach, gdy dojdzie do zaniku przeciwciał.
Kiedy botoks przestaje działać?
Zaletą, ale z drugiej strony także wadą wygładzania zmarszczek z wykorzystaniem toksyny botulinowej jest jego odwracalność. Organizm człowieka, u którego zastosowano botoks po pewnym czasie zaczyna odbudowywać zablokowane połączenia nerwowe z mięśniem, dlatego zmarszczki mimiczne zaczynają być ponownie widoczne.
Czas ten jest dość indywidualny i uzależniony od pacjenta. Na ogół efekt botoksu widoczny jest przez około 3-6 miesięcy. Po tym okresie mimika zaczyna powracać, ale możliwe jest powtórzenie zabiegu. Zaleca się wykonać go nie wcześniej niż po 3 miesiącach.
Do skorzystania z bezpiecznego botoksu zaprasza Klinika Medycyny Estetycznej BONA DEA z Krakowa.
Dodaj komentarz