COVID a choroby serca

fot. Freepik

fot. Freepik

Najnowsze badania pokazują, że powikłania po przebyciu koronawirusa obejmują nie tylko układ oddechowy, ale również układ sercowo-naczyniowy. U pacjentów, którzy przeszli zakażenie COVID-19 obserwujemy nawracające problemy z sercem

Powikłania po COVID-19

Zdecydowana większość pacjentów po przebytej infekcji COVID-19 stosunkowo szybko powraca do pełni zdrowia. Na dłużej utrzymujące się powikłania narażone są osoby starsze, przewlekle chorujące, astmatycy i osoby otyłe. Najpowszechniejszymi powikłaniami po COVID są męczliwość, trudności z oddychaniem, bóle głowy, kaszel, zanik zmysłu smaku i zapachu, bóle stawów, bezdech senny oraz suchy kaszel. Najnowsze badania pokazują, że największy odsetek pacjentów zmaga się z ogólnym zmęczeniem, płytkim oddechem oraz bólem stawów. Najmniej pacjentów doświadcza biegunki, zawrotów głowy i bólów mięśniowych po przebytej infekcji. COVID-19 uszkadza tkankę płucną, przez co pacjenci miewają problemy z oddychaniem. Koronawirus działa również na układ nerwowy – prowadzi do drgawek i paraliżów oraz w łagodniejszej wersji – do zaników pamięci i problemów z koncentracją.

Serce z COVID-19

Koronawirus atakuje głównie układ oddechowy. Warto jednak pamiętać, że nie pozostaje obojętny również na układ sercowo-naczyniowy. Najczęstszymi powikłaniami układu sercowego po przebytym koronawirusie jest:

• niewydolność serca

• arytmia

• zawał mięśnia sercowego

Odnotowano przypadki pacjentów, u których po przebyciu zakażenia COVID-19, wystąpił zawał serca. U pacjentów sercowych powikłania po koronawirusie są znacznie bardziej nasilone. Istnieje duże ryzyko zapalenia mięśnia sercowego. Komórki wirusa przedostają się do komórek mięśnia sercowego i stopniowo je infekują. Zapalenie mięśnia sercowego charakteryzuje się bólem w klatce piersiowej, zaburzeniami rytmu serca, kołataniem serca, zmęczeniem i dusznościami.

Do zdiagnozowania zaburzeń pracy serca stosuje się badanie Holtera. Badanie trwa dwadzieścia cztery godziny do kilku dni. Przez cały okres badania aparat Holtera monitoruje pracę serca i zapisuje każde odchylenie od normy. Badanie Holtera zalecane jest osobom, które borykają się z takimi dolegliwościami jak: arytmia serca, nierówne bicie serca, kołatanie serca, kłucie w sercu, omdlenia i skurcze serca.

Jeśli zmagasz się z problemami z sercem, sprawdź Holter do domu, gdzie wykonasz badanie Holterem bez kolejki i bez wychodzenia z domu!

Źródło: materiał Partnera BT

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>