Czemu zabieg depilacji laserowej należy wykonać w okresie jesienno-zimowym?
Zabieg depilacji laserowej jest obecnie najtrwalszą metodą usuwania niepożądanego owłosienia. Ze względu na zastosowanie bezpiecznych i skutecznych urządzeń, efekty są widoczne praktycznie od razu. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić w okresie jesienno-zimowym, na co wpływają różne czynniki. Wykonanie depilacji laserowej w tym czasie sprawi, że skóra będzie idealnie gładka na sezon wakacyjny. Sama procedura nie jest inwazyjna, a także nie wymaga specjalnych przygotowań od pacjenta
Przeciwwskazania do depilacji laserowej w okresie letnim
W sezonie letnim, skóra jest bardzo często eksponowana na promieniowanie słoneczne. W tym okresie należy powstrzymać się od depilacja laserowej. Wynika to właśnie z faktu pojawienia się mniejszej lub większej opalenizny, a tym samym wzrostu melaniny w skórze. Jej zwiększona obecność może znacząco utrudnić usuwanie owłosienia. Kąpiele słoneczne zwiększają wrażliwość skóry, co podnosi jej podatność na podrażnienia i uszkodzenia. Z tego względu należy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem SPF, a także regularnym nawilżaniu. Promieniowanie UV w znacznie mniejszych ilościach występuje w okresie jesienno-zimowym, dlatego jest to najlepszy moment na laserowe usuwanie owłosienia. Skóra będzie wówczas mniej podrażniona, a tym samym bardziej odporna na działanie lasera.
Zalecenia przed depilacją laserową
Decydując się na depilację laserową, należy pamiętać o kilku ważnych zaleceniach. Nasłonecznienie w sezonie jesienno-zimowym jest niższe, jednak bezpośrednio przed zabiegiem i tak powinno się go unikać. Należy też zrezygnować z solarium oraz samoopalaczy, ponieważ światło laserowa musi odpowiednio zidentyfikować melaninę. Z tego względu skóra nie powinna być opalona. Przed zabiegiem trzeba również zaprzestać ewentualnej kuracji z wykorzystaniem retinoidów, czyli pochodnych witaminy A stosowanych w leczeniu np. trądziku. Z doustnej terapii powinno się zrezygnować minimum pół roku przed depilacją laserową, a ze stosowania maści najpóźniej trzy tygodnie przed planowaną procedurą. Zabieg wymaga też przerwy w samodzielnym usuwaniu owłosienia. Aby laser nie wywołał podrażnień mieszków włosowych, należy zrezygnować ze standardowych metod depilacji na miesiąc przed zabiegiem. Włoski wciąż można jednak skracać maszynką do golenia, co jest zalecane na dzień przed zastosowaniem lasera.
Przebieg depilacji laserowej
Do depilacji laserowej wykorzystywane są różne urządzenia. Wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu zapewnia chociażby laser Vectus, którego zastosowanie przynosi bardzo dobre efekty. Jego działanie wykorzystuje specyficzne właściwości włosów, a konkretnie ich budowę i cykl życia. Sam zabieg polega na emisji wiązki światła laserowego o odpowiednio dopasowanej długości fali. Ulega ona pochłonięciu nie przez skórę, tylko bezpośrednio przez włos. Światło absorbowane jest przez melaninę, dzięki czemu mieszki włosowe są termicznie zniszczone. Trwałemu uszkodzeniu poddaje się jedyną żywą część włosa, czyli jego macierz. Depilacja laserem Vectus jest obecnie dostępna w ofercie kliniki medycyny estetycznej Anlaya. Urządzenie to dysponuje nowoczesnym czytnikiem poziomu melaniny Skintel, pozwalającym na precyzyjne dopasowanie parametrów zabiegu pod kątem ilości barwnika występującego we włosie. Na uwagę zasługuje też wbudowany system chłodzący.
Zalecania po depilacji w okresie jesienno-zimowym
Depilacja laserowa Vectus jest mało bolesna, a dyskomfort odczuwany przez pacjenta niewielki. Zabieg nie wymaga dzięki temu znieczulenia. Po usuwaniu owłosienia skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ze względu na wystąpienie zaczerwienienia, podrażnienia oraz nadwrażliwości na zmiany temperatury. Objawy te zwykle utrzymują się przez około 2-3 dni, nawet w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie warto zrezygnować ze stosowania kosmetyków na wydepilowanym obszarze, a także unikać gorących kąpieli oraz powstrzymać się od korzystania z basenu, sauny czy jacuzzi. Warto również stosować specjalne preparaty o działaniu kojącym, łagodzącym i regenerującym skórę. Bardzo ważne jest też używanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym.
Dodaj komentarz