Mity o włosach

Cześć, tu Rita. Dziś obalimy kilka mitów na temat włosów. Temat jest obszerny, ale przytoczę te, które najczęściej przynoszą do mnie klientki

 

Porady na temat włosów/ fot. materiały prasowe

Porady na temat włosów/ fot. materiały prasowe

 

 

Podcinanie włosów przyspiesza ich wzrost

Za wzrost włosa odpowiada cebulka. Jest jedyną żywą częścią włosa i to w niej zachodzą procesy odpowiadające za wzrost. Zatem, jeśli chcesz przyspieszyć wzrost włosa, należy ją wzmacniać i odżywiać. Sam włos jest martwy. Natomiast, jeśli masz włosy, które się rozdwajają i łamią, możesz zauważyć, że włosy nie rosną. Swoim podopiecznym pragnącym zapuścić włosy polecam kosmetyki dyscyplinujące, które zabezpieczają włos również przed mechanicznymi uszkodzeniami od szalika lub swetra. Pomaga im to dłużej utrzymać formę.

Codzienne mycie szkodzi włosom

Włosy należy myć wtedy, kiedy jest to konieczne dla danej skóry głowy i włosów. Niektóre potrzebują codziennego mycia. Aby wydłużyć czas, przez jaki włosy zachowują świeżość, podczas mycia należy unikać gorącej wody oraz mocno odżywczych i odbudowujących szamponów. Kolejny mit z tym związany mówi, że jeśli przetrzymamy włosy, nie myjąc ich przez kilka dni, to potem będą się mniej przetłuszczać. Nic bardziej mylnego. Takie praktyki mogą sprawić, że włosy mogą nawet bardziej wypadać. A dla nas, krakowian, UWAGA – obecne w powietrzu zanieczyszczenia mogą dosłownie przylegać do skóry głowy.

Włosy przyzwyczajają się do kosmetyków

To działa w drugą stronę – potrzeby naszej skóry i włosów zmieniają się. Przykładowo, jeśli masz osłabione włosy i używasz odpowiednich wzmacniających kosmetyków, to po pewnym czasie zauważysz poprawę ich stanu. A skoro włosy będą w lepszej kondycji, to i kosmetyki trzeba będzie zmienić na inne, odpowiadające ich aktualnym potrzebom.

W ciąży nie można farbować włosów

Kiedyś, przy mocniejszych farbach, rzeczywiście to nie był najlepszy pomysł, głównie z uwagi na toksyczne opary farb z amoniakiem. Współczesne farby są często bezzapachowe albo mają delikatny zapach. Ponadto farba nie dostaje się do krwioobiegu. Zatem bez obaw – można farbować włosy przez całą ciążę. Chętnie to potwierdzą moje klientki, panie ginekolożki Na pewno jednak należy zrezygnować z prostowania keratynowego, podczas którego powstają szkodliwe lotne substancje.

Najlepsze dla włosów są naturalne szampony

Nie zawsze i nie dla wszystkich włosów. Szampony naturalne zawierają delikatniejsze substancje myjące, przez co często nie domywają włosów, więc te szybciej się przetłuszczają. Nie będą też najlepszym rozwiązaniem przy bardziej wymagających włosach, np. rozjaśnianych, które potrzebują większej ilości substancji odżywczych i silikonów (tak, nie bójmy się tego określenia).
Posiadaczki cienkich i niskoporowatych włosów, które łatwo obciążyć, mogą bez obaw sięgnąć po produkty bardziej naturalne i wyjdzie im to na dobre – włosy będą lekkie i nieprzeciążone pielęgnacją.

Mam nadzieje, że zaciekawiłam Was tym tematem. Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na więcej pytań z tego zakresu lub uzyskać poradę, zapraszam na ulicę Nadwiślańską.

 

 

 

Rita Hadrysiak

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>