Farba czy szamponetka – co wybrać?

Regularna koloryzacja jest w dzisiejszych czasach bardzo ważnym elementem pielęgnacji włosów. Każda z nas chce mieć zdrowe i błyszczące włosy, pozbawione siwych kosmyków. Ponadto lubimy testować różne kolory na swojej głowie i eksperymentować z modnymi fryzurami. Na rynku dostępnych jest wiele środków do koloryzacji i niekiedy ciężko jest zdecydować się na jeden. Co więcej, do wyboru mamy farby trwałe i półtrwałe, a także szamponetki. Czym się od siebie różnią? I jak wybrać produkt odpowiedni dla siebie?

Szamponetka czy farba/? Zobacz, jakie są zasady doboru preparatów do koloryzacji włosów (fot, materiały prasowe)

Szamponetka czy farba/? Zobacz, jakie są zasady doboru preparatów do koloryzacji włosów (fot, materiały prasowe)

Farby trwałe, półtrwałe i szamponetki
Wybierając się do sklepu po farbę możemy mieć nie lada problem z podjęciem właściwej decyzji. Przed naszymi oczami ukażą się farby do trwałej koloryzacji, półtrwałej, a także szamponetki. Podstawowa różnica pomiędzy wszystkimi tymi rodzajami farb tkwi przede wszystkim w ich trwałości.
– Szamponetka – składniki tego preparatu nie wnikają wgłąb struktury włosa, zostają na jego powierzchni i nadają włosom delikatnych refleksów. Jego aplikacja jest bardzo łatwa (nakłada się go na włosy jak zwykły szampon), jednak efekt koloryzacji może utrzymać się na naszej głowie maksymalnie kilkanaście dni – od 6 do 8 myć.
– Farba półtrwała – jest zazwyczaj pozbawiona amoniaku, ale jej komponenty wnikają płytko pod powierznię włosów. Efekt koloryzacji utrzymuje się na nich zwykle do 28 myć.
– Farba trwała – zwykle zawiera w swoim składzie amoniak, który poprzez rozchylanie łusek włosa, pozwala barwnikowi wnikać głęboko w jego w strukturę. Efekt koloryzacji jest stały, aczkolwiek po pewnym czasie wybrany odcień będzie mniej intensywny.

Dlaczego chcesz farbować włosy?
Zanim zdecydujemy się na konkretny produkt do farbowania włosów, musimy przede wszystkim zadać sobie podstawowe pytanie: dlaczego co to robimy? Konsultanci drogerii internetowej Tagomago radzą, jak dobrać właściwy środek do koloryzacji włosów:
– Chcę zobaczyć siebie w innym kolorze włosów – jeżeli mamy tendencje do częstych zmian kolorów lub cały czas szukamy tego jednego właściwego, takie eksperymenty lepiej zacząć od stosowania szamponetek, a gdy już znajdziemy swój odcień – przerzucić się na stałą farbę. Istotną zaletą szamponów koloryzujących jest to, że zmiany koloru można dokonywać nawet co 2 tygodnie.
– Chcę, by moje włosy były błyszczące i nawilżone – jeżeli farbujemy włosy regularnie, co kilka miesięcy, możemy zauważyć, że po pewnym czasie stają się one matowe i przesuszone. Warto je wtedy odpowiednio odżywiać za pomocą farb trwałych lub półtrwałych, które w swoim składzie posiadają ekstrakt z drogocennych olejków.
– Chcę ukryć siwe włosy – panie, które na swoich głowach zauważyły pierwsze siwe włosy, powinny zdecydowanie przerzucić się na farby trwałe – koloryzacja szamponetkami czy farbami półtrwałymi, pomoże zamaskować ten problem, jednak tylko na krótki okres czasu – po kilku lub kilkunastu myciach siwe kosmyki znów staną się widoczne.
– Chcę zafarbować włosy pierwszy raz – jeżeli jest to nasz pierwszy kontakt z jakąkolwiek farbą do włosów, w tym przypadku zdecydowanie lepiej wybrać szamponetkę lub farbę półtrwałą. Kolor, który nie spełni naszych oczekiwań łatwiej będzie zakryć innym.
– Chcę odświeżyć kolor trwałej farby – po kilku tygodniach od farbowania włosów trwałym środkiem do koloryzacji, ich odcień może się delikatnie zmyć i zmatowieć. Jeśli więc mamy przed sobą ważną uroczystość, a na wizytę u fryzjera nie ma czasu, warto wtedy jednorazowo użyć szamponetki. Zdecydowanie odświeży ona kolor, nada włosom blasku i pozwoli na ponowną aplikację trwałego środka w krótkim odstępie czasu.
– Chcę pozbyć się odrostów – jeżeli farbowałyśmy włosy trwałym środkiem i chcemy ukryć odrosty, które pojawiły się po kilku tygodniach od koloryzacji, należy użyć do tego farby trwałej. Jeżeli zastosujemy w tym celu szamponetkę, kolor odrostów i reszty włosów, może się od siebie odróżniać.

Jak dobrać właściwy kolor?
Kolor wybranej przez nas farby lub szamponetki należy dobrać nie tylko do odcienia naszej karnacji, ale też do koloru oczu oraz brwi. Jeśli nasza karnacja ma ciepły odcień (żółty lub brzoskwiniowy), a oczy są orzechowe, niebieskie lub zielone, należy wybierać również ciepłe kolory farb np. złoty brąz, czekolada, miodowy blond. Jeśli natomiast nasza cera mieści się w zimnym typie kolorystycznym (porcelana, oliwka), a oczy są piwne lub szare, lepiej będziemy wyglądały chłodnych odcieniach farb np. kawowy brąz, mahoń czy platynowy blond.

Więcej informacji oraz pełna oferta środków do koloryzacji, dostępna na stronie: http://tagomago.pl/katalog/181/Farby-do-wlosow/

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>