PIĘKNE STOPY TO ZDROWE STOPY
Od lat męczysz się z wrastającymi paznokciami, albo zażywasz leki, by zwalczyć grzybicę paznokci? Panie i panowie, jeśli chcecie mieć to z głowy i cieszyć się wreszcie pięknymi i zdrowymi stopami, ten tekst jest dla was! Wszystko, co powinniście wiedzieć o higienie paznokci, najnowszych metodach ich leczenia i pielęgnacji, zdradzają Dominika Teper i Katarzyna Sobolewska, specjalistki z Centrum Podologicznego Foot-Med, należącego do grupy specjalistycznych placówek medycznych Paradowski Medical Group
Czy grzybica paznokci boli?
Nie.
W takim razie jak mamy poznać, że właśnie na nią chorujemy?
Grzybica, przynajmniej na początku, nie boli, z czasem pacjent może odczuwać pewien dyskomfort. Ale jest ona widoczna.
Co powinno nas zaniepokoić?
Paznokieć staje się żółty, łamliwy, kruchy, traci swój naturalny kształt, kolor i przejrzystość. Płytka paznokcia staje się matowa i grubieje.
Co można z tym zrobić?
Przyjść do nas. Konsultacja podologiczna w Foot-med jest bezpłatna. Dokładnie obejrzymy płytkę, zbadamy, na czym polega problem i zaproponujemy leczenie.
Na co musi być przygotowany pacjent?
Do tej pory specjaliści mieli do dyspozycji niewiele narzędzi: leki przeciwgrzybiczne i różnego rodzaju płyny, maści i lakiery. I my stosujemy te metody, ale proszę pamiętać – zazwyczaj są to wielomiesięczne kuracje. Pacjenci zażywają leki przez długi czas i wcale nie mają pewności, czy z ich pomocą wyleczą grzybicę.
Czy to znaczy, że laserowe leczenie, o którym jest coraz głośniej, jest bardziej skuteczne?
Tak, laser zwiększa szanse chorego w walce z grzybicą. Ale najważniejsze jest to, że dzięki tej metodzie udaje się nam wyprowadzić pacjenta z choroby szybciej, skuteczniej, bez obciążenia organizmu. Laserowe leczenie wspomaga regenerację płytki paznokciowej. Ale po kolei. Każde leczenie rozpoczynamy jednak od dokładnego rozpoznania choroby.
Czyli?
Wykonujemy pacjentowi badanie mykologiczne. Badanie to polega na pobraniu próbek, które wysyłamy do laboratorium. Wynik informuje nas, czy pacjent rzeczywiście boryka się z zakażeniem grzybiczym i jakiego rodzaju jest to grzyb.
A jeśli nie ma wątpliwości, że to grzybica męczy pacjenta, wówczas…
…zaczynamy działać w zespole: podolog, dermatolog, specjalista od mikroodżywiania. Staramy się kompleksowo rozwiązać problem. To ważne i spróbuję wyjaśnić dlaczego. Same leki nie są w stanie zwalczyć grzybicy, jeśli paznokieć nie będzie nawet oczyszczony. Podolog musi go przygotować do kuracji. Dlatego wskazane jest fachowe oczyszczenie chorej płytki paznokciowej. Oczyszczony paznokieć lepiej się leczy. Dopiero potem laser wzmocni płytkę paznokcia, nada jej nowe życie, pobudzi komórki.
A jakie jest zadanie specjalisty od mikroodżywiania?
Podchodzimy do pacjenta holistycznie. Mikroodżywianie to nowy kierunek naukowy, który opiera się na indywidualnym podejściu do każdego człowieka, i polega na celowanym uzupełnieniu niedoborów witamin, makro i mikroelementów, kwasów tłuszczowych, antyoksydantów i hormonów. Stanowi istotny element profilaktyki oraz terapii wielu schorzeń.
Wróćmy do leczenia laserem. Na czym ono polega?
Laser pomaga zwalczyć bakterie i grzyby. Ale to nie wszystko: pobudza także procesy immunologiczne organizmu. Wiązki światła regenerują nie tylko płytkę paznokcia, ale też jego wały i macierz.
Czy laser może uszkodzić skórę w czasie zabiegu?
Nie ma mowy. Światło przenika przez płytkę i zabija grzyby, które są pod nią. Jest to bezpieczny zabieg, trwa zaledwie kilkanaście minut. Warto skorzystać z tej metody, zwłaszcza, że badania wykazują jej skuteczność.
A potem spalić skarpetki, które nosiłyśmy, i popiół rozsypać w lesie?
Niekoniecznie musimy palić, ale nie możemy dopuścić do powtórnego zakażenia. Dlatego skarpety i obuwie dezynfekujemy ozonem. Nie radzimy zakładać po zabiegu tych samych skarpetek.
Co robić, by znowu nie zarazić się grzybicą?
Każdego z nas obowiązuje właściwa higiena stóp, bo zaniedbanie pielęgnacji płytki paznokciowej oraz stóp może doprowadzić do rozwoju infekcji.
Czy laser może być pomocny w leczeniu innych dolegliwości stóp?
Zdarza się, że mamy zniszczone paznokcie – czy to po inwazyjnych lakierach, czy mechanicznie. Laser i w tej sytuacji pomoże, bo przyśpieszy ich regenerację.
Kolejny najbardziej rozpowszechniony problem Polaków to wrastające paznokcie. Udręka! Jak sobie z nimi radzić?
Najważniejsze to szybka reakcja.
Ale przecież ludzie skarżą się na wrastanie paznokci nawet wtedy, gdy prawidłowo je obcinają. Dlaczego?
To prawda, tak może się dziać. Paznokieć może być prosty i obcinany prawidłowo, a mimo to wrasta w skórę. Powód? Przerost wałów okołopaznokciowych.
Może warto zerwać paznokieć i po problemie?
Absolutnie nie! Nie chodźmy do chirurga zrywać paznokcie, bo to nie jest metoda ani dobra, ani skuteczna. Często powoduje uszkodzenie macierzy i łożyska paznokcia, co komplikuje sprawę jeszcze bardziej.
Jakie metody są skuteczne?
Jest ich sporo, wszystko zależy od stadium choroby. W początkowej fazie wrastania paznokcia często wystarczy zastosować tamponadę. Jest to opatrunek ze specjalnego materiału, odseparowujący twardą płytkę paznokcia od tkanek, w które paznokieć się wbija.
Proponujecie też pacjentom klamrę?
Oczywiście! To tzw. terapia klamrą drutową – klamra koryguje wzrost paznokcia, „rośnie” razem z nim. Powoli, ale stale, pod kontrolą specjalisty, kształtuje się nowy, właściwy tor.
Czy to jest bolesne?
Nie, absolutnie nie powoduje dyskomfortu. A założenie klamry nie jest wcale bolesne.
Jak długo trwa takie leczenie?
Terapia klamrą wymaga czasu, zwykle kilku miesięcy, a czasem nawet i rok.
Ale to nie oznacza, że problem nie powróci?
Może powrócić, jeżeli przyczyną wrastania są przerośnięte wały okołopaznokciowe. Tym osobom, które od lat męczą się z nawracającym wrastaniem paznokci, możemy zaproponować rewolucyjny zabieg plastyki wałów okołopaznokciowych. Aktualnie – jak wynika z doświadczeń chirurgów i podologów – jest to jedyna tak skuteczna, szybka i bezpieczna metoda. Statystki prowadzone przez specjalistów, którzy wykonują ten zabieg, mówią, że nie ma nawrotów wrastania. Ta metoda definitywnie rozwiązuje problem.
Paznokcie odzyskują piękno? Przerośnięty wał, zniekształcony paznokieć psują też estetykę palców.
Nie ma żadnej wątpliwości – zabieg sprawi, że palce będą wyglądać zdrowo i naturalnie. Koniec z bólem, dyskomfortem i wstydem!
Na czym polega zabieg?
Podczas zabiegu chirurg usuwa przerośnięty wał okołopaznokciowy, a następnie w specjalny, charakterystyczny dla tej metody sposób zakłada szwy.
Czy pozostawia blizny?
Absolutnie nie. Są opracowane specjalne procedury, aby po sześciu tygodniach palec wyglądał bardzo estetycznie.
To boli?
W trakcie zabiegu pacjent jest miejscowo znieczulony. Oczywiście, zanim rana się zagoi, przez pierwsze trzy doby może odczuwać ból. Proszę nie zapominać, jest to jednak zabieg chirurgiczny.
Ile trwa powrót do zdrowia?
Pacjent nie wymaga specjalnej rekonwalescencji, jednak przez pierwsze dni radzimy unikać wzmożonej aktywności fizycznej, pływania, długiego chodzenia. Nie oznacza to, że nie wolno chodzić – polecamy umiarkowany wysiłek.
O czym jeszcze powinien pamiętać pacjent?
O tym, że po zabiegu bardzo ważne są kontrolne wizyty u podologa.
Dlaczego?
Wówczas będziemy mogli zadbać, by rana goiła się prawidłowo, szybko i bezboleśnie. Zareagujemy, jeśli będzie się działo coś niewłaściwego. Ponadto dysponujemy profesjonalnymi preparatami, które działają antybakteryjnie, specjalnymi opatrunkami, które nie przyklejają się do ran. To wszystko przyspieszy gojenie się rany po zabiegu.
Rozmawiała: Anna Górska
Klinika Foot-Med w Krakowie przy ul. Zygmunta Miłkowskiego 11A, rejestracja telefoniczna: 501 54 55 54, www.foot-med.pl
Foot-Med należy do Paradowski Medical Group
Dodaj komentarz